(ARREDAMENTO MİMARLIK) Şubat sayısı çıktı!

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde, Uğur Tanyeli’nin koordinatörlüğünde ve Bülent Erkmen’in kapaklarıyla yayın hayatını sürdüren Arredamento Mimarlık’ın Şubat sayısı için hazırlanan dosya, “Bulvarlar, Caddeler ve Diğer Kentsel Eksenler”i tartışıyor.

Caddenin doğuşu, kentsel yaşamın en önemli değişim eşiklerinden birkaçına isabet ediyor. Yaya olarak deneyimlenen bir kentten, araba ağırlıklı bir kentselliğe geçiş 17. yüzyıldan bu yana dünyanın her yerinde olağan bir durum. Hem cadde hem bulvar, fiziksel çevrenin eskisinden farklı bir biçimde disipline edilmesini sağladılar. Yeni hiyerarşiler kurdular. Neredeyse tüm sokakların eşağırlıklı olduğu, en fazla sokak-çıkmaz sokak ayrımıyla karşılaşılan bir dünyadan bulvar-cadde-sokak gibi daha karmaşık hiyerarşilerle tanımlı bir dünyaya geçileli çok oluyor. Ancak bundan da önemlisi sokağın kendi bütünsel tasarımı bulunmazken, cadde sık sık tümel bir tasarım yapıtı olarak da düşlenecekti. Konu Emrah Altınok, Cansu Cürgen, Korhan Gümüş’ün yazılarıyla gündeme taşınıyor.

Şubat sayısında Profil dosyası ise, Aydan Balamir, Celal Abdi Güzer, Ayşen Savaş, Aslı Özbay, Ebru Erdönmez ve Hasan Özbay’ın kaleminden metinlerle, Uygur Mimarlık’ın 30 yıllık mimarlık serüvenine ayrıldı. OMA’nın, Rotterdam merkezli mimarlık ofisi Barcode Architects işbirliği ile gerçekleştirdiği Alexis de Tocqueville Kütüphanesi, Portekizli mimar kardeşler Manuel ve Francisco Aires Mateus’un iki güncel yapısı, Hanoi merkezli mimarlık stüdyosu 1+1>2’in Vietnam kırsalında hayata geçirdikleri sosyal merkez ve okul yapılarının yanında K. Bilge Erdem ve Neslihan İmamoğlu’nun Avusturyalı sanatçı ve küratör Bernhard Cella ile yaptıkları söyleşi de Şubat sayısında yer buluyor. Arredamento Mimarlık’ın Eylül 2016’da yayınlanan “Mimarlıkta Kavgalar, Çatışmalar, İhtilaflar, Polemikler …” başlıklı dosyasında açılan tartışmanın yankıları ise, Günkut Akın’ın Arredamento okurları için kaleme aldığı son metinle sürüyor.

Arredamento Mimarlık’ın 306. sayısına, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından ulaşılabilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz.