CONTEMPORARY ISTANBUL Başlıyor!

RED art Istanbul | B1-101 Pınar Du Pre

Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, 3 – 6 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Akbank’ın desteğiyle 11. yılını kutluyor. 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1500’ü aşkın eserle katılacağı Contemporary Istanbul ziyaretçileriyle buluşuyor.

Dünyadan ve Türkiye’den en iyi çağdaş sanat eserlerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, 11. yılında da Akbank’ın desteğiyle kapılarını açıyor. Özgür ve özgün fikirlerin her alandaki gelişime ilham vereceğine inanan Akbank, Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul’a 2007 yılından bu yana desteğini sürdürüyor. Sürdürülebilir kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine önemli katkı sağlayan Akbank, ekonomik büyümeyi desteklemenin yanı sıra toplumun kültür ve sanat alanında da gelişimini öncelikli sorumlulukları olarak sahipleniyor.

Türkiye’de ve yurt dışında gayrimenkul ve turizm sektöründe faaliyet gösteren Ferko, 25 yıldır modern tasarım ile lüksün hayat tarzına dönüştüğü yaşam alanları inşa ediyor. Deneyimli tasarım ve mühendislik ekibinden aldığı güçle gayrimenkul sektörüne değer katan Ferko, Contemporary İstanbul’u ortak sponsor olarak desteklemeye devam ediyor.

2006’da, 40 ulusal ve 9 uluslararası olmak üzere 49 galeri ile yola çıkan Contemporary Istanbul, 11. yılını kutlarken 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1500’ü aşkın eserini sergiliyor.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, “Bugün on yıllar boyu sürmesini umut ettiğimiz çağdaş sanatın 11. yılını kutluyoruz. Contemporary Istanbul’un 11. yılını dünyanın dört bir yanından sanat hamileri, koleksiyonerler, sanatçılar, galeriler, sponsorlar, ve tüm İstanbul şehrinin 11 yıllık desteği ile mutlulukla kutluyoruz. 2005 yılında bizimle risk almaya gönüllü bir avuç galeri vardı. Bugün ise 520 sanatçıyı temsil eden, 20 ülkeden, 70 galeriyi ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Gururla dile getirmek isterim ki Contemporary Istanbul bütün dünyadan sanatseverlerin saygısını kazanmış bir sanat fuarı haline geldi…” dedi.

Bu yıl küratörlüğünü Marc-Olivier Wahler’in yaptığı ve koordinatörlüğünü Doç. Dr. Marcus Graf’ın üstlendiği Collectors’ Stories sergisinin de detaylarını aktaran Güreli,“Türkiye’nin önde gelen 60 koleksiyoneri tarafından bizzat seçilen 120 sanat eserinin sergileneceği sergide, 53 Türk ve 49 yabancı sanatçı olmak üzere toplam 102 sanatçının enstalasyon, heykel, video, pentür ve fotoğraf işleri yer alıyor” dedi.

Contemporary Istanbul’un başlangıcından bu yana destek olan Akbank’a teşekkür eden Güreli, “Biz Akbank’ın Türkiye’de kültür ve sanata, yaratıcı düşünceye, yenilikçiliğe verdiği destek ile bu önemli etkinliği sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz. Uzun süreli işbirliği ve destek için de Akbank’a teşekkür ederiz, onlar olmadan Contemporary Istanbul’un bugün geldiği noktaya ulaşmak  mümkün olmazdı. Biz bu yolda Akbank ile ilerlemenin getirdiği güveni hissediyor, sağlam adımlarla bu yolculuğa devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Suzan Sabancı Dinçer, Ali Güreli
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer ise “Dünyadaki gelişmeler ve küreselleşme sürecinin etkisiyle Türkiye’de de çağdaş sanat her geçen gün gelişiyor. Biz de ülkemizde çağdaş sanatın bilinmesi, kitlelerce daha çok takip edilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’de çağdaş sanatın en önemli buluşma platformu olan Contemporary Istanbul’u kurulduğu günden beri destekliyor, ana sponsorluğunu da bu yıl onuncu kez üstleniyoruz. İlk başladığımız noktaya kıyasla çağdaş sanatın ülkemizde bugün geldiği yer çok farklı. İstanbul artık dünyanın önemli sanat merkezlerinden biri. Bunda Akbank olarak katkımız olduğunu bilmek bize gurur veriyor. Sanatın farklı disiplinlerindeki gelişim sürecinin en yakın tanıklarından ve hâmilerinden biri olarak bundan sonra da çağdaş sanata desteğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Contemporary Istanbul’un uluslararası alandaki başarısını; ülkemizi, İstanbul’umuzu dünyanın seçkin sanat çevrelerinde ne kadar iyi temsil ettiğini görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Akbank olarak ülkemizin uluslararası boyutta doğru ve güzel tanıtımına şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da destek olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Contemporary Istanbul’un, bölgenin ve Türkiye’nin önde gelen sanat etkinliği olma sorumluluğu ile sanata olan katkısını gururla takip ettiklerini belirten Ferko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten, “Ferko olarak geçen yıl başlattığımız 4 yıllık desteğimizin çerçevesini her yıl artırıyoruz. 25 yıldır kaliteli ve lüks projeleri modern tasarım anlayışı ile hayata geçiren bir marka olarak Türkiye’nin bu en kapsamlı “modern ve güncel sanat” etkinliğini desteklemekten onur duyuyoruz” dedi.

Mutluluğun yolunun sanattan da geçtiğine inanan CI ortak sponsoru Yıldız Holding, bu yıl Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’ni gerçekleştiriyor. Çocukları erken yaşta sanatla buluşturmak, sanatı günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmek hedefiyle 2011 yılından bu yana düzenlenen Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, 3-6 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda çocukları ağırlayacak. Çocukların hayal güçlerinin ve estetik duygularının gelişimini destekleyecek  çalışmaların uygulanacağı atölyede, çocuklar uzman eğitmenlerle birlikte yeteneklerini keşfetme fırsatı bulacak.

Yıldız Holding MENA & CA Kurumsal İletişim Genel Müdürü Hande Ertan, “Yıldız Holding olarak, kültür ve sanat faaliyetlerinin toplumun geniş kesimleri için erişilebilir olmasını sağlayacak projelerde yer alıyor ve bu amaçla geleneksel ve çağdaş sanata farklı platformlarda destek veriyoruz. Bu doğrultuda, Contemporary Istanbul’a dördüncü kez sponsor oluyoruz. Büyük sanat fuarları içinde yer alan Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, kurulduğu günden bu yana yaklaşık 14.000 çocuğu sanatla buluşturdu. Gayemiz, her geçen yıl daha zengin içeriklerle daha fazla çocuğa ulaşıp, projemizin etkisinin genişleyerek uzun yıllar sürdürülebilir kılmak.” şeklinde konuştu.

Contemporary Istanbul’un en dikkat çeken bölümlerini bu yıl ilk defa sanatseverlerle buluşacak olan Collectors’ Stories ve CI Design oluşturuyor. Fuarda bu yıl yeni bölümlerin yanı sıra yeni projeler de dikkat çekiyor.

Galeri 77| A1-126 Daron Mouradian
Galeri 77| A1-126 Daron Mouradian

Collectors’ Stories Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sergileyecek

Contemporary Istanbul bu yıl için bir ilke imza atarak, Collectors’ Stories bölümünde Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri sanatseverlerle buluşturacak. Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçeceği eserler CI Artistik Danışmanı Marc-Olivier Wahler’in küratörlüğünde sergilenecek. Koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayacak sergi, Türkiye’de sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü tartışmaya açacak. Bu bağlamda hazırlanacak olan Collectors’ Stories kitabı ise CI Publications’ın ilk yayını olacak ve sergilenen eserlerin tüm dünyaya açılmasını sağlayacak.

Collectors’ Stories Katılımcıları:

Sergide yer alan koleksiyoner ve koleksiyonlar arasında Leyla Alaton, Ahmet Aral, Mine – Cem Bahadır, Mehmet Ali Bakanay, Berrak – Nezih Barut, Rezzan Benardete, Hanzade – Osman Boyner, Dr. Șükrü Bozluolçay Koleksiyonu, Büyükkușoğlu Aile Koleksiyonu, Bilge – Haro Cümbüșyan, Banu – Hakan Çarmıklı, Demet – Cengiz Çetindoğan, Suzan Sabancı Dinçer, Ali Raif Dinçkök Koleksiyonu, Ayșe – Saruhan Doğan, Gülin – Emre Dökmeci, Elif Dürüst, Oya – Bülent Eczacıbaşı, Tansa Mermerci Ekșioğlu, Sevda – Can Elgiz, Nesrin Esirtgen, Özlem – Naim Gençoğlu, Zeynep – Fırat Gönenç, Emine – Selim Gülçelik,Asuman – Hüsnü Güreli, Cem Hakko, Can Has, Emin Hitay, Hüma Kabakçı, Ayșegül – Doğan Karadeniz, Hatice – Ferit Meriçten, Ari Meșulam, Naim Nihmet, Fazlı Özcan, Önder Öztarhan, Murat Özyeğin, Ayșegül – Ömer Özyürek, Leyla Pekin, Arzu – Ömer Sabancı, Sevil Sabancı, Vuslat Sabancı, Hakan Salargil, Ali Selçuk, Erol Tabanca, Türkan – Ziya Tacir,Lücette – Mustafa Taviloğlu, Banu Vargı Tümay – Büyük Efes Art Collection / Koleksiyonu, Agah Uğur,Ayșe Umur, Freda – İzak Uziyel, Murat Ülker, Şebnem – Mahmut Ünlü, Ergin Varlıbaș, Erdinç Varlıbaş, Selim Varol, Tony Ventura, Șirin – Neşet Yalçın, Arzuhan – Mehmet Ali Yalçındağ, Zafer Yıldırım ve Cem Yılmaz yer alıyor.

Contemporary Istanbul’un bu yılki programının yeniliklerinden CI Design, 22 Ekim – 4 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 3. Istanbul Tasarım Bienali ile eş zamanlı olarak fuarda yerini alacak ve bienalin yarattığı sinerji etrafında yoğunlaşacak.

Arçelik bu yıl Contemporary Istanbul ile yaptığı işbirliği sayesinde geri dönüşümü sanatla buluşturacak ve ‘Cycles’ sergisini hayata geçirecek. Bu sergiyle Arçelik’in geri dönüşüm tesislerinden elde edilen malzemeler Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ve tasarımcıları tarafından fonksiyonel sanat eserleri ve koleksiyon objelerine dönüştürülecek. ‘Cycles’ sergisinde; Seçkin Pirim, Sema Topaloğlu ve Ela Cindoruk & Nazan Pak, bu geri dönüştürülmüş materyallere ustalıkla yeni bir “hayat” (form) kazandıracak. Arçelik, bu sergi ile geri dönüşüm konusunda farkındalık sağlarken, aynı zamanda tasarım konusundaki uzmanlığına da dikkat çekecek. ‘Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’ vizyonuna sahip Arçelik, kaynakların verimliliğine odaklanarak ‘sürdürülebilirlik’ yaklaşımını tüm süreç ve faaliyetlerine entegre ediyor. Bu amaçla, Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm hareketini başlatan Arçelik, beyaz eşya üreticisi olup kendi geri dönüşüm tesisini kuran ilk ve tek şirket oldu.

Kalküta merkezli Basu Foundation fortheArts (BFA) tarafından düzenlenen misafir sanatçı programının eski katılımcılarından Thomas Henriot, MiguelAngelGarcia ve Yusuf Sevinçli gibi sanatçıların eserleri de bu yıl Contemporary Istanbul’da sergilenecek. BFA tarafından belirlenen ve fuarda eserleri sergilenen bir Türk sanatçı bir ay süreyle misafir sanatçı programına katılma hakkı elde edecek. Sanatçının eserleri Kalküta’da BFA Gallery’den başlayan bir gezici sergide yer alacak.

Mimar Fahrettin Aykut’un Contemporary Istanbul için özel olarak hazırlayacağı iç ve dışmekân tasarımlarının yanı sıra Ardan Özmenoğlu tarafından hazırlanan bir enstalasyona yer verecek.

Ayrıca bu yıl GBA (Galata Business Angels), teknolojiyi kullanarak kurulan sanat girişimlerine fuarda kendilerini tanıtabilecekleri bir platform sağlayarak destek olacak. Galata Business Angels, sanat ile dijitali birleştiren İyisahne, Decol, Iconic, Art50, Kültür Limited, Sanatatak, Sanatonline, Dark Town Pictures ve Limart Online gibi girişimlere ev sahipliği yapacak bir sergileme gerçekleştirecek.

AB GALLERY | B1-142 Jung-Dae KIM
AB GALLERY | B1-142
Jung-Dae KIM

Solo Shows kapsamında bu yıl aralarında Galeri/Miz’den Mustafa Pancar, Cep Gallery’den Ahmet Sarı, GaleriaSenda’dan Ahmet Ertuğ ve Kasia Michalski Gallery’denAgnieszka Brzezanska’nın yer aldığı sanatçıların kişisel projelerini sanatseverlerle buluşturacak. Plugin’in 2016 teması ise “networkedspaces” olacak. Plugin fuarda yeni ve daha katılımcı bir düzenlemeyle gerçekleştirilecek.

CI Dialogues’ta 3 gün boyunca 50’den fazla isim çağdaş sanatı tartışacak

Contemporary Istanbul kapsamında düzenlenen CI Dialogues, bu yıl 3 gün boyunca 50’den fazla sanat profesyonelini, sanatçıyı ve koleksiyoneri çağdaş sanatın durumunun yanı sıra ekonomisinin ve piyasasının güncel niteliklerini değerlendirmek üzere bir araya getirecek. Program dâhilinde çağdaş sanat hakkında çeşitli kavramsal çerçevelerin ele alınacağı yuvarlak masa konuşmaları gerçekleşecek. CI Dialogues buna ek olarak çağdaş sanat ve bağlamını eleştirel olarak yansıtan ve çağdaş sanat anlayışını, araştırmasını ve aracılığını yürüten fuarın özel bölümleri olan CI Design ve Plugin’i de kapsayacak.

CI 2016 Katılımcı Listesi

55bellechasse, Paris
AB Gallery, Seul
ACAF Projects, Şanghay
Alan Istanbul, İstanbul
AnalixForever – TheDepartment, Cenevre
Aria Art Gallery, Floransa
Art Collection, İstanbul
Art On Istanbul, İstanbul
BERLINARTPROJECTS, Berlin, İstanbul
Bozlu Art Project, İstanbul
C24 Gallery, New York
C.A.M. Galeri, İstanbul
C E P Gallery, İstanbul
CI Editions / MixerEditions, İstanbul
Daire Galeri, İstanbul
Dastan’sBasement, Tahran
Dirimart, İstanbul
Gaia Gallery, İstanbul
Galeri 77, İstanbul
Galeri Artist, İstanbul
Galeri Baraz, İstanbul
Galeri Nev Istanbul, İstanbul
Galeri Siyah Beyaz, Ankara
GaleriaSenda, Barselona
Galeri/Miz, İstanbul
GaleriaJoanGaspar, Barselona
GalleriaRusso, Roma, İstanbul
GalerieLelong, Paris
Galerie Michael Schultz, Berlin
Galerie Mark Hachem, Paris, Beyrut
Gallery One, Ramallah
Gama Gallery, İstanbul
Isabel CroxattoGalería, Santiago
Karavil Contemporary, Londra
Kelimat Sanat Galerisi, İstanbul, Halep
Kasia Michalski, Varşova
KönigGalerie, Berlin
Krank Art Gallery, İstanbul
Lazarides, Londra
LichtFeld Gallery, Basel
Liquid Art System, Capri, İstanbul
M17 Contemporary Art Center, Kiev
Marlborough Gallery, New York
MERKUR, İstanbul
Mixer, İstanbul
Öktem&Aykut, İstanbul
Olcay Art, İstanbul
Pg Art Gallery, İstanbul
Pi Artworks, Istanbul, Londra
Piramid Sanat, İstanbul
Project ArtBeat, Tiflis
RED Art Istanbul, İstanbul
REM Art Space, İstanbul
Savina Gallery, St. Petersburg
SODA Gallery, İstanbul
ThePill – Contemporary Art Gallery, İstanbul
Versus Art Project, İstanbul
Víctor Lope Arte Contemporáneo, Barselona
Villa Del Arte Galleries, Barselona
Yavuz Gallery, Singapur
xavierlaboulbenne, Berlin
x-ist, İstanbul
Zilberman Gallery, İstanbul, Berlin

CI Design
D’art, İstanbul
ECNP Galeri, İstanbul
M.int, İstanbul
Project Design by Arçelik, İstanbul
Toz Design, İstanbul

Solo-Shows
İlhan Koman (Art Collection)
Buğra Erol (BerlinArtProjects)
Ahmet Sarı (CEP Gallery)
ShahriarAhmadi (Dastan’sBasement)
AgnieszkaBrzeżańska (Kasia Michalski Gallery)
MatthiasWeisher (KönigGalerie)
Ahmet Güneştekin (Marlborugh Gallery)
Mustafa Pancar (Galeri/Miz)
Ahmet Ertuğ (GaleriaSenda)
AdrianHermanides (xavierlaboulbenne)
Sarp (Yavuz Gallery)

Plugin
Akıncı, Amsterdam
ACAF Projects, Shanghai
Aria Art Gallery, Floransa
Art On Istanbul, İstanbul
artnivo.com Project Space, Istanbul
C24 Gallery, New York
Gaia Gallery, İstanbul
Galeri Siyaz Beyaz, Ankara
GaleriaSenda, Barselona
Moving Image Immersive Media, New York