Görkem Volkan, “BLED-PARILTILI KARANLIK” ile (Contemporary İstanbul)’daydı…

Görkem Volkan’ın parametrik tasarım tekniği ve akrilik malzemeyle çalıştığı heykel tasarımı “Bled – Parıltılı Karanlık”, 3 – 6 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Contemporary İstanbul’da, Galeri MERKÜR standında yer aldı.

İstanbul’u bu yıl 11. kez çağdaş sanatla buluşturan ve 3-6 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Contemporary İstanbul, Galeri MERKÜR standında Görkem Volkan’ın akrilik heykel tasarımı “Bled – Parıtılı Karanlık”ı ağırladı.

Sanatçının uzay-zaman ve parametrik tasarım üzerine daha önce yapmış olduğu plastik sanat çalışmalarının devamı niteliğindeki “Bled – Parıltılı Karanlık”, insanın kendi iç mağarasındaki yolculuğuna ithafen, neolitik çağdaki alet becerileriyle yapılan kaba yontu objeler gibi günümüze karanlık kadar uzak ama yine de tanıdık bir his uyandırırken; uzay – mekana ait çok katmanlı dokusu ve teknolojik malzemeleri giyinmesiyle de parıltılı bir dünyanın dilini konuşuyor.

Aldığı mimarlık eğitimi gereği parametrik tasarım konusuna hakim olan ve mesleğinin yanı sıra özgün çağdaş sanat eserlerine de imza atan Görkem Volkan’ın 2012 yılında yaptığı“Mir’in” heykeli, aynı zamanda iç mimari projesini de tasarladığı Nida Kule Göztepe ofis binasının lobisinde sergileniyor.

Şu sıralar davetli olduğu farklı bir sergi için “Bled – Parıltılı Karanlık”ın devamı niteliğinde duvar rölyefleri üzerinde çalışan Görkem Volkan, önümüzdeki dönemde yepyeni eserler ve sergilerle çağdaş sanat platformlarında yer almaya devam edecek.


Görkem Volkan Hakkında:

New York Pratt Institute ve Yeditepe Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi alan Görkem Volkan, Lübnan’lı ünlü mimar Nabil Gholam ile birlikte Katar ve Dubai’deki birçok karma yapının tasarımında yer aldı. 2006 yılında İstanbul’a dönen ve kurucusu olduğu MDArch’ta çeşitli ölçeklerde mimari konsept geliştirmenin yanı sıra ağırlıklı olarak büyük ölçekli ticari alanların iç mekan tasarımını ve uygulamasını üstlenen Volkan, mesleki pratiğinin yanı sıra uzay-zaman ve parametrik tasarım kavramları üzerine biçimlenen çağdaş sanat eserlerine imza atıyor.