[Proje] : Webhelp Call Center Ofisi

Proje Adı: WEBHELP CALL CENTER OFİSİ

İSTANBUL, 2016

İç Mimari: ALTIPATLAR MİMARLIK

Peyzaj: WEBHELP

İşveren: WEBHELP

İstanbul Kağıthane’de bulunan Webhelp Çağrı Merkezi Ofisinin tasarım uygulaması, 2016 yılında tamamlanmıştır. Ofis ortamlarında alışılagelmişliğin dışına çıkıp zeminde ve tavanda koyu renklerin hakim olduğu; mobilya ve grafik görsellerde ise dinamizmin kullanıldığı bir ofis fikri yaratılmıştır. Zeminde koyu gri epoksi ile başlayan mekansal tasarımlar, koyu gri süpürgelik, doğrama ve açık tavan sistemiyle devam etmektedir. Özel statik boyalı dekoratif havalandırma kanallarının kullanıldığı tavanda; elektrik kablo tavaları, kırmızı sprink boruları, sarkıt aydınlatmalar, kablo detayları ve kaset tipi klima cihazları kullanılmıştır. Genel aydınlatma olarak kullanılan lineer sarkıt aydınlatma, boyalı bağlantı aparatları ve renkli kablolarıyla tavana zenginlik kazandırmıştır. Sarkıt aydınlatmaların tavanda oluştuğu form; WebHelp’in kurumsal logosundaki üçgen formuundan esinlenilerek tasarlanmıştır. Zemin ile tavanın koyu tonları, duvarlarda kullanılan beyaz ve mobilyalarda kullanılan enerjik renkler ile de dengelenmiştir.

Masa tablalarında uygulanan beyaz, kullanılan koyu tonlar ile zıtlık oluşturmuştur. Bu zıtlığı kırarak renklendiren; duvarlarda kullanılan Pop-Art çalışmaları, ofis alanını dinamikleştirmektedir. Pop-Art çalışmalarında seçilen renkler, yarı saydam bir şekilde camlara uygulanan grafik görselleri ile bütünlük içindedir. Çalışma alanlarında oluşan kapalı mekan hissini yok etmek için, transparan bir şekilde camlara uygulanan grafik görselleri; bir yandan da bulunduğu mekanı hareketlendirmektedir. Sadeliğin ve dinamizmin hakim olduğu ofise, hareli ahşap kapılar ise sıcaklık ve samimiyet katmıştır.

Sosyal Medya kavramının getirmiş olduğu hareketlilik ve renkli dünya bakışı, mekan tasarımına da yön vermiştir. Renkli çizgili, dama düzeni halının kullanıldığı sosyal medya alanında, ofis alanında kullanılan açık tavan sistemi devam etmiştir. Ofis alanına oranla, zeminde ve yerde açık/orta tonların kullanıldığı sosyal medya alanında da genel aydınlatma olarak; lineer sarkıt aydınlatma Sosyal medya ‘nın “S” harfinin formundan esinlenilerek uygulanmıştır. Özelleştirilmek istenen mekanlarda kullanılan küre cam sarkıt aydınlatmalar, bulunduğu ortamı hareketlendirmiştir. Ofis alanı tavanında kullanılan dekoratif havalandırma kanallarından farklı olarak, sosyal medya alanında yükseltilmiş döşeme ile birlikte döşeme altı havalandırma kanalları kullanılmıştır. Havalandırmanın zeminden yapıldığı alanda, tavanda bulunan elektrik kablo tavaları, kırmızı sprink boruları, sarkıt aydınlatmalar ve renkli aparatları ile kablo detayları; ofis alanındakine farkla açık tonlarda uygulanmıştır.

Alanın hareketliliğini arttırmak için duvarlarda kullanılan grafik görseller ve düşünce balonları; belirlenen konsepti doğrudan yansıtmaktadır. Ayrıca kapılarda kullanılan hareli ahşap ise, mekana samimiyet kazandırmaktadır.

Dinlenme köşesinde kütüphane görünümlü görsel baskı ile masif ahşap bank birbirini tamamlamaktadır.

Mekanda kullanılan bitkilendirme ile sıcak ve doğal bir ortam oluşturması hedeflenmiştir.

Mekanik: : İhvan Grup

Aydınlatma: Mara Led Aydınlatma

Bitirme İşleri:

  • Duvar/Tavan Boya: Jotun

Islak Hacim: Kale Seramik [zemin], VitrA [vitrifiye], İdeal Kabin[kompakt kabinler], Samsung [tezga staron polikor]

Mobilya ve Aksesuar: Özden Mobilya [ofis mobilyaları ve sehpalar], B&T Mobilya [bekleme koltukları], Enboy Reklam[görsel uygulamalar],