[söyleşi]: “Bu etkinlikten Türkiye’deki fuarcılık sektörünün öğreneceği çok şey var.”

ARCHITECT@WORK’te Knauf Teknik Müdürü Bartu Gökçora ile etkinlik üzerine konuştuk.

ARCHITECT@WORK Türkiye’de ilk defa düzenleniyor. Bu etkinlik sizi ne anlamda heyecanlandırdı? Katılma kararınızı belirleyen ne oldu?
Öncelikle Türkiye’deki fuarlar genel bir hedef kitlesine yönelik yapılıyor. Bu fuarda bizi en çok etkileyen özel olarak kapsamına mimarları ve tasarımı alan bir konseptinin olmasıydı ve hedef kitlemiz olan mimarlara doğrudan ulaşıp, daha verimli bir iletişim kurabilmemizi sağlıyor.

Türkiye’de ilk kez düzenlenmesine karşın ARCHITECT@WORK’ü öncesinde yurtdışında da takip etmiş bir firmasınız. Dolayısıyla daha sağlıklı bir karşılaştırma yapabilirsiniz: Sizce etkinliğin Türkiye ayağı nasıl gidiyor, izlenimleriniz nedir?
Bence bu etkinlikten Türkiye’deki fuarcılık sektörünün öğreneceği çok şey var. İçeriye ilk girdiğinizde dahi bu alanın sizde uyandırdığı his farklı, öncelikle algılarınıza hitap ediyor. Ayrıca çok eşitlikçi, hiçbir firma arasında ayrım yapılmıyor. Ve tabii sahne arkasında çok ciddi ve tecrübeli bir ekip var, Avrupa’daki gibi çok ciddi kurallar var. Tabii bunlar da sistemin iyi işlemesine vesile oluyor. Biz en başından beri etkinlik organizasyonu ile iç içe olduğumuz için, şunu gördük: Firma çağıracağı kitleye ilişkin ciddi bir organizasyon yapıyor; kitleyi özelleştiriyor. Bizim için çok önemli çünkü biz diğer fuarlarda bunu kendimiz yapmak durumunda kalıyoruz. Katılımcılar belirli bir donanıma sahip olduğu için daha kolay iletişim kurabiliyoruz. Oldukça organizeler, biz de bu gibi nitelikli etkinlikleri firma olarak desteklemeye devam edeceğiz.

Özellikle mimarlara yönelik düzenlenen bir etkinlikte sunumların diğer fuarlara kıyasla farklılaşması da kaçınılmaz oluyor. Siz firmanıza ayrılan stand alanını sunum ve içerik anlamında nasıl kullandınız?
Oluşturduğunuz bir çözüm önerisi herkes için farklı olabilir; son kullanıcı, mimar ya da mühendis için farklılaşabilir. Bizim buradaki ana hedef kitlemiz mimarlar olduğu için daha çok mimarların ilgisine yönelik ürünleri teknik bilgileri ile ön plana çıkardık. Biz bu etkinliğe tek bir stantla değil, dört ayrı ürün grubunu tanıttığımız dört ayrı stantla katılıyoruz. Alçıpan®  akustik plakalar; boyanabilen ahşap tavan ve duvar plakaları ile ısı yalıtımlı kaplama gibi öncelikle duyulara hitap eden ürünlerimizi öne çıkardık. Biz burada ürünlerimizi müşteriye anlatarak tanıtmıyoruz. Biraz daha teknolojik araçlar kullandık. Ziyaretçilere ürünün yarattığı etkiyi, mekan içindeki değişimi gözlük ya da kulaklıkla deneyimleme imkanı sunuyoruz. Standa gelenler soru sorma gereği duymadan görsel bir zenginliğin içine çekilmiş oluyorlar.