Murat Germen sergisi “YENİDEN İNŞALAR” Akbank Sanat’ta…

"Şanghay" (Fotoğraf: ©Murat Germen)

Akbank Sanat, 3-6 Kasım tarihleri arasında Contemporary İstanbul fuarındaki standında  Murat Germen’in “Yeniden İnşalar” başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. 

"Selanik" (Fotoğraf: ©Murat Germen)
“Selanik” (Fotoğraf: ©Murat Germen)

Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergide yer alan fotoğraflar, izleyicilere 21. yüzyıl görüntü üretme teknikleri ile gerçeğin içinde kalmak koşuluyla neler yapılabileceğini gösteren güçlü örnekler sunuyor.

"Ankara" (Fotoğraf: ©Murat Germen)
“Ankara” (Fotoğraf: ©Murat Germen)

Sergide Murat Germen’in sanallığın mekan üstünden nasıl gelişebileceğini bir bilinç yarılması halinde gösterdiğini söyleyen Hasan Bülent Kahraman sergi ile ilgili değerlendirmesinde; “Bilgisayar müdahalesiyle gerçek, her zaman kendisine yabancılaştırılabilir. Sürrealizmde olduğu gibi gerçeğin tümüyle dışında bir noktaya taşınabilir görüntü. Murat Germen’in yaptığı bu değil.  O, gerçeğin dönüştürümü, gerçeğin gerçek ötesi bir dile evrimi ile meşgul oluyor. Bu görüntüler bildiğimiz sözcüklerden kurulu ama okuduğumuz/baktığımız zaman bize bütünüyle başka anlamlar üreten cümleler. Zamanında Kübizmin gerçekleştirdiği bir hamle şimdi sanallığın sınırlarında duran öte anlamlarıyla birlikte yepyeni bir boyuta taşınıyor. Gücünü görselliğin deviniminden de alan bu görüntülerde gerçeğin yapısökümüyle/dekonstrüksiyonuyla değil, yeniden inşasıyla karşı karşıya kalıyor izleyici. Kendisine her zaman yabancı olan gerçek, bu defa da yeni bir eşikte duruyor ve bunun kent üstünden yapılmasına kaçınılmaz bir şekilde razı oluyor. Çünkü kent inşa edilmiş bir varlıktır. Her zaman sökülmeye açıktır. Her zaman yeniden inşaya/rekonstrüksiyona hazırdır” dedi.

"Chicago" (Fotoğraf: ©Murat Germen)
“Chicago” (Fotoğraf: ©Murat Germen)

Serginin Adı: Yeniden İnşalar
Küratör: Hasan Bülent Kahraman
Sanatçı: Murat Germen
Sergi Tarihi: 03-06 Kasım 2016
Yer: Contemporary İstanbul – Akbank Sanat Standı