(Koleksiyon), Ofislere Yönelik YENİ Tasarımlarını Türkiye’de İLK KEZ Tanıttı!

Türkiye ve dünyadan birçok önemli tasarımcının imzasını taşıyan Koleksiyon’un yeni ofis tasarımları bu yıl “Self-Organised Workplace / Kendini Kurgulayan Çalışma Alanı” teması altında sunuldu. Dünya çapında tanıtımı geçtiğimiz haftalarda Almanya’nın Köln kentindeki Orgatec fuarında yapılan yeni tasarımlar Koleksiyon Tasarım ve Marka Direktörü Koray Malhan ev sahipliğinde tanıtıldı.

Finanstan eğitime kadar çok sayıda sektöre özel, yarının çalışma kültürünü şekillendirecek tasarımlar sunan Koleksiyon, yeni teması olan “Self-Organised Workplace / Kendini Kurgulayan Çalışma Alanı” teması altında kültür ve kimliği yeni bir ışıkta okuyor, içinde yaşadığımız çağın dilini anlamaya yönelik yaklaşımlardan yola çıkıyor. Yeni yapının kuramsal farklarıyla birlikte tasarım, mimari, sanat ve edebiyat gibi dönemin tüm ifadelerini bu doğrultuda ele alıyor. Çalışma alanları ve kurgularındaki esnekliklerin geldiği noktaları, tasarımın farklı sanat disiplinleriyle olan etkileşimini birey, zaman ve mekan düzleminde irdeliyor. Çalışma ortamlarının kurgusunu bir dekorasyon unsuru olmanın ötesine taşıyıp; bir çağı anlama gayreti olarak değerlendirmek, alışılmışın dışında sorular sormak ve disiplinler arası yeni diyaloglar başlatmayı hedefliyor.

Tasarımların arkasında yatan fikir modern çalışma alanlarına dair yeni yaklaşımlar oluşturma amacı taşırken, tüm alıcıları iş birliği halinde ilerleyecek çözüm sürecinde aktif bir katılımcı olmaya davet ediyor. Koleksiyon ortaklaşa bir yaratım yöntemi öneren “Self-Organised Workplace / Kendini Kurgulayan Çalışma Alanı” teması altında çalışma alanında insan zihni ve bedenine dair daha önce sorgulanmamış alanlara dair sorular soruyor.

Yeni tasarımlar görücüye çıkmadan ödüllendirildi.

Yeni Koleksiyon tasarımları arasında geçtiğimiz Ekim ayında Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde Üstün Tasarım ödülüne layık görülen modüler oturma sistemi Calder ve yine çok yakın zamanda AIT 2016’da “Innovation Award” ile ödüllendirilen oturma ve çalışma ünitesi Boccaporto da yer alıyor.

Tasarımlar yalnızca farklı alternatifler ve zengin bir mekansal kullanım olanağı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kurgulanma biçimlerine göre yeni düzenlemelere de imkan sağlıyor. Üç farklı puf ünitesinden oluşan Calder 40’ın üzerinde farklı kombinasyonun yaratılmasına ve zaman içinde değiştirilmesine izin verirken; ses geçirmeyen özel dış yüzeyi sayesinde Boccaporto ortak çalışma alanlarında ihtiyaç duyulan bireysel konsantrasyonun güçlendirilmesini sağlıyor. Rothko, Samu, Tache ve Poema gibi yeni seriye ait çok sayıda tasarım tekil zenginliklerinin yanı sıra alternatif çalışma kurguları yaratmak amacıyla bir arada kullanılarak açık kompozisyonların yaratılmasını mümkün hale getiriyor.

Calder (Tasarım Studio Kairos): Üç farklı puf ünitesinden oluşan Calder kullanıcısının ihtiyacına göre 40’ın üzerinde farklı kombinasyonun oluşturulmasına ve zaman içinde değiştirilebilmesine olanak sağlar. Açık ofisler ve otel, hastane bekleme alanları gibi ortak alanlarda değerlendirilebilen Calder kullanıcıların teknolojik ihtiyaçlarını karşılayacak enerji ve güç donanımlarına sahiptir.

Boccaporto (Tasarım Metrica): Açık ofisler ve ortak alanlar için geliştirilen Boccaporto, iki farklı modele sahip oturma ve çalışma ünitesidir. Ses geçirmeyen özel dış yüzeyi, LED aydınlatma olanağı ve USB donanımı sayesinde kütüphane ya da havaalanı gibi kalabalık alanlarda çalışmayı mümkün hale getirir.


Koleksiyon Hakkında;
Mimar Faruk Malhan tarafından 1972 yılında Ankara’da kurulan Koleksiyon mobilyadan cam, porselen ve tekstil ürünlerine oldukça zengin bir ürün gamını tam 40 yılı aşkın süredir tüketicilerin beğeni ve hizmetine sunmaktadır. Koleksiyon, 1988 yılından bugüne Tekirdağ’da 86 bin metrekarelik alanda kurulu kapasitesi ile ev ve ofis mobilyası üretimi yaparak İngiltere’den New York’a dünyanın 20’yi aşkın uluslararası noktasında faaliyet göstermektedir. Yeni düşünce, yeni standart ve yeni tasarım kavramlarını sentezleyen yüksek kalitede mobilya tasarımı anlayışıyla, endüstri ürünlerinden çok, düş ve düşüncelerin ürünlerini yaratmaya çalışan Koleksiyon’un çalışma kültürü üzerine odaklanan yenilikçi konseptleri sayesinde Türkiye ve dünyada birçok büyük şirket ofislerinde Koleksiyon Mobilya ürünlerine yer vermektedir. Ev mobilyasındaki yeni yaşam alanı kurgusu ile de dikkat çeken Koleksiyon hakkında detaylı bilgiyewww.koleksiyon.com.tr’den ulaşabilirsiniz.