ARCHITECT@WORK İSTANBUL 2016 Mimari ve Su temasıyla açıldı!

Architect@Work Nantes 2014 la Beaujoire Salon XXL

Türkiye’de ilk defa 4 & 5 Kasım 2016 tarihlerinde düzenlenen ARCHITECT@WORK, İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açtı. İki gün boyunca yenilikçi ürünlerin tanıtıldığı etkinlikte “Mimari ve Su” teması altında farklı seminer ve sergiler de düzenlenmekte. Konuşmacılar arasında Gökhan Avcıoğlu (GAD Mimarlık), Els Zijlstra (Materia), Murat Kader (İki design group), Mehpare Evrenol (Evrenol Arhitects), Ozan Öztepe (Mimari Tasarım Fikirleri) ve Ali Eray (PAB Mimarlık) gibi isimler dikkat çekiyor.

Günümüzde su denildiğinde aklımıza ilk gelen şeylerden biri elbette iklim değişikliğidir. Bu küresel farkındalık suya bakışımızı da etkilemektedir. Deniz seviyesindeki değişiklikler, görülmemiş fırtınalar veya kesintisiz sağanak yağışlı dönemler hepimizi yakından ilgilendiren, küresel bir sorun haline gelmiştir. Su ile ilişkimizin farklı bir göstergesi ise maalesef deniz kirliliğidir.

ARCHITECT@WORK seminer programı mimari ve suyun, iklim değişikliği gibi bireyler ile kesiştiği noktaları ele almakta. Bu bağlamda Mehpare Evrenol ‘Mimarlığın Mekânı Arayış Serüveni: Suyun Ölçeği’ konusunu işlerken, Els Zijlstra ‘Suyun Mucizeleri’ne ışık tutuyor. Murat Kader projelerindeki su faktörünü ele alırken, Ozan Öztepe & Ali Eray ‘İstanbul Adaları özelinde kent/deniz ilişkisi ve Vordonisi Adası’ ile ilgili söz alıyor. Gökhan Avcıoğlu ise “Su’dan Sebepler” başlıklı sunumu ile yer alıyor.

Malzeme, Fotoğraf ve Proje Sergileri

Materia, ‘Wonders of Water’ adlı yeni malzeme sergisini ilk defa ARCHITECT@WORK İstanbul’da tanıtıyor. Ziyaretçiyi sunduğu birçok yenilik karşısında kesinlikle hayrete düşüren sergide geri dönüştürülmüş balık ağlarından üretilmiş halı, deniz kabuklarından oluşan duvar kâğıdı ve vatoz derisinden malzemeler görülebilir.

Mimari fotoğrafçılık kolektifi olan DAPh ise ARCHITECT@WORK’e özel olarak ‘Mimari ve Su’ temasına ilişkin hazırlamış olduğu fotoğraf sergisini ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Aynı şekilde World-Architects de uluslararası seçme projeler ile sektörün günümüzdeki halini resmediyor.

ares-lighting

interface

İstanbul Fuar Merkezi
4-5 Kasım 2016

aw_0074


SEMİNER PROGRAMI

4 Kasım 2016 Cuma
15.00

 • Mehpare Evrenol
  Mimarlığın Mekânı Arayış Serüveni: Suyun Ölçeği

  Mekânın bedene kavuşmasında mimarlık görev alıyor. Hissettiğimiz, duyumsadığımız, deneyim halinde aktardığımız tüm eylemler bir mekân oluşturduğuna göre, mimarlığın bunun peşinde koşması kaçınılmaz. Mimarlığın biçimleri ve formlarıyla inşa edilmeye çalışılan mekân, en çok da ‘suyun kenarında’ ele avuca gelmez oluyor. Bu yüzden dokunduğumuz su, manzara olarak su, taşınmasına araç olduğumuz su mimarlığın hep konusu olmuş. Gerçekleştireceğimiz sunumda, yapılı çevrede suyla temasın ölçekleri örneklerle tartışılacak ve izleyicilerin konuya ilişkin görüşleri alınıyor.

17.00

 • Els Zijlstra
  Wonders of Water (ENG)
  Su, malzeme ve mimari her zaman için dinamik bir bileşim olmuştur. Esasen her şeyimizi sudan sakınmak için elimizden geleni yapıyoruz, fakat su ile ilişkimiz bundan daha ileriye gitmektedir. Hijyenik bezlerden tanıdığımız su sever malzemeler çatı yapılarından fazla suyu emebilir; su savar malzemeler ise özellikle kaplamalarda çok etkilidirler. Alg, yosun, balık derisi ve tuz gibi hammaddeler de sudan kazanılabilmektedirler. Bir numaralı soğutma maddemiz yine sudur.  Bunların yanı sıra suyun gaz, jöle, katı ve sıvı hallerindeki olağanüstü performansı bilinmektedir. Materia Kreatif Direktörü Els Zijlstra bu sunumunda, su ile ilişkisi olan malzemelerden muhteşem örnekler işliyor. İlginç malzemelere susamış olanların kaçırmaması gerekir!

5 Kasım 2016 Cumartesi
11.00

 • Murat Kader
  iki design group Projeleri ve Su
  iki design group tasarımlarının su ile kurduğu yansıtma, geçirgenlik, yöneltme, mekânsal sınırları belirleme ve akışkanlık gibi ilişkilerinden kesitlere yer veriliyor. Su, konsept tasarımına bazen analojilerle bazen de felsefi katkı sağlarken, görsel estetiği de beraberinde getirmektedir. Farklı fonksiyonlardaki ve ölçeklerdeki tasarımlara ilham veren suyu, “sonu olan bir doğal kaynak” ama “sonsuz bir fikir kaynağı” olarak düşündüren bir yaklaşım sunuluyor.

15.00

 • Gökhan Avcıoğlu
  Su’dan Sebepler
  Gökhan Avcıoğlu ve GAD projeleri Rotterdam Mimarlık Musuem, Miami Bienal, Philadelphia Minima Sanat galerisi, Galerist  ve Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nde sergilenmiştir. Ayrıca 2008 yılı Nisan ayında, Gökhan Avcıoğlu tarafından tasarlanan ürünler Milan Block Sergisi’nde gösterilmiştir. 2010 yılında ise GAD çalışmaları Los Angeles’da, 2012 yılında ise Newyork The Center for Architecture da “CHANGE: Architecture and Engineering in the Middle East” sergisinde yer almıştır.

17.00

 • Ozan Öztepe & Ali Eray
  İstanbul Adaları özelinde kent/deniz ilişkisi ve Vordonisi Adası ile ilgili bir öneri
  İstanbul bir deniz şehri. İlk yerleşimin görüldüğü tarih öncesi dönemden bu yana İstanbul kentlisi aktif şekilde deniz ile ilişkili halde yaşamını sürdürmüş.  Tarihi yarımada, Boğaziçi ve Adalar kentsel belleğin inşa edildiği başat mekanlar… Adalar İstanbul’da yaşayanlar için topografik bir cazibe alanı olmanın ötesinde politik, sosyolojik derinliğe de sahip. Gerçekleştirilen sunumda Adalar’ın günümüzde kent ile kurdukları (veya kuramadıkları) ilişki üzerinde duruluyor ve M.S. 1010’da meydana gelen deprem sonrasında kent topoğrafyasından silinen, üzerinde Orta Bizans dönemine ait kalıntılar bulunan Prens Adaları’nın 10.su olarak kabul edilen Vordonisi Adası ile ilgili  mekânsal olanaklar irdelenilerek üretilen mimari fikirler paylaşılıyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.turkey.architectatwork.eu
Kayıt için Etkinliğe AR852 kodu ile kaydolabilirsiniz.