Saraybosna Mimarlık Günleri 2017: “Continuous Interior”

Bosna Hersek’in en önemli mimarlık etkinliklerinden biri olan Saray Bosna Mimarlık Günleri’nin (Days of Architecture 2017) onuncusu 17-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

“Continuous Interior” (Kesintisiz İç Mekan) temasıyla gerçekleşecek olan etkinliğin küratörlüğünü Hırvatistanlı mimar Idis Turato üstleniyor. Mimarlar ve öğrenciler arasında iletişim için bir ortam oluşturan, çalışmanın ve düşünmenin yeni yollarını arayan festivalde ana sergiye çeşitli paneller, atölye çalışmaları ve seminerler eşlik edecek.

“…Continuous Interior inşa edilmiş, planlanmış hayal edilmiş, görünen, görülmeyen mekânı içeriyor. Continuous Interior, sanal ve gerçek mekânın zaman ve uzayında yaşıyor. Continuous Interior istasyonu yalnızca bunların örtüşmesi ve etkileşimleri ile oluşuyor ve sürüyor. Continuous Interior her tarafa yayılan, gerçek zamanlı ve süreğen… Continuous Interior mekandan daha fazlası ve kalıcı bir amacı yok. Continuous Interior bir durum. Continuous Interior tipolojinin üstüne çizgi çekiyor, mekândaki etkinlikler ve değişen program ile mimarlığın yeni ve keşfedilmemiş alanını yansıtıyor. Continuous Interior kamusal, sosyal ve paylaşılan mekâna dair yeni ve farklı anlayışlarla oluşuyor. Continuous Interior etik ve ahlak kavramlarını sorguluyor, çalışma, konut ve boş zaman mimarisinin yeni yolları üzerine düşünüyor. Continuous Interior mimarı devam eden eylemler tarafından şekillenen tasarımın yeni yolunu sunuyor. Continuous Interior tasarım bağlamını olduğu kadar mimari sonuç ürünü de tamamen belirsiz, değişebilir kılan siyaset, ekonomi ve farklı aktörlerin katılımını içeriyor…”