(Kastamonu Entegre), ROBOT yatırımlarına hız verdi!

Ağaç panel sektöründe dünyanın önde gelen şirketleri arasına adını yazdırmayı başaran Kastamonu Entegre, tesislerindeki faal robot sayısını 2017 itibariyle 9’a çıkarıyor.

Kastamonu Entegre, yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus, Adana; yurt dışında Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Rusya tesislerine yönelik gerçekleştirdiği revizyon, inovasyon çalışmaları ile robot yatırımlarına devam ediyor. Dünya standartlarında ileri teknolojiyle yüksek kapasiteli üretim yapan tesislerine yaptığı robot yatırımları ile Kastamonu Entegre, hızı, kaliteyi ve verimliliği arttırıp, maliyeti düşürüyor, üretimin hatasız ve insan sağlığını koruyacak şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

Kastamonu Entegre, Adana, Kastamonu, Gebze ve Rusya tesislerinde bulunan 7 adet parke istif, kalite tasnif, transfer robotlarına, 2017 itibariyle Adana tesisi için sipariş ettiği istif ve paketleme robotlarını ekleyerek bu sayıyı 9’a çıkarıyor.

Haluk Yıldız
Haluk Yıldız

Robotların sıkı rekabet koşulları altında hızlı yatırım yapma zorunluluğuna cevap verdiğini belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız,“Türkiye’de robot kullanım oranı artmaya başladı. Biz istifleme, palet ve ambalajlama bölümlerinde robotları aktif olarak kullanıyoruz. Böylece ürünlerin düşmesini, zedelenmesini, operasyonlarda gerçekleşecek üretim kayıplarını ve sevkiyat hatalarını minimize ediyoruz. Her yıl üretimi tesislerimizde robot envanterimizi artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Tesislerindeki otomasyon altyapısı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldız “Üretimdeki verimi artırmak ve verileri kontrol edebilmek için aynı zamanda Gebze tesislerinde OEE projeleri yürütüyoruz. Bu projenin önümüzdeki süreçte diğer lokasyonlarda da uygulanmak üzere çalışmalarımız sürüyor” dedi.


Kastamonu Entegre:
1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2015 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2015 yılında 350 milyon euro yurtdışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1 milyar euro konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Bosna Hersek’te olmak üzere toplam 10 farklı lokasyonda 15 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Toplam 93 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 5 bin 500 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California AirResources Board) ile TURQUALITY® Belgesi’ne sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır.

Detaylı bilgi için: www.keas.com.tr