(Sur Çelik Kapı) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Pekgüzel: “Piyasanın devlet kontrolüne ihtiyacı var”

Çelik kapı sektörünün büyüme oranları ve dünya pazarındaki yeri hakkında açıklamalarda bulunan Sur Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Pekgüzel, sektörün yaşadığı sorunlara değindi. Pekgüzel, “İhracattaki en büyük problemimiz, uluslararası pazarda Türk ürünlerinin profilinin çok düşük olması” dedi.

Sektörün en büyük problemlerinden biri olarak merdiven altı imalatı gösteren Pekgüzel, “Sektörde merdiven altı ve kayıt dışı imalattan oluşan haksız bir rekabet söz konusu. Bu sorunun çözümü için fikri mülkiyet kanunlarında yaptırımların artması gerekiyor. Piyasanın devlet kontrolüne ihtiyacı var. Kayıt dışı ve yanıltıcı satışların önlenmesi için sektörde devlet eliyle denetimin artırılması şart. Devlet denetimi sağlandığında işler çok daha kolaylaşacak” dedi.

Türkiye düşük bir profile sahip

Öte yandan çelik kapı sektörünün ihracatta yaşadığı sorunlara değinen Pekgüzel, “Maalesef ki Türkiye üretimli mallar dünya genelinde yüksek bir itibara sahip değil. Bu alanda biraz gerideyiz. Özellikle ürünlerimizi Çin ürünleriyle mukayese ettikleri için sıkıntı yaşıyoruz. Bağımsız bir şekilde, tek başımıza Türkiye olarak değerlendirildiğimizde işler daha da kolaylaşacak.”

Yalçın Pekgüzel
Yalçın Pekgüzel

Güvenlikten sonra tasarım ön planda

Çelik kapı satın almada önceliğin güvenlik olduğunu dile getiren Pekgüzel,  “Güvenliğin hemen arkasında tasarım yer alıyor. İtalya gibi tasarım anlamında daha iyi ürünler geliştirilmesi ve devletin de destekleriyle teşhirde daha öne çıkacağımızı, daha iyi fiyatlara ürün satabileceğimizi düşünüyorum. Türkiye’deki çelik kapı tercihleri bakıldığında, kadınların tasarıma, erkeklerinse teknik özelliklere dikkat ettiğini söyleyebilirim. Ayrıca satın alma sonrası hizmet, tüketici için önemli. Bu noktada Sur Çelik Kapı olarak, TSE sertifikası ve AB standardı ile Türkiye’de üretim yapıyoruz. Müşterilerimizin neyi istediğini biliyor ve onların ihtiyaçlarına karşılık vermek için çalışıyoruz. Önceliğimiz her zaman müşteri memnuniyeti” şeklinde konuştu.

Bunların yanı sıra kentsel dönüşümün inşaat sektöründe yarattığı hareketlilikten çelik kapının da payını aldığını açıklayan Sur Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Pekgüzel, “Kentsel dönüşüm çelik kapı satışlarını artırır. Önümüzdeki dönemde sektörde satışların yüzde 30-40 arası artmasını bekliyoruz”  dedi.