FERNANDO BOTERO, (Anna Laudel Contemporary)’de…

Fernando Botero, Güvercin 2014_Beyaz mermer, 40×40×26cm

Özgün üslubu ile dünya çapında büyük bir ilgiyle karşılanan, Kolombiyalı ressam ve heykeltıraş Fernando Botero ’nun, daha önce Türkiye’de sergilenmemiş çalışmalarının yer aldığı Günlük Yaşamın Şiiri Hayattan Sahneler isimli sergisi 27 Nisan Perşembe günü Anna Laudel Contemporary ’de açıldı.

Dünyanın en önemli özel koleksiyonlarında ve neredeyse tüm öne çıkan müzelerde çalışmalarına rastladığımız usta sanatçı Botero’yu ağırladığı bu sergi ile Anna Laudel Contemporary, Karaköy Bankalar Caddesi’ndeki yeni mekanında değerli sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Darmstadt’daki Mathildenhöhe Enstitüsü’nün eski direktörü Dr. Klaus Wolbert küratörlüğünde gerçekleşen sergi, resim; bronz ve mermer heykeller; desen ve çizimler dahil olmak üzere üç bölümden oluşan bir seçki ile sanatseverlere Botero’nun önemli eserlerini yakından görme ayrıcalığını sunuyor.

Fernando Botero, Yatan Kadın 2013, beyaz mermer, 25x73x23cm

Çağdaş sanatın yaşayan en önemli resim ve heykel sanatçıları arasında kabul edilen, insanları ve toplumsal yaşamı benzersiz üslubu ile yorumlamasıyla dikkatleri çeken Botero, tüm dünyada dolgun vücutları betimleme konusundaki başarısıyla tanınıyor. 85 yaşındaki sanatçının aynı zamanda kendi kültürünün toplumsal yapısını yansıttığı çalışmaları, siyasi otorite, mafya babaları ve orta sınıfa has kendini beğenmişlikler dahil olmak üzere toplumun karakteristik tüm figürlerini canlandırıyor.

25 Haziran 2017 tarihine kadar Anna Laudel Contemporary’de devam edecek olan sergi, siyasi varoluş ve yaşam koşullarını keskin bir zeka ve hicivli üslubuyla ve tüm çıplaklığıyla ortaya koyan 21. yüzyılın en önemli sanatçılarından Botero’nun sanat geçmişine ışık tutuyor.

Serginin küratörü Dr. Klaus Wolbert’in yorumu: “Anna Laudel Contemporary’de gerçekleşecek bu sergiyi, metropol İstanbul’un en çok dikkat çeken sanat etkinliği olarak nitelendirmek yerinde olur çünkü bu sergi, büyük bir iddia ile, Botero’nun sanatsal yaratıcılığının sıra dışı bir kaliteyi temsil eden spektrumunu sunuyor. Bu sergide sanatçının, dolgun vücutları betimleme konusundaki kendine özgü eğilimi dahil olmak üzere, tipik temaları ve özneleri ustaca yansıtmak için kullandığı yaratıcı çözümleri ve gayet normal dünyevi insan yaşamının hayranlık uyandıran, başarılı gözlem ve tasvirlerini görebilirsiniz.”


Günlük Yaşamın Şiiri Hayattan Sahneler, 27 Nisan 25 Haziran 2017 tarihleri arasında Anna Laudel Contemporary’de ziyaret edilebilir.

Adres: Bankalar Caddesi 10 Karaköy, Beyoğlu 34421 İstanbul
Web sitesi: annalaudel.gallery
Facebook: http://www.facebook.com/annalaudel.gallery
Instagram: http://www.instagram.com/annalaudel.gallery
Twitter: twitter.com/laudelgallery


Anna Laudel Contemporary:
2012-2016 yıllarında, dört sene boyunca Erenköy’de yer alan ve Anna Laudel tarafından kurulan ART350 Galeri, güncel sanat alanında Türkiye ve uluslararası sanatçıların çalışmalarına daha kapsamlı destek vermek amacıyla yeniden yapılandırıldı ve Karaköy Bankalar Caddesi’nde tarihi bir binada Anna Laudel Contemporary ismi ile Aralık 2016’da kapılarını açtı. Anna Laudel Contemporary, sergi alanına ek olarak sanatseverlerin bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduğu, uluslararası sanat ortamıyla birlikte hareket eden; sanatçıların aynı zamanda konakladığı ve yaratıcı projelere imza attıkları
yeni bir mekan sunuyor. Aynı anda solo ve grup sergileri ve etkinlikler
düzenlemeye olanak sağlayan beş katlı tarihi binada yer alan galerinin
direktörlüğünü Ferhat Yeter yapıyor. Galerinin kurucusu Anna Laudel, Düsseldorf’tan Türkiye’ye 20 sene önce tekstil alanında iş kurmak için geldi.
Kendisi aldığı eğitim ve içinde büyüdüğü güncel sanat ortamının etkisiyle
Türkiye’de galeri açarak bu alanda çalışan yerli ve yabancı sanatçılara destek
olmayı amaçlıyor.
Anna Laudel Contemporary, üretken sergi ve etkinlik programıyla İstanbul’un
önde gelen dinamik güncel sanat merkezlerinden biri haline gelerek, uluslararası sanatçıları ağırlamanın yanı sıra, Türkiye’den sanatçıları uluslararası platformlarda temsil etmeyi hedefliyor.