SES ve IŞIK, Mimari Tasarımda BİR ARAYA Geldi!

Mimarinin matematiksel biçimi ile tasarımın estetiksel hali, HAS Mimarlık’ın yapıtları arasından sanatçıların yaptığı seçki ve yorumla tasarlanan görsel-işitsel bir performansla, ses ve ışık olarak karşımıza çıkıyor.

3.İstanbul Tasarım Bienali “yaratıcı mahalleler” programı kapsamında 2-13 Kasım tarihleri arasında MSGÜ Tophane-i Amire KSM Tek Kubbe Salonu, farklı bir sanatsal görsel şölene ev sahipliği yapıyor. HAS Mimarlık projelerinden yapılan seçki, mekâna özgü tasarım ve dijital teknolojilerin bütünleştiği bir sergilemeyle, MSGÜ Tophane-i Amire Tek Kubbe Salonu’nun büyülü atmosferinde bir geçmiş-gelecek sentezi oluşturmayı amaçlıyor.

Bu sanatsal kurguda Tek Kubbe Salonu odak noktası olarak ele alınırken, çağdaş yorumlarla, eskiden-yeniye, bütünden-parçaya, gerçekten-sanala, dengeden-dengesizlik haline dönüşümler yaratılıyor. Sergileme, ziyaretçinin de performansın içine çekilmesiyle, zaman ve mekan kavramlarının bulanıklaştığı; belki de bugüne kadar alışılmadık bir mekansal algı ile size farklı bir deneyim yaşatıyor.

Tarihi Kubbeyi Yeniden Yorumlamak…

Tek Kubbe Salonu’nun kuvvetli bir mimari öğesi olan kubbe, ana fikrin başlangıç noktasını oluşturmuş. Kurgu, bu noktadan yola çıkan ve kubbeye karşılık gelen ters “ışık kubbe” ile geliştirilmiş. Kubbe geometrisinin kusursuzluğuna karşılık, ışık kubbe; bugünün yorumuyla tarihi kubbeyle diyalog kuran bir yapı olarak kurgulanmış.

Yeni üretim kubbeyi kendine yüzey edinen görsel-işitsel sunum, kubbe çağrışımları üzerinden, hem HAS Mimarlık yapıtlarını, hem de mekânın atmosferini bütünleştirerek yeniden kurguluyor. Ziyaretçi, kendini saran deneyim sırasında, ışık ve sesin hareketiyle gerçek ile sanal uzamlar arasında gidip geliyor.

Bütün, Parça, Sonsuz…

Kubbenin tepe noktasında odaklanan ışık huzmesinin harekete geçmesiyle renklere ayrılıp, dağılan ışık, somut görsellerde vücut buluyor. Bir ve bütünün, çoğalması, parçalanması ve sonrasında vücut bulması, mekanın mistik atmosferinde, üçüncü kuşağa el veren HAS Mimarlık’ın kendini yeniden yaratmasını, sürekliliği ve sonsuzluğu simgeliyor.

Gerçek ve Sanal, Geçmiş ve Gelecek…

Mimarlık projelerinin kalıcı karakterinden yola çıkarak HAS Mimarlık’ın geleceğe yönelik ilerici görüşlerini vurgulayan devinim, yer yer izleyicinin an ve mekanla ilişkisini koparmayı hedefler. Kubbenin mimari ve akustik özellikleri ses ve ışıkla vurgulanırken, geçirgen ışık kubbe üzerine düşen hareketlilik içinde, geçmiş ve gelecek karışır; bütünleşir, zaman ve mekân kavramları iç içe geçişir.

Serginin Öyküsü:

2014 yılında, Buşra Tunç’un HAS Mimarlık’ta çalıştığı dönemde, mimarlık ve dijital teknolojilerin kesişim noktalarını araştırması ve NOHlab kurucuları, Candaş Şişman ve Deniz Kader’le işbirliği yapmasıyla başlayan süreç, HAS Mimarlık projelerini içeren bir performans tasarlanmasını gündeme getirdi. HAS Mimarlık kurucu ortakları Ayşe Hasol Erktin, Hayzuran Hasol ve Doğan Hasol’un da heyecanla destek verdikleri ilk düşünce, mekâna özgü tasarım ile medya sanatının iç içe geçtiği öncü bir örneğin yolunu açtı.

Tarihi mekânı odak noktasına alarak, dijital teknolojinin sunduğu olanaklarla yeni bir mekânsal algı yaratma düşüncesi, mimari ile dijital sanatın birlikte ele alınmasını gerektiriyordu. Bu nedenle, mimarlar ve sanatçılar tasarım sürecinin her anında etkileşim içinde çalıştılar. Ekibe -yine eski bir HAS Mimarlık çalışanı olan- Pelin Derviş’in danışman olarak katılması, serginin yöntem ve süreçler düzeyinde gerçekleşmesini sağladı.

Soldan sağa Buşra Tunç, Pelin Derviş, Ayşe Hasol Erktin
Soldan sağa Buşra Tunç, Pelin Derviş, Ayşe Hasol Erktin

KÜNYE

Mekân ve İçerik Tasarımı: Buşra Tunç, NOHlab

Danışman: Pelin Derviş

Sayısal Tasarım: Veysel Açıkel

Grafik Tasarım: Ali Emre Doğramacı

Animasyon Tasarımı: Necmi Deniz Akıncı

Ses Tasarımı: Giray Gürkal

Mekân Kurulumu: Sergen Tertemiz

Teknik Prodüksiyon: Visio-vox

Asistanlar: Taylan Karabaş, Furkan Ruşen

Teşekkürler: DECOL, Yüksek İşler, Asvill Yapı, Bülent Tuncay


TASARIM EKİBİ HAKKINDA:

BUŞRA TUNÇ

Buşra Tunç; mimarlık, sanat, tasarım alanlarında algı ve deneyim odaklı işler üreten bir mimar ve sanatçıdır. Üniversitede mimarlık, sinema ve ses eğitimi aldı. Çalışmalarında temel motivasyonunu mekânın kendisinden alır. İşlerinde mekansal müdahaleler, ışık, ses, ve malzeme kullanarak hafıza, zaman ve mekan kavramları üzerine izleyiciyi içine alan atmosferler kurar.

http://busratunc.com/

NOHLAB

NOHlab, İstanbul merkezli çok yönlü bir sanat stüdyosudur. 2011 yılında Candaş Şişman ve Deniz Kader tarafından kurulan NOHab, ticari ve sanatsal projeler için sanat yönetimi, hareketli grafik tasarımı, görsel işitsel performans ve deneyim tasarımı yapmaktadır. Ayrıca NOHlab; Chanel, Pink Floyd, Target, Land Rover gibi çeşitli uluslararası marka ve oluşumlar için sanatsal projeler geliştirmiştir.

http://www.nohlab.com/

PELİN DERVİŞ

Mimar; bağımsız editör ve küratör. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu; yüksek lisans öğrenimini aynı üniversitenin Mimarlık Tarihi Bölümü’nde tamamladı. Son 12 yılda mesleğinin kültürel üretim boyutuna odaklandı. Türkiye’deki modern mimarlık üretiminin belgelenmesi ve İstanbul odaklı güncel kentsel konular konular özel ilgi alanlarıdır.

HAS Mimarlık Hakkında:

HAS Mimarlık, otel, hastane, üniversite, ofis ve konut yerleşmesi türünden çeşitli yapıların mimari proje çalışmasının yanı sıra, özellikle büro ve banka binaları için sayısız iç mimarlık tasarım ve uygulamaları gerçekleştirmiştir. Bunlar arasında, yatırım ve işlevler açısından üst düzeyde deneyim gerektiren İzmir İzmir Büyük Efes Oteli, Hyatt Regency Dushanbe, Cezayir El Aurassi Oteli ile Anadolu Anadolu Sağlık Merkezi ve Kristal Kule mimari proje çalışmaları sayılabilir.

Firma, 1990 yılında, Yapı dalında, Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. Gebze’de gerçekleştirdiği Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi, Urban Land Institute (ULI) tarafından açılan “2006 ULI Mükemmellik Ödülleri yarışmasında finalist olmuştur. Aegean Hills projesi 2007 CNBC Uluslararası Gayrimenkul Ödülü ile Homes Overseas Ödülü altın madalyasına değer bulunmuştur. Ekoyapı projesi ile World Architecture Community 2008 Ödülü’nü kazanarak Türkiye’de bu ödülü alan ilk mimarlık firması olmuştur. ING Bank Kahramanmaraş IT ve Operasyon Merkezi projesiyle Türkiye Prefabrik Birliği’nin 2012-2014 “Altın Kiriş Ödülü”nü almıştır. Son olarak da Kristal Kule, Emporis’in 2014 yılı yüksek yapılar sıralamasında dünya 7.si seçilmiştir.

HAS Mimarlık, ünlü uluslararası mimarlık firmaları Skidmore, Owings and Merrill (SOM) ile 1993 yılında, Rees Associates ile 1999 yılında, NBBJ ile 2003 yılında, Pei Cobb Freed & Partners ile 2006 yılında, Llewelyn Davies Yeang ile 2007 yılında, RMJM ile 2009 yılında başarılı iş ortaklıkları sürdürmüştür.

Son dönemde, İstanbul Levent’te 168 metre yüksekliğindeki Kristal Kule binasını, Pei, Cobb, Freed&Partners ile birlikte tamamlamıştır. HAS Mimarlık ayrıca, Basra’da 120 yataklı bir hastanenin ve Gebze’de Anadolu Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin projelerini hazırlamıştır.

Güncel çalışmaları arasında, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim ve Teknoloji Kompleksi, ING Bank Kahramanmaraş IT&Operasyon Binası ile Şişli Kentsel Dönüşüm projeleri de yer almaktadır.

HAS Mimarlık, Türkiye’nin BREEAM yeşil bina değerlendiricisi ilk mimarlık firması ve Kanıta Dayalı Tasarım Akreditasyon ve Sertifikası’na(EDAC) sahip ilk ve tek firmasıdır.