Mimarlar (40. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul) kapsamında FLORYA ATATÜRK DENİZ KÖŞKÜ’nü gezdi…

40.Yapı Fuarı kapsamında ITE Turkey, YEM Fuarcılık ve Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından Seyfi Arkan’ın 1935’te tasarladığı Florya Atatürk Deniz Köşkü’ne bir gezi düzenlendi.

ITE Turkey, YEM Fuarcılık ve Binat İletişim ve Danışmanlık, 40. Yılında Yapı Fuarı’na İzmir ve Ankara’dan katılan mimarlar için özel bir program hazırladı. Bu program kapsamında fuar için İstanbul’a gelen mimarlar, Erken Dönem Cumhuriyet Mimarlığı’nın modernist örneklerinden biri olan Florya Atatürk Deniz Köşkü’nü ziyaret etti.

Atatürk için Florya’da İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında açılan proje yarışmasını kazanan mimar Seyfi Arkan’a yaptırılan köşk, yazlık bir konut olarak deniz tabanına çakılan sütunlar üzerine yapılmış ve karaya bir köprüyle bağlanmıştır. 1935 yılı 14 Ağustos tarihinde kullanıma açılan köşkte Mustafa Kemal Atatürk, 1936 yılının Haziran ve Temmuz aylarında uzunca bir süre yaşamış, siyasî ve bilimsel toplantılar için köşkü özellikle kullanmıştır. Mimarisi ile olduğu kadar iç mekan detayları ve mobilya tasarımları ile de erken dönem Cumhuriyet modernizminin eşsiz örneklerinden olan yapıya mimarlar büyük ilgi gösterdi.

Gezinin ardından fuar alanına gelen mimarlar, Ward Massa’nın “Atık: Geleceğin en heyecan verici yeni yapı malzemesi” başlıklı semineri de izleme fırsatı buldu.  Program kapsamında mimarlar yarın sabah da çağdaş bir mimarlık örneğini, Küçükçekmece Belediye Binası’nı gezecekler.