“Tasarım Tomtom Sokakta” İlk Gününde TASARIMIN KALBİ Oldu…

İstanbul’un kendine özgü dokusuyla en özel bölgelerinden biri olan Tomtom Mahallesi, tasarım dünyasının renkleriyle yenileniyor. 20-23 Ekim tarihlerinde düzenlenen “Tasarım Tomtom Sokakta” başladı. Açılışta 100’ün üzerinde tasarımcı; hayatı, yaşamı ve sokağı tasarlamak üzere bir araya geldi.

Zengin tarihi ve geçmişi bugüne taşıyan mimarisi ile yeme-içme mekânlarından sanat galerilerine, müzelerden tasarım mağazalarına, yaratıcılığın merkezi olmaya aday Tomtom Mahallesi, tasarımı İstanbul’un kalbine taşımak için özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. İstanbul’u yaşamayı bilen ve hikâyelerinden eserler üreten yaratıcı insanlar, İstanbul’un en güzel sokaklarından biri olan Tomtom Kaptan Sokak’ta buluşuyor. Geleceğin tasarım mahallesi; 20-23 Ekim tarihleri arasında festival havasındaki “Tasarım Tomtom Sokakta” etkinlikle şenlendi. 50 stant ve 30’a yakın mağazada 100’ün üzerinde tasarımcı; etkinlikte bir araya geldi. Etkinliğin ilk gününde katılımcı tasarımcılar Tomtom Kaptan Sokak’ta buluştu. Gün boyu sergi alanlarını ve tasarım stantlarını gezen ziyaretçiler akşamüstü ise Deniz Güngör aquadrum performansını dinleme fırsatı yakaladı.

Tomtom Mahallesi’nin yaratıcı havasını güçlendirmek, yeni bir soluk getirmek amacıyla Hakan Kodal, Bahar Korçan, Serra Arıkök ve Ayşegül Temel inisiyatifinde kurulan “Tasarım Tomtom Sokakta” etkinliğinin ana sponsorluğunu, Tescilli Markalar Derneği (TMD) ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) üstleniyor.

Tasarım Tomtom Sokakta katılımcılarının stantlarının bulunduğu bina üzerinde, Bahar Korçan ve ekibinin hayata geçirdiği enstalasyon ise büyük ilgi gördü. “Tasarım Tomtom Sokakta”nın Yaratıcı Direktörü olarak Bahar Korçan, çalışmanın ana fikriyle ilgili, “Evrende var olmuş her parçanın birbiri ile olan iletişimi sonucu, herkesin bütünü oluşturan elemanlar olduğundan hareket ederek hazırladığımız bir tasarım oldu. Yaşamda hepimizin birbirimize bağlı olduğunu hatırlatmak istedik” dedi. Etkinlik kapsamında tasarımlarını sergileyen 78 yaşındaki Berzan Debbağ’ın eserleri de ziyaretçiler tarafından ilgi gördü.

Tomtom Kaptan Sokak etrafındaki 4 farklı mekânın yanı sıra bölgenin çeşitli mekânlarında festival havasında geçecek organizasyonda; tasarımcıların moda, aksesuar, dekorasyon, grafik, yeme-içme kategorilerinde tasarım örnekleri keşfedilebiliyor. 4 günde 5 bin ziyaretçinin katılımının hedeflendiği etkinlikte, ziyaretçiler, tasarım sohbetleri ve atölyeler ile alanında profesyonel isimlerle buluşabiliyor.

“Tasarım Tomtom Sokakta” ayrıca İKSV Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler ve Design Week paralel programında yer alıyor.

Tomtom Garaj, İtalyan Lisesi, Tomtom Gardens Avlusu, Tomton Kaptan Sokak, Boğazkesen Pop-Up Mağazalar, Tomtom Mahallesi katılımcı mağazalarında gerçekleşen etkinlik, 23 Ekim Pazar akşamına kadar devam edecek.


Tasarım Tomtom Sokak’ta etkinliğini aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:
www.tasarimtomtomsokakta.org
https://www.facebook.com/tasarimtomtomsokakta/
https://www.instagram.com/tasarimtomtomsokakta/
https://twitter.com/TasarimSokakta