Mimarlar, (PETRA) ve (Milliken) ile CLERKENWELL DESIGN WEEK’i Gezdi…

Türkiye’nin önde gelen mimarları, tüm teknik özellikler ve çevreye saygı konusunda dünyanın en kaliteli zemin malzemelerini sayısız ihtiyaca uygun renk ve desenle müşterilerine 20 seneyi aşkın süredir sunan PETRA The Flooring Co. ve iş ortağı Milliken ile Clerkenwell Design Week’i gezdiler.

Kurumsal şirket, kamusal alan, satış, konaklama ve eğlence mekanları, eğitim ve sağlık kurumları vb. gibi alanlarda kullanılan karo ve rulo halılarının dünyada önde gelen, İngiltere menşeili üreticisi Milliken’in Clerkenwell’de bulunan showroomunun da ziyaret edildiği geziye A Tasarım Mimarlık adına Ali Osman Öztürk, Aukett Swanke adına Burcu Şenparlak, Bakırküre Architects adına Gürhan Bakırküre, Brigitte Weber Architects adına Brigitte Weber, CM Mimarlık adına Cem Sorguç, Deniz Esen Mimari Tasarım adına Deniz Esen, Erginoğlu & Çalışlar Architects adına Hasan Çalışlar, Hilmi Güner Mimarlık adına Hilmi Güner ve Under Architects adına Burak Ünder katıldı.

22-25 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Clerkenwell Design Week adını içinde bulunduğu, yaratıcı endüstrilerin ve özellikle mekan tasarımı ile uğraşan profesyonellerin merkezi haline gelmiş bölgeden alıyor. Design Week kapsamında, bölgede bulunan showroomların kendi içinde düzenlediği etkinliklerin yanı sıra sergiler, konuşmalar ve atölye çalışmalarından oluşan yoğun bir program ziyaretçileri karşılıyor.

Bartlett School of Architecture yapısı ve bünyesindeki atölyelerin gezilmesiyle başlayan gezinin ilk gününde Wellcome Collection Binası görüldü ve ardından öğle yemeği yendi. Royal Institute of British Architects (RIBA) ziyareti kapsamında “Mies van der Rohe and James Stirling: Circling The Square” ve “Social Housing” sergileri izlendi. Daha sonra önemli bir brütalist yapı ve kamusal alan örneği olan Barbican Centre’da “The Japanese House: Architecture and Life after 1945“ sergisinin ardından Foster + Partners imzalı ME Hotel-London yapısı gezildi.

İkinci gün Clerkenwell’de Milliken Showroom ziyaret edildi, Milliken Floors Pazarlama Direktörü Alison Kitchingman mimarlara zemin kaplaması ürünleri ve Clerkenwell bölgesi hakkında bilgi verdi. Clerkenwell Design Week kapsamında bölgede yer alan diğer showroom ve sergilerin de gezilmesinin ardından Herzog de Meuron tarafından tasarlanan Tate Modern ek binası görüldü.

Milliken Showroom’unda gerçekleştirilen suluboya atölye çalışmasıyla başlayan üçüncü günde Victoria and Albert Museum’da Pink Floyd sergisi izlendi. Günün akşamında ise mimarlar, Milliken Showroom’unda verilen davete katıldılar. Dördüncü günde ise New Design Museum’un hep birlikte görülmesinin ardından Londra’yı deneyimlemek için bırakılan serbest zaman ile gezi noktalandı.

Mimarlar Clerkenwell İzlenimlerini Anlattı

PETRA The Flooring Co. ve Milliken ile Clerkenwell’i ziyaret eden mimarlardan Brigitte Weber, Burak Ünder ve Gürhan Bakırküre, geziyle ilgili görüşlerini bi_özet’e anlattılar.

Brigitte Weber: “Bölgenin kendisi, Design Week‘in olmadığı dönemlerden beri, uzun süredir kapsamlı bir sergileme alanı olarak tanınıyor, çünkü çeşitli tasarım, mobilya, aksesuar mağazaları ve cafeler bölgede renkli bir sokak hayatı yaratıyor. Design Week çok profesyonel bir organizasyon ve Clerkenwell’deki iç ve dış mekanlar da kamusal alanlar ile birleşerek ortamı bir festival havasına sokuyor. Meydanlarda, parklarda firmalar kendi ürünlerini değerlendirerek  tasarımcılar ile özel enstalasyonlar yaratıp sundular. Bu şekilde standart fuar kavramından çok uzak yeni bir ortam yaratılmış oldu. Kilise, eski hapishane, gece kulübü vs. sıradışı sergi alanları, sergilenen objelere mistik bir hava kattı. Design Field Pavilion, Brewhouse Yard, Shinola, Icon House of Culture, Fabric Dance Room 3 de bunlardan birkaç tanesi idi. Akşamları ise çoğu sergi mekanları ve alanlar parti ve kokteyl alanlarına dönüştü. Londra’nın 1944’ten sonraki en sıcak günlerine denk gelen Design Week’te Renault UK, misafirleri elektrikli Twizy model arabaları ile tüm festival alaninda gezdirerek kolay ulaşım sağladı; bu durum  ortama hem eğlence anlamında hem de araçların güzel tonları ile renk kattı. PETRA The Flooring Co. tarafından organize edilen gezide Milliken Showroomunda yeni ürünler ile tanışma ve koleksiyonları inceleme fırsatı da bulduk; Milliken üretim felsefesiyle daha yakından tanıştık. Halının artık sadece bir halı olmakla kalmayıp mekanlarda tasarım bir objeye dönüştüğünü Milliken yeniden bize hatırlatmış oldu. Milliken’de çok keyifli zaman geçirdik, beraber suluboya dahi yaptık. Tüm PETRA ailesine ve beraber seyahat ettiğimiz arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu gezi sayesinde hepimiz yeni fikirlerle Londra’dan geri döndük.”

Burak Ünder: “PETRA ve Milliken işbirliği sayesinde Clerkenwell Design Week’i çok keyifli bir grupla gezme şansını elde ettik. Clerkenwell, Londra’nın merkezinde mimarlar ve tasarımcılar için oldukça popüler bir mahalle haline gelmiş durumda. Gezerken anlatılanlar ve okuduğum kadarıyla geçmişte de kuyumculuk, ciltleme, saat yapımı ve tamiri gibi daha çok zanaat ile ön plana çıkan bu bölge, bir dönem suç oranı artarak, yankesicilerin, hırsızların barındığı bir yer haline gelmiş, cinayet vakalarının çokça olduğu ve aynı zamanda İngiltere’nin en yoğun mahkeme binalarından birine de ev sahipliği yapar duruma düşmüş. Eski fabrikaların, depoların bugün oldukça pahalı ve popüler ‘loft’ tipi yaşam alanlarına dönüştürülmüş olması, ve tasarım haftası gibi bir etkinliğe ev sahipliği yapacak noktaya gelmiş olması çok iyi bir dönüşüm yaşadığını gösteriyor. Yapı malzemeleri, bileşenleri ve mobilyaları tedarik eden markaların mağazalarının bir arada bulunması, sokak kotunda, gündelik yaşamın içinde harmanlanmış, daimi bir fuar alanı izlenimi yaratıyor. Bu anlamda birçok ülkede rastladığımız, sadece pavyonlar, kiosklar düzeninde kurgulanan ve genellikle şehirden uzak ‘fuar merkezleri’nde gerçekleşen bu tip bir aktivitenin şehrin tam kalbinde yaşatılıyor olması da hem ekonomik, hem lojistik olarak oldukça tasarruflu ve akıllı bir sistem kurulabileceğinin iyi bir örneği. Günlük hayatta da zaten ziyaret edilebilecek mevcut mağaza ve showroomların yanı sıra, şehrin tarihine tanıklık etmiş, bugün ise bambaşka fonksiyonlarla yaşatılan eski yapıların, tasarım haftası amacıyla yeniden düzenlenmesi ve ziyarete açılıyor olması, bence bu etkinliği özel kılan çok önemli bir faktör. Bu sayede eskiden bir sarnıç, taşkın deposu, sonrasında hapisane olmuş bir yapıyı; eskiden bir metro transfer noktasıyken bugün bir gece kulübüne dönüşmüş bir başka binayı sergi düzeninde gezerken, kokusuyla, planıyla, yaşantısıyla oraya ait izlenimler edinmek mümkün. Çok değerli meslektaşlarımla, bizlere yön veren önemli isimlerle bir araya gelmek, bilgi ve deneyimlerini dinleme şansına erişmek benim açımdan ayrıca önemli bir deneyim. Bu fırsatı yarattığı için de PETRA The Flooring Co.’dan sevgili Özden ve Ziya’ya tekrar samimi teşekkürlerimi sunmak isterim.”

Gürhan Bakırküre: “Birbirinden önemli tasarım spotlarının Clerkenwell mahallesinde yan yana yer alması ve bu bölgenin bir tasarım mahallesi olarak gelişmesinden dolayı Clerkenwell Design Week’i burada organize etmek zaten başlı başına oldukça başarılı bir fikir. Şu ana kadar alışılagelen kapalı fuar alanlarının, geçici stantların aksine insanlar bu mahallede kurulan sergileme alanlarında tasarımın ve yeniliğin nabzını yakalayabiliyor.  Alışveriş yapmak için bir alışveriş merkezine giderek tüm gününüzü orada harcamayı mı tercih edersiniz, yoksa Nişantaşı’nın caddelerinde rahat bir şekilde vitrinlere baka baka gezmeyi mi? Ortamın doğal akışında, açık ve ferah bir havayı soluyarak geziyorsunuz sergiyi.  Bu da sizi hali ile daha az yoruyor, konsantrasyonunuzu gün boyu yüksek tutan bir deneyim haline geliyor. Atölyelere, mağazalara uğruyor, ürün lansmanlarına katılabiliyor, enstalasyonları ve sunulan neredeyse çoğu ürünü deneyimleme imkânı buluyorsunuz.”

Milliken’in Gözünden Clerkenwell Design Week

Milliken Pazarlama ve Tasarım Direktörü Alison Kitchingman Clerkenwell Design Week’i şöyle anlattı:

“Her mayıs sonu üç gün boyunca Londra’nın Clerkenwell tasarım bölgesi, son derece saygın olan Clerkenwell Design Week festivaline ev sahipliği yapıyor. Sekizinci yıl olan 2017’nin etkinliği, 300’ün üzerinde markayı vitrine taşımanın yanı sıra sokak gösterileri, konuşmalar, açık stüdyolar ve atölyeler sunuyor. Milliken showroomu da CDW boyunca eğlence ve yaratıcı faaliyetlerin buluşma noktası oldu. Öne çıkanlar arasında bağımsız tasarım gazetecisi Katie Treggiden’ın Milan Design Week üzerine verdiği önemli bilgiler ve Jay Osgerby, Annie Warburton ve Profesör Andrew Brewerton’ın katılımıyla tasarım eğitimi üzerine yapılan tartışma paneli vardı. Çarşamba günü ziyaretçiler peruk ve şapkalar takarak bulaşıcı biçimde neşeli Bloody (Jack) Bishop tarafından yürütülen suluboya atölyesinde birbirlerini resmettiler. Akşam ise 600’ün üzerinde ziyaretçi, DJ’ler Phoebe D’Abo ve Pam Hogg’un eşliğindeki seçkin kulüp eğlencesi için 5 Berry Street’e hücum etti. Etkinlikler, London College of Fashion öğretim üyesi Ana Stankovic-Fitzgerald’ın yürüttüğü moda çizim atölyesi ile sakince sona erdi.

Atölye, tartışma, müşteri sunumları ve diğer networking etkinliklerine ev sahipliği yapmanın yanı sıra Milliken, aynı zamanda etkinliği showroomu yenilemek ve yeni tasarımlarını sergilemek için kullandı. Yakın zamanda piyasaya sunulan Plank koleksiyonundaki Colour Compositions ve Arctic Survey showroomda ana yere sahipti ve sevilen Clerkenwell koleksiyonu da heyecan verici üç yeni tasarımla güncellenmişti.” 

Clerkenwell Design Week’de bu yıl, 7 sergileme alanı ve 90’dan fazla showroom’da 200’den fazla uluslararası marka izlenebildi. Üç günlük sürede düzenlenen 300 etkinliğe eşlik eden sergi ve yerleştirmelerle Clerkenwell Design Week, ziyaretçilerine yeni beceriler veya bağlantılar edinme şansı, bilgi ve ilham vererek unutulmaz bir deneyim yaşattı.