YARATICI MAHALLELER PROGRAMI: 16 Mahallede 39 Marka İşbirliğiyle Kent TASARIMLA Buluşacak!

3.İstanbul Tasarım Bienali sergi mekânlarının yanı sıra bu sene ilk kez düzenlenmeye başlanan Yaratıcı Mahalleler Programı’yla kent sakinlerinin de tasarımla buluşmasını sağlayacak. Program kapsamında tasarıma farklı açılardan yaklaşan tasarımcı, tasarım stüdyoları, mimar ve markalar kendi mahallelerinde etkinlikler kurgulayacak. Kentle bütünleşen ve tasarım olgusunu görünür hale getirecek bir ortam sağlayan Yaratıcı Mahalleler Programı aynı zamanda da yaratıcı endüstrilerin 3.İstanbul Tasarım Bienali platformunda iletişime girebileceği bir program oluşturacak. 3. İstanbul Tasarım Bienali süresince Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında Karaköy, Eminönü, Beyoğlu, TomTom Mahallesi, Nişantaşı, Akaretler, Beşiktaş, Şişli, Ortaköy, Levent, Etiler, Arnavutköy, Kuruçeşme, Sarıyer, Kadıköy ve Büyükada olmak üzere 16 mahalle ve 39 marka kendi mahallelerinde gerçekleştirecekleri farklı etkinliklerle kent sakinleriyle buluşacak. Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında “Yüzyıllık Markalar”dan Ece Ajandası, Meyer Saat, Kifidis, Tevfik Aydın Saat, Eyüp Sabri Tuncer, Ali Muhiddin Hacı Bekir, Cağaloğlu Hamamı, Splendid Palas, Cemilzade Elit Çikolata, Karaköy Güllüoğlu ile beraber Karaköy Mahallesi’nde ARMAGGAN ART & DESIGN GALLERY, HAS Mimarlık ve Hann Karaköy Tasarım Atölyesi, Tomtom Mahallesi’nde, Zoom Tpu, Ham:m, Happily Ever Paper ve Tomtom Gardens, Eminönü’nde Dhoku, Nişantaşı Mahallesi’nde Gizia Gate, Metrekare Halı, Alametifarika, Ortaköy Mahallesi’nde Norm Architects, Şişli Mahallesi’nde Addresistanbul, Beşiktaş Mahallesi’nde Artstone, Levent Mahallesi’nde ICA Home NispetiyeOn ve Yaktaş A.Ş., Kuruçeşme Mahallesi’nde Öney Mimarlık, Arnavutköy Mahallesi’nde Join+idea Life Works Club, Sarıyer Mahallesi’nde Koleksiyon Mobilya, PETRA / The Flooring Co. ve PonceBloc, Kadıköy Mahallesi’nde Melkon Jamgoçyan, Lidya Yazmaciyan, MUZE SHOP, Tasarım Parkı, Ateliermono ve Lemur Store, Büyükada’da Splendid Palas Hotel gibi markalar bulunuyor.

Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamındaki tüm etkinler bizinsanmiyiz.iksv.org adresinden takip edilebilir.

MAHALLE SOHBETLERİ
SALON IKSV
23 Ekim Pazar / 12.00-20.00

 

Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında 23 Ekim Pazar günü Salon İKSV’de Mahalle Sohbetleri başlıklı bir etkinlik gerçekleştirilecek. Tüm gün sürecek etkinlikte katılımcıların tasarım süreçleri, geçmiş ve gelecekteki tasarım anlayışı üzerine sohbetler gerçekleştirilecek.

12.00-12.45
Ayşe Birsel / Sevdiğin Yaşamı Tasarla
New York’lu tasarım inovasyonu danışmanlık firması Birsel + Seck kurucusu olan Ayşe Birsel hem Design the Life You Love / Sevdiğin Yaşamı Tasarla kitabında yer verdiği eğlenceli uygulamalar ve tasarım araçlarıyla hayatımıza tasarım odaklı düşüncenin penceresinden nasıl yaklaşabileceğimizi anlatacak. Aynı zamanda Paşabahçe Mağazaları’nın OMNIA koleksiyonu için yaptığı ürünlerin tasarım süreçlerinden bahsedecek. Ayşe Birsel’in OMNIA’nın özel enstalasyonu İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Kanyon’da yer alacak.

13.00-13.45
Banu Binat moderatörlüğünde Mahallelerin Hafızalardaki Renkleri
Konuşmacılar: Ayşegül Kuruç ve Yener Torun, Orhan Kolukısa
Mimarlar, sanat tarihçileri, sosyologlar ve kent sakinleri bir araya gelerek rengin, mimarlık üzerinden toplumsal bilinçte nasıl ve ne kadar yer ettiği, yerleşimlerin mevcut renkleri bir yana, o yerlerin hafızalardaki renkleri konuşulacak ve hatırlanacak.

14.00-14.45
Gökhan Karakuş moderatörlüğünde MONOLIT: Taş ve Sembolik Form Konuşmacılar: Atilla Kuzu, Deniz Üner, Erdoğan Akbulak, Levent Çırpıcı ve Yunus Emre Kara
3.İstanbul Tasarım Bienali Paralel Etkinlikler kapsamında küratörlüğünü Gökhan Karakuş’un yaptığı, ZOOM TPU tarafından tasarlanan ve Silkar Madencilik/AKDO sponsorluğuna “MONOLIT: Taş ve Sembolik Form” sergisi yer alacak. Gökhan Karakuş moderatörlüğünde gerçekleşecek panelde konuşmacılar üretilen taş monolitler kentsel mekan ve kültürdeki soyutluk ve sembolizmin rolünü irdeleyecekler.

16.00-16.45
Deniz Ova ve Asude Alkayalı moderatörlüğünde Yüzyıllık Tasarım Hikayeleri Konuşmacılar: Barış Cemiloğlu ve Serra Taşkent
3. İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova ve Yüzyıllık Markalar Derneği Genel Sekreteri Asude Alkaylı Osmanlı İmparatorluğu döneminden Cumhuriyet’in kurulması ve günümüze kadar ticari, ekonomik ve kültürel anlamda hayatımıza dokunan ve tasarlayan kıymetli markaları anlatacaklar. Sohbetin ikinci yarısında Yüzyıllık Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Cemilzade markasının 4.nesil temsilcisi Barış Cemiloğlu ve Splendid Palas Oteli Yönetim Temsilcisi Serra Taşkent markalarını hikayelerini paylaşacaklar.

17.00-17.45
Ferhan İstanbullu moderatörlüğünde Bir Fikir Tasarımı: Zest Istanbul Konuşmacılar: Meral Tabakoğlu ve Mert Aslan
Zest Istanbul kreatif direktörleri Ferhan Istanbullu, Mert Aslan ve Meral Tabakoğlu bir fikrin ilk ortaya çıkışından etkinliklerin gerçekleştiği ana kadar uzanan Zest Istanbul hikayelerini anlatacaklar. Bir fikir tasarımının farklı açılarla nasıl evrilebildiği ile nasıl başarılı ve yenilikçi bir etkinlik haline geldiğinin sırlarını masaya yatıracaklar.

18.00-19.00
Murat Meriç Moderatörlüğünde Albüm Kapakları Tasarımı
Konuşmacılar: Alican Tezer, Betül Atlı, Murat Ertel ve Metin Uzelli
Geçmişten bu güne kadar albüm kapakları üzerine olacak panelde, tasarım hangi evlerinden geçtiğini ve nasıl etkilendiği konuşulacak.