(TeknoVinç)’ten TAO TOWER Projesi için özel Kule Vinç Mühendisliği…

Nida İnşaat’ın İstanbul Finans Merkezi kapsamında yer alan ve MIPIM AR Future Projects ödüllerinde “Yüksek Yapılar” kategorisinde birinciliğe layık görülen TAO Tower Projesi, Potain MCT 178 ve MC 235 C ile yükseliyor. Projenin hassasiyeti gereği kule vinçlerin demontaj planlamaları TeknoVinç tarafından projenin başlangıç aşamasında gerçekleştirildi.

Kule vinç sektöründeki liderliğinin yanı sıra, gerçekleştirmiş olduğu kule vinç mühendisliği çalışmaları ile sektöre yön veren TeknoVinç, 91 bin 530 metrekare inşaat alanına sahip, 115 metre yükseklikte ve 25 kattan oluşan TAO Tower Projesi için özel bir mühendislik çalışması gerçekleştirdi. Projede kullanılan Potain MCT 178 ve MC 235 C kule vinçlerin demontaj planlamaları TeknoVinç tarafından projenin başlangıç aşamasında yapılarak, ilgili alanların statik hesapları bu planlama çerçevesinde gerçekleştirildi. Kule vinçlerin demontajı aşamasında kullanılacak mobil vincin ayaklarının basacağı betonarme alan üzerindeki akslar, proje yönetimince önceden tasarlandı. Uygulanan bu kule vinç mühendisliği sayesinde olası demontaj sorunlarının önüne geçilerek, kule vinçler projeye dahil edilmiş oldu.

Kullanım alanlarının ortak olmasından dolayı, kule vinçlerin güvenli olarak yükseltilebilmesi ve çalışma aşamasında emniyet mesafelerinin doğru şeklide planlanabilmesi için, projede “city topless” özelliğine sahip ön bom gergisi olmayan Potain MCT 178 tercih edildi. Projeye hizmet veren Potain MC 235C kule vinç ise, yüksek kuleye hizmet vermek amacıyla projeye entegre edildi. 10 ton kapasiteli olan MC 235C, 450 metre yüksekliğe kadar hizmet verebiliyor.

Aralık ayında kaba inşaatının bitmesi planlanan ve İstanbul Finans Merkezi kapsamında yer alan TAO Tower Projesi’nde, “Leed” kriterlerine göre gerçekleştirilen A Plus ofisler yer alıyor.