[söyleşi]: “Burada hepsini bir arada görebilmek, yenilikleri tanımak daha iyi oluyor.”

Eda Pelin Alpaslan ve Neslihan İmamoğlu

40.Yapıfuarı-Turkeybuild İstanbul’a özel olarak düzenlenen gezi kapsamında Ankara’dan gelen, Hilmi Güner Mimarlık’tan Eda Pelin Alpaslan’ı Küçükçekmece Belediye Binası ziyaretinin ardından standımızda ağırladık ve fuarla ilgili sohbet ettik.

Bir mimar olarak Yapı Fuarı’nı ziyaret sebebiniz nedir? Yeni iş ilişkileri geliştirmenize ve yeni projelerinize katkısı oluyor mu? Yapı Fuarı ziyaretlerinizin ileride yapacağınız projelere etkisi nasıl oluyor?

Yapı fuarları, hem devam eden hem de ileride yapacağımız projelerin malzeme ve sistem seçimlerinin daha güncel bilgiler doğrultusunda yapılmasına katkı sağlamakta. Ayrıca farklı alanlardaki birçok firmayı bir arada ziyaret edebilmek, kısa zamanda daha fazla firmaya ulaşma ve firmaların ön plana çıkardıkları güncel ürünlerini inceleme imkânı vermektedir.

Malzemelerle ilgili çoğu bilgiye internet üzerinden ulaşılabiliyor günümüzde, bu anlamda yapı fuarını önemli kılan ne sizce?

Proje süreçlerinde birçok firmayla bire bir görüşerek, ürünlerini katalog ve internet üzerinden takip edebiliyoruz fakat burada farklı firmaların da ürünlerini görme ve yeni malzemeleri takip etme fırsatı bulabiliyoruz.

Fuarda stantlar dışındaki aktiviteleri takip ediyor musunuz? Bunlar üzerine düşünceleriniz neler?

Ward Massa’nın sunuma katıldım. Yapıların yıkım süreçlerinde elde edilen atık malzemelerin yeniden inşaat yapı malzemesi olarak kullanılmasını, geliştirilebilir ve olumlu buldum. Bunun dışında dün ve bugün fuar kapsamında yapmış olduğumuz Florya Atatürk Köşkü ve Küçükçekmece Belediye Binası ziyaretleri faydalı ve keyifli birer teknik gezi oldular.

Yılın başka zamanında fuar diğer şehirlerde açılacak olsa da ülkenin farklı yerlerinden mimarlar İstanbul ayağını ziyarete geliyor. Sizce bu neden

İstanbul’daki fuarın kapsamı daha geniş olduğu için tercih ediliyor olabilir. Ayrıca sunumlar, etkinlikler ve mimari teknik gezi ile desteklenmesi bu organizasyonu farklılaştırıyor.

Eda Pelin Alpaslan, Neslihan İmamoğlu