(Kordsa)’nın Bakanlık Tarafından ONAYLI İkinci “Ar-Ge Merkezi”

Lastik, kompozit ve inşaat güçlendirme teknolojileri pazarının küresel oyuncusu Kordsa, T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylı ikinci Ar-Ge Merkezi’ne sahip oldu. Kompozit teknolojilerinin Ar-Ge ve üretim süreçlerinin tek çatı altında toplandığı Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi, resmi olarak Ar-Ge Merkezi niteliği kazandı.

Sabancı Holding iştiraki Kordsa’nın, kompozit teknolojilerinde Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını tek çatı altında toplamak amacıyla Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirdiği Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi, resmi olarak Ar-Ge Merkezi niteliği kazandı. Bu merkezle birlikte Kordsa, resmi onaylı iki Ar-Ge merkezine sahip oldu. Kordsa’nın İzmit’te bulunan diğer Ar-Ge merkezi ise lastik güçlendirme ve beton güçlendirme teknolojilerinde Global ve Türkiye pazarı için Ar-Ge ve inovasyon mutfağı rolü görüyor.

Yürürlükteki 5746 Sayılı Kanun ve yönetmelikleri kapsamında belirlenen kriterleri taşıyan firma ve merkezler, T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak onaylanıyor ve bu nitelikleri resmiyet kazanıyor.

Bakanlıkça sanayi şirketlerinin teknolojik seviyesini yükseltmek ve hem ulusal hem de uluslararası arenada rekabet edebilir yenilikçi ürünler üretmesini sağlayacak faaliyetlerin desteklenmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen kanun çerçevesinde Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi, söz konusu kriterlerin tamamını karşılayarak bu niteliğe hak kazandı.

Kompozit teknolojileri alanında dünyanın sayılı geliştirme merkezlerinden biri olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde temel araştırma, uygulamalı araştırma, teknoloji geliştirme, ürün geliştirme, girişimcilik, üretim süreçlerinin tümü tek bir çatı altında gerçekleştiriliyor. Bu süreçlerin tüm ilgili aktörleri olan araştırmacılar, tasarımcılar, mühendisler, üretim süreci sorumluları ve çalışanları, doktora öğrencileri, doktora sonrası araştırmacılar, öğretim üyeleri, kuluçka firma girişimcileri, aynı ekosistemde bulunuyor ve bu sayede Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi, müşteri gereksinimlerine göre temel araştırmadan başlayıp prototip üretimi ile devam eden ve seri üretim ile sona eren araştırma geliştirme döngüsünün tüm basamaklarında hizmet veriyor.


Kordsa:
Kordsa; lastik, kompozit ve inşaat güçlendirme teknolojileri pazarının global oyuncusudur. Lastik güçlendirme teknolojileri pazarının dünya lideri Kordsa, Amerika’dan Tayland’a kadar uzanan geniş bir coğrafyaya yayılan üretimiyle güçlendirme teknolojilerini tüm dünyaya sunmaktadır. AR-GE ve inovasyonu tüm iş süreçlerinde temel alan Kordsa, dünya genelinde 407 patent başvurusuna sahiptir.