Çeyrek Asırlık ULUSLARARASI TASARIM DENEYİMİ Artık Türkiye’de…

Geçici yapılar için modüler mimari çözümler geliştiren, dünyanın önde gelen sistem tasarımı markalarından Burkhardt Leitner’in merkezi artık Türkiye.

Akın Nalça ve Alp Gümüş
Akın Nalça ve Alp Gümüş

Ofis, kamusal alan, müze, fuar ve sergileme mekanları için modüler parça ve sistem tasarımları geliştiren, farklı sistemler üzerinden mimari çözümler geliştiren, üreten ve uluslararası dağıtım ağı ve iş ortakları üzerinden dünyanın farklı noktalarında pek çok ülkeye hizmet veren firma, 2015 yılında tasarımcı Akın Nalça ve endüstri mühendisi Alp Gümüş tarafından Burkhardt Leitner Modular Spaces GmbH adıyla yeniden şirketlendirilerek, yönetim merkezini İstanbul olarak belirledi. Firma, İstanbul’da ve 2017 itibariyle Almanya’nın Stuttgart kentinde hizmete giren yeni ofislerinde, geçici mimari sistemler ve modüler mekan çözümleri üzerinden ürün gelişimi ve üretimi alanlarında faaliyetlerini yürütürken, tasarım ve mimarlık camiasıyla geliştirilecek işbirlikleri ve yenilikçi bir gelecek vizyonu ile yoluna devam ediyor.

Tasarımda Mükemmelliğin İzi

Burkhardt Leitner‘in modüler mimarlık hikayesi 1993 yılında markanın iki ürünle yer aldığı ilk Euroshop fuarına dayanıyor. Takip eden yıllarda marka tarafından geliştirilen tasarımlar ve yeni mimari sistemler, formun estetiği ve işlevin yalınlığını bir arada sunarak açık bir tasarım manifestosuna imza attı. Burkhardt Leitner markası bu yaklaşımıyla, endüstrinin ihtiyaçlarını karşılamaktan öte, sahip olduğu vizyon ve kurucusunun hayal gücüyle tasarım ve mimarlık dünyasında her zaman öncü bir konumda yer aldı.

Markanın 1998’de Almanya’da “clic” isimli modüler ürün ile üstün tasarımı ödülünü almasının ardından ürün, endüstrinin modern klasikleri arasında yerini aldı. 2000’lere gelindiğinde yeni ürün serileri ve genişleyen pazarlama ağı ile birlikte Burkhardt Leitner, kendisine ofis mimarisi alanında da yeni bir yer bulmayı başardı. 2005 yılında “weightless architecture” temasıyla yeni sergileme sistemlerinin piyasaya sunulmasının ardından büyük övgü toplayan firma, 2008’de “Metamorphoses” mottosuyla çıkardığı modüler sistemlerle ortaya koyduğu tasarım prensipleri sayesinde, geçici mimari çözümler alanındaki öncü yaklaşımını bir kez daha ortaya koymuş oldu. 2012’de, “fantastic – systematic” temalı Euroshop fuar stand tasarımlarının Art Directors Club tarafından ödüllendirilmesini, iF communication design award / iF iletişim tasarımı ödülleri ve red dot 2011 iletişim ödülü takip etti. 2014 yılında “in love with detail” mottosuyla ürünlerini sergilediği fuar standı ile bir kez daha ödüle layık görülen marka, ziyaretçilerin de hafızasında yerini alan bir sunuma imza attı.

Marka, 2015 yılından itibaren, Burkhardt Leitner Modular Space GmbH adıyla, yeni kurucuları ve genel müdürleri tasarımcı Akın Nalça ve endüstri mühendisi Alp Gümüş ile birlikte, modüler mimari sistem tasarımı ve üretimi ile yeni sistemler geliştirmeye devam ederken, yenilikçi bir misyon ile çıktığı yeni yolculukta, tasarım ve mimarlık camiasıyla geliştirilecek yeni işbirlikleri hedefliyor.

Tasarım Üssü İstanbul’da Yenilikçi bir Gelecek Vizyonu

Geliştirdiği mimari sistemlerin sahip olduğu işlevselliğinin arka planında yapısal esneklik ve modülerlik prensiplerini taşıyan Burkhardt Leitner markası, bu sayede yıllardır müşterine bir tasarım özgürlüğü sunuyor. Formlarında yalınlığı esas alan marka, tasarım felsefesini esneklik, mekan deneyimi, konumdan bağımsız ve tekrarlanabilir modülerlik ve kullanım rahatlığı üzerinden tanımlıyor ve eskiz aşamasından, ürünlerin endüstri ile buluştuğu fuar standlarına kadarki tüm tasarım süreçlerini “Duyu ve Duyarlılık” mottosu üzerinden tarif ediyor.

Yaratıcısı, sistem tasarımcısı Burkhardt Leitner’in sanata olan yakınlığından, yaşamı boyunca bulunduğu kentlerden, biriktirdiği deneyimlerden, hafızasına kazınan yüzey ve dokulardan, izler taşıyan tasarımlar, altında yatan bu hikayelerin de etkisiyle derin bir düşünsel ve felsefi altyapıya sahip. Leitner ile neredeyse çeyrek asır önce tanışan ve yıllar içinde yakın dostluğunu profesyonel işbirliğine dönüştürmeyi başararak, uzun yıllar markanın Türkiye’deki temsilciliğini üstlenen Akın Nalça, yeni şirketin oluşumu ile birlikte, “Burkhardt Leitner’in geçmişten gelen tasarım felsefesini ve mirasını geleceğe taşımayı ve markaya yenilikçi bir misyon kazandırmayı amaçladıkların” belirtiyor. Firmanın resmi iş ortağı olarak yıllar boyu önemli uluslararası projelere imza atan Nalça, hem Burkhardt Leitner’in kendisi, hem de yeni ofisin yer aldığı Stuttgart bölgesi ile geliştirdiği kuvvetli bağlara sahip uluslararası bir birikime dayanan bu ilişkiyi şöyle tarif ediyor: “Burkhardt Leitner ile uzun yıllar süre gelen bu yakın işbirliği, firma kültürünü ve markanın değerlerini çok yakından tanımamızı sağladı. Biz de bu kültürün ve değerlerinin üzerine, yeni ve güçlü bir vizyon katarak markayı geleceğe taşımayı ve deneyimimizi tasarım ve mimarlık camiası ile birlikte geliştireceğimiz işbirlikleriyle zenginleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle uluslararası ölçekteki tüm operasyonlarımızı, İstanbul ve Stuttgart ofislerinden yürüteceğiz.” Markanın satın alınmasıyla birlikte Türkiye’nin modüler ve geçici mimari sistem tasarımı alanında adeta bir merkez haline geldiğinin altını çizen Nalça, bu anlamda Türkiye ve dünyada tasarımcılarla ve mimarlarla geliştirilecek işbirliklerinin endüstri için yeni ve sürdürülebilir bir gelecek şekillendireceği görüşünü paylaşıyor.

Ödüllü Ürünler Eusoshop 2017 Fuarı’nda

Ocak 2017’de tasarımın farklı alanlarına sunduğu desteği, yarattığı katma değer üzerinden Almanya sınırlarının ötesine taşıyan Alman Tasarım Konseyi’nin üyeleri arasında yerini alan Burkhardt Leitner Modular Space GmbH, genişleyen geçici mimari çözüm ve modüler sistem tasarımları ile Euroshop 2017 fuarında profesyonellerle yeniden buluşuyor. 5-9 Mart tarihleri arasında Almanya’nın Düseldorf kentinde gerçekleşecek olan Euroshop 2017, 50 yıllık geçmişiyle ve 100.000 metrekarenin üzerindeki fuar alanında dünyanın çeşitli ülkelerinden 2.000’in üzerinde firmanın katılımıyla, perakende ticaret sektörünün en önemli uluslararası etkinlikleri arasında sayılıyor. Fuarda, tasarım dünyasının en önemli ve prestijli ödüllerinden birisi olan iF DESIGN AWARD 2017 tarafından ödüllendirilen “Pon Media” ürünü de Burkhardt Leitner Modular Space GmbH standında fuar ziyaretçileriyle buluşuyor.

Tüm bunlara ek olarak, yeni geliştirilen ürünlerin ziyaretçilere sunulacağı stand alanının yanında, Burkhardt Leitner Modular Space GmbH tarafından Messe Düsseldorf ev sahipliğinde sistem tasarımcısı Burkhardt Leitner’in meslek yaşamını anlatan, aynı zamanda sanatsal yaklaşımı, düşünsel yolculuğu, tasarım ve üretim pratiği ve imza attığı başarıları kapsayan retrospektif bir sergi hazırlandı. 50 yıllık profesyonel yaşamı içinde, Alman ve dünya tasarım tarihinde çok önemli bir yeri olan tasarım klasiklerini yaratmış olan Leitner’e kişisel ve mesleki bir teşekkür niteliğindeki “Thank you Burkhardt” sergisi, fuar ile eş zamanlı olarak 5 Mart 2017 tarihinde açılıyor. Serginin açılışı, Burkhardt Leitner Modular Spaces GmbH Direktörü Akın Nalça ve Alman Tasarım Konseyi (German Design Council)  Yönetim Kurulu Başkanı Andrej Kupetz tarafından gerçekleştiriliyor.