[söyleşi]: “Az, öz ve net, önemli olan da bu zaten…”

ARCHITECT@WORK katılımcı firmalarından Bette by Casablanca’nın Proje Satış Yöneticisi Ali Kurt etkinlik hakkındaki görüşlerini aktarıyor.

ARCHITECT@WORK Türkiye’de ilk kez düzenleniyor. Firma olarak sizin katılma kararınızı belirleyen ne oldu?
İlk defa Türkiye pazarında böyle bir organizasyon olacağını duyunca ana mümessili olduğumuz firma katılma kararında bulundu. Zaten firma başka şehirlerdeki ARCHITECT@WORK etkinliklerine de katılım yapmakta ve organizasyondan oldukça memnun. Şu ana kadar Türkiye’de yaşanan fuar problemlerini gözlemlemediğimiz, mimar ve tasarımcılara doğrudan yaklaşan bir etkinlik olması sebebiyle katılma kararı alındı.

Peki diğer ARCHITECT@WORK’lere katıldığınızı düşünürsek hem onlarla hem de Türkiye’deki diğer fuarlarla karşılaştırdığınızda nasıl farklılıklar gözlemliyorsunuz?
Öncelikle bu etkinlik doğrudan profesyonel kişiye hitap ediyor. O nedenle başarılı olduğunu söyleyebilirim. Stant anlamında küçük bir alanımız olsa dahi ziyaretçiler ürünlere dokunabiliyor, ürünün ne olduğunu anlayabiliyor ve firma hakkında küçük de olsa bir fikir edinebiliyorlar. Türkiye çapında mimarların gelmesi de hoş bir durum oldu. Ankara’dan, Edirne’den, Trakya’dan çok sayıda mimarın gelmesi bizim açımızdan bir ilk. O nedenle de mutlu olduğumuzu söyleyebilirim. Ne yazık ki ülkemizdeki fuarlarda gayri profesyonel bir yaklaşım mevcut. Ben 16 senedir bu sektörün içindeyim. Gitmediğim fuar kalmadı, diyebilirim. Ancak ülkemizdeki fuarlarla ilgili sıkıntılar hiç bitmedi. Bu etkinlik hem organizasyon hem de göze hitap eden mekan kullanımı anlamında farklı. Az, öz ve net, önemli olan da bu zaten. Sonuçta tasarımcının, buraya içinde kaybolacağı şeylere bakmaya gelmeyi isteyeceğini de sanmıyorum.

Mimar ve tasarımcılara yönelik düzenlenen bir etkinlikte sunumlar diğer fuarlara kıyasla kaçınılmaz olarak farklılaşıyor. Siz firmanıza ayrılan stant alanını sunum ve içerik anlamında nasıl kullandınız?
Biz en yeni detay ürünlerimizi buraya getirdik. İşçilik detayı, kenar detaylarında gelmiş olduğumuz son nokta hakkında fikir veren yenilikçi ürünler burada. Bette dediğimizde yılda 1 milyon adet küvet ve duş teknesi üreten bir firmadan bahsediyoruz. Burada alanımız dar da olsa net bir sunum yapabildiğimizi düşünüyorum.