[söyleşi]: “Dikkatimi çeken en önemli şeylerden biri de insanların yaklaşımı”

Melih Herman ve Neslihan İmamoğlu

Yuvako kurucularından Melih Herman ile Yapı Fuarı’nın imkanlarını ve diğer sektör fuarlarından farkını konuştuk.

Yapı Fuarı hakkındaki görüşleriniz nasıl? Sizce fuarlar yapı sektörü için ne önem taşıyor?

Ben sanırım farklı bir profilim çünkü yapı sektörünün içinden olmayan bir insanım, daha doğrusu yeni katıldım bu sektöre. Teknoloji kökenli bir firmayız, dolayısıyla başka alanlara yönelik çok fuar gördüm ancak yapı sektörünün fuarı çok değişik ve farklı benim için. Aslında dışarıdan bir gözle görüş belirtiyorum bu açıdan. Öncelikle bu kadar büyük bir fuar olmasına çok şaşırdım. Gözlemlerime göre diğer sektörlerin fuarları daha kısıtlı oluyor. Burada inşaat ve yapı sektörünü ilgilendiren her türlü alt başlığa yönelik ürün ve hizmetleri birarada bulabilmek çok iyi. Örneğin biz Yuvako olarak modern emlakçılık yapıyoruz ve buraya, kendi işimizle bağlantılı olarak barter yapan firmalar bulabilmek amacıyla geldik. Açıkçası işimiz çok kolay oldu çünkü fuar alanı ürün gruplarına göre iyi düzenlenmiş. Normalde birkaç ay alacak bir çalışmayı burada bir-iki gün harcayarak tamamlayabiliyor, istediğiniz ilişkileri kurabilme fırsatı buluyorsunuz. Bu açıdan çok faydalı buldum.

Fuar ziyareti için ne kadar zaman ayırdınız?

Bugün ilk günüm, sanıyorum ki yarın da burada olacağım.

Melih Herman

 

Fuarda şu ana kadar en çok dikkatinizi çeken etkinlik/stand/ürün nedir?

Özellikle birinden bahsedemeyeceğim çünkü gördüğüm kadarıyla her firma özveriyle hazırlanmış. Daha önce dediğim gibi ürün altbaşlıklarına göre firmaların organize edilmiş olması ziyaretçi için gerçekten çok faydalı. Benim bu fuarda dikkatimi çeken en önemli şeylerden biri de insanların yaklaşımı: diğer sektörlerin fuarlarına sıkça katılan bir insan olarak diyebilirim ki standlarda çok ilgiyle karşılanıyorsunuz ve sonuçta mutlaka bir işbirliği yapacak olmasanız da size yardımcı olmaya çalışıyorlar ve sektör hakkında görüş alışverişinde bulunabiliyorsunuz.

Eklemek istediğiniz bir şey, öneri ya da eleştiriniz var mı?

Şöyle bir önerim olabilir: Bu çok çok büyük bir fuar, dolayısıyla ziyaretçilerin birkaç saatin sonunda yorgunluğun da etkisiyle yön duygusu kaybolabiliyor. Yönlendirme konusunda çözümler getirilebilir diye düşünüyorum, plan ya da işaretlendirmeler dışında internet üzerinden kullanılabilecek bir uygulama gibi teknolojik çözümler de getirilebilir.