[söyleşi]: “Yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyoruz”

Bilge Erdem ve Özge Sipahioğlu

AGT Marka ve Pazarlama Müdürü Özge Sipahioğlu ile firma faaliyetleri ve yapı-mobilya sektörü fuarları üzerine konuştuk.

Firmanızın sektördeki konumu hakkında bilgi verir misiniz? Sektörde sizi farklı kılan özellikleriniz nedir?

AGT 1984 yılında kurulmuş ve özellikle ilk kurulduğu yıllarda mobilya ve dekorasyon sektörüne hizmet vermek için profil imalatıyla başlamış. Sonrasında aynı sektörün ihtiyaçları doğrultusunda panel, mdf, mdf lam gibi farklı ürün gruplarını bünyesine katıp nihayetinde mdf, mdf lam, panel, profil imalatıyla mobilya ve dekorasyon sektörüne hizmet veriyor. Bundan yaklaşık 2.5-3 yıl önce de laminant parke üretimiyle birlikte artık kapı, laminant parke, süpürgelik, duvar paneli gibi ürünlerle yapı ve inşaat sektörüne hizmet verir konuma gelmiş durumda.

Yeni projeleriniz ve hedefleriniz neler? Yapı Fuarı’nda hangi ürün ve yeniliklerinizi sunuyorsunuz?

AGT geçtiğimiz yılı 700 milyonu aşkın ciroyla tamamladı. Biraz önce de bahsettiğim gibi bu cironun kaynağı bir tarafta mobilya ve dekorasyon grubu ürünler, diğer tarafta da inşaat ve yapı sektörüne yönelik ürünler var. Bizim burada en temel ve mevcutta gerçekleşmiş hedefimiz ciromuzun yaklaşık %50’sini ihracattan elde etmek. Beş kıtada 60’dan fazla ülkeye AGT ürünlerini bayilerimiz vasıtasıyla ulaştırıyoruz. Bunun yanında Türkiye’deki 300’ü aşkın bayi ağımızla ciromuzun kalan kısmını elde ediyoruz. Dolayısıyla gelecek yılki hedeflerimizde elbette ki farklı coğrafyalar için farklı ürünleri, farklı dekor ve yüzey ihtiyaçlarına cevap vermeyi o ülkenin gerçekleri doğrultusunda bünyemize katmak var. Örnek veriyorum; Kanada’nın beklenti ve ihtiyaçlarıyla Irak’ınki tamamen farklı, diğer bölgelerin farklı. Dolayısıyla biz AGT çatısı altında farklı birçok coğrafyaya hitap edecek ürünleri geliştiriyoruz ve bu ürünleri tüm dünyaya sunuyoruz. Bu anlamda dünyada trend olan tamamen mat, doğal tonlar ve doğal yüzeyler, AGT’nin ürün gamındaki gruplarda gelecekte de olacak.

Bunun dışında kapasite artırımı yapıyoruz. Laminant parkede ikinci hattımızı da devreye aldık ve bugün Türkiye pazarının yaklaşık %25’ine laminant parke üretiyoruz ve ihracatını yapıyoruz. Dolayısıyla yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyoruz.

Bilge Erdem ve Özge Sipahioğlu

Yapı Fuarı’na kaç yıldır katılıyorsunuz? 

Mobilya ve dekorasyon ürün grubu ağırlıklı olduğu için genelde ekim ayındaki Intermob Fuarı’nda uzun yıllardır yer alıyoruz. Ama inşaat ve yapı grubumuz çok yeni olduğu için maksimum 3-4 yıldır bu alanda varız ve fuara katılıyoruz. Onun dışında dünyada özellikle tasarım konusundaki çeşitli etkinlik ve fuarlara katılıyoruz. Örneğin Almanya’da Interzum, Domotex gibi tasarım fuarları veya İtalya’daki Salone del Mobile mobilya fuarı gibi etkinliklerde AGT markasını temsil ediyoruz.

Yapı Fuarı’nın AGT için önemi nedir ve katılmaya nasıl karar verdiniz?

Parke serimizdeki yenilikler ve yangına dayanıklı yeni kapımız gibi ürünlerimiz yapı ve inşaat sektörüne hitap ediyor olduğu için burada da firmamızı temsil ediyoruz.