[söyleşi]: “Burada, içeriye girdiğiniz andan itibaren hissedilen bir disiplin var.”

Designfloor Genel Müdürü Fatih Aslan, ARCHITECT@WORK izlenimlerini aktarıyor.

ARCHITECT@WORK’e katılma kararınızı belirleyen ne oldu?
ARCHITECT@WORK, bildiğiniz gibi öncesinde pek çok ülkede düzenlenmiş bir etkinlik. Bir fuar değil, tam anlamıyla bir “event” aslında. Yalnızca mimarların, karar verici mekanizmaların katıldığı nitelikli bir etkinlik bu; o nedenle katılmak istedik.

ARCHITECT@WORK’ü Türkiye’deki diğer fuarlarla karşılaştırdığınızda nasıl farklılıklar gözlemliyorsunuz?
Tamamen filtrelenmiş. Diğer fuarlara baktığımız zaman, nihai tüketici de geliyor, dekorasyoncu da geliyor… Belki nihai tüketici ile ilgilenirken bir mimarı kaçırıyorsunuz. Buraya gelen insanların tamamı ise sizin hedef kitlenizi oluşturuyor. Burada iki gün boyunca belki yüz kişi ile temasa geçersiniz ama yüzüyle de iş yaparsınız. Daha büyük fuarlarda ise o yüz kişiyi yoğunluktan dolayı yakalayamadığınız için on kişi ile yetinmek zorunda kalırsınız. O nedenle noktasal, iyi bir etkinlik. Ayrıca burada herkese standart bir sistem uygulanıyor. Mesela size metrekare üzerinden bir alan verilseydi çok garip işlere kalkışacak firmalar olacaktı: Üzerine kat çıkılmış, kafeye dönüştürülmüş abartılı stantlarla karşılaşacaktık. Ancak burada içeriye girdiğiniz andan itibaren hissedilen bir disiplin var, her şeyin bir düzeni var. Büyük ya da küçük ölçekli firmaların hepsi eşit alana sahipler ve mimarlar gezerken hepsini aynı kalıpta gördüğü için burada herkes bence amacına uygun şekilde stant kuruyor. Kalabalık ancak yeterince verimli olmayan fuarların aksine, benim gördüğüm kadarıyla, ARCHITECT@WORK mimarlarla buluşmak isteyen firmalar için tek alternatif ve bu etkinliği gelecek senelerde de desteklemeyi sürdüreceğimizi düşünüyorum.

Peki siz firmanıza ayrılan stant alanı içinde hangi ürünlerinizi ön plana çıkardınız?
Bildiğiniz gibi bu organizasyonda seçici bir komite var. Biz de burada yenilikçi ürünlerimizi; macar kesim, balıksırtı parkelerimizi, lamine üst segment parkelerimizi sunuyoruz. Zaten Türkiye genelinde bayileşmiş bir firmayız, 85-90 civarında bayimiz var. ARCHITECT@WORK, bizim açımızdan karar vericilere yani mimarlara ulaşmak anlamında önemli bir etkinlik oldu.