(Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) 135 Yaşında!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 134. Eğitim ve 135. Kuruluş Yıl Dönümü kutlama töreni, 3 Mart 2017 Cuma günü gerçekleştirildi.  Fındıklı Yerleşkesi Osman Hamdi Bey Salonunda Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlilerinin “Bir Arada” Sergisinin açılışının ardından Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda düzenlenen törenle kuruluş yıl dönümü programı devam etti.

Yalçın Karayağız

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlik, MSGSÜ Rektörü Prof. Yalçın Karayağız’ın açış konuşması ile devam etti.  “ Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci, Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi  (Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane) adı altında eğitim hayatına başlayan kurumumuz, 2 Mart 1882’den bugüne ülkemizin ilk ve tek sanat, tasarım ve mimarlık yükseköğretim kurumudur ve yükseköğretim sistemi içerisindeki müstesna yerini sürdüre gelmiştir” sözleriyle üniversitenin köklü geçmişine değinen Karayağız, “Çağdaş bir eğitim kurumu olan üniversitenin, günün ihtiyaçları doğrultusunda kendisini yenileyen ve geliştiren ve bu doğrultuda eğitim mekânlarını teknolojik gelişmeler ile biçimlendirdiğini, eğitim sistemini bilimsel, yenilikçi yaklaşımlarla daha etkin hale getirip güçlendirdiğini” ifade etti.

Asya Sanat Okulları Birliği (ALIA) kurucu üyeliği; Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) üyeliği; Avrupa Birliği Erasmus (+) gibi yükseköğretim kurumlarıyla ortak çalışmalar ile uluslararası düzeyde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Karayağız; aynı zamanda Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV merkezi ve Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi olmak üzere toplamda 24 kültür-sanat merkeziyle hem özel, hem de kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan işbirlikleri üzerinden kültürel, sanatsal ve bilimsel üretimi yaygınlaştırdıklarını, bu üretimi ülkenin gelişmesine yönelik olarak hizmete sunduklarını belirtti.

MSGSÜ öğretim üyesi Prof. Aydın Ayan (İGDSA) 1977 mezunları adına yaptığı konuşmasında, üniversitenin geçmişinden bugüne kadar olan 135 yıllık köklü tarihine değindi.

Konuşmaların ardından 2016- 2017 tarihleri arasında emekli olan öğretim elemanları ve idari personellere, 25. hizmet yılını dolduran öğretim elemanları ve idari personellere, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (İGDSA) 1977 mezunlarına baykuş madalyonları takdim edildi. Ayrıca üniversitede son bir yıl içinde sanatsal ve bilimsel başarıları nedeniyle ödül almış öğretim elemanları mezunları ve öğrencilerine teşekkür belgeleri verildi.

Madalyonların ve teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ve anı fotoğraflarının çekilmesinin ardından düzenlenen kokteylle etkinlik sona erdi.


MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi; Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci, Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882’de Sanayi-i Nefise Mektebi (Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şâhâne) adıyla kuruldu ve 2 Mart 1883’de öğretime başladı. Ülkemizin ilk sanat ve mimarlık yüksekokulu olan Kurum, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi adını aldı ve böylece ülkemizde Akademi ünvanını alan ilk yükseköğretim kurumu oldu. Güzel Sanatlar Akademisi, 1969’da Devlet Güzel Sanatlar Akademileri Kanunu ile bilimsel özerkliğe kavuştu. 1982’de üniversiteye dönüşerek Mimar Sinan Üniversitesi oldu, 2004 yılında ise “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi” adını aldı.