Teknolojik malzeme ile yeni bir tasarım: Cape Cod Banyo

Duravit araştırma ekibi, yeni ve sıradışı mineral malzeme DuraSolid’i geliştirdi. Seçilen hammadde özellikle banyo ve duş tekneleri üretimi için yüksek teknoloji oluşturuyor. Bu dayanıklılık, yüksek stabilite ve kayma direncinin artması anlamına gelir. Buna ek olarak, bu özel malzeme sayesinde, yeni şekiller oluşturmak artık çok daha mümkün.

Duravit üretiminde çalışanları Cape Cod banyolarının ikonik ve özel hatlarına ulaşması için elde özel bir taşlama yaparlar. Ürünler, özel tasarlanıp, tek tek elden geçerek sahnede yerlerini almaya hazırlanır.

Duravit Fransa üretim tesisi başkanı Eric Mercier Cape Cod serisinin bu optimum nihai sonucu için titiz bir çalışma yapıldığını vurguluyor. 2015 yılından bu yana yüksek teknoloji ve el üretimi ile hayata getirilen Cape Cod adına Eric Mercier’in yorumu “Çok ses getiren ve rağbet gören bu serinin dikkat çekmesi tesadüf değil”.

Teknoloji merkezi ile entegre olmuş tasarım atölyesi Alsace Bischwiller’da kurulmuş ve yeni mineral materyal Durasolid’e adanmıştır. Duravit yeni materyal geliştirme ve tasarım kombinasyonunda yeni bir standart belirlemiştir. Bu iki bileşen ve zamanın ruhunu yakalayan Philippe Starck sayesinde ortaya Cape Cod serisi çıkmıştır. Duravit CEO’su Frank Richter “Bizim için fizibilite çalışmaları kadar malzeme araştırma ve tasarım geliştirme çalışmaları mükemmel sonucu yakalayabilmek için önem taşıyor”.

Duravit AG araştırma ekibi, yeni ve sıradışı mineral malzeme DuraSolid’i geliştirdi. Seçilen hammadde özellikle banyo ve duş tekneleri üretimi için yüksek teknoloji oluşturuyor. Bu dayanıklılık, yüksek stabilite ve kayma direncinin artması anlamına gelir.Buna ek olarak, bu özel malzeme sayesinde, yeni şekiller oluşturmak artık çok daha mümkün.

Durasolid banyolar nasıl yapılır?

DuraSolid esas olarak bağlayıcı madde ve renk pigmentleri gibi doğal malzemelerden oluşur. Bu bireysel hammaddeler bir bilgisayar kontrollü ile Bischwiller DuraSolid merkezinde karıştırılır ve döküm için hazırlanır. Elde edilen homojen döküm ana kalıp içine dökülür. Döküm, gerekli olan iki ayrı kurutma aşamasını takip eder. İlk aşamada, sıvı döküm kütlesi kurutma bölmesi bir ana kalıp içinde sertleştirilir. İkinci aşamada, kalıp katılaşmış kütlesi 70 derece sıcaklıkta bir kurutucu fırın içinde tavlanır.

Nihai malzeme sertliği bu kuruma aşamalarında elde edilir. Karışım tamamen soğuyunca, parlatma standında son rotüşlar yapılır. Tüm parçaların boyanması ile eşsiz beyaz materyalin kullanılması ürünlere monolitik bir görünüm verir. DuraSolid malzeme aynı zamanda daha sonra yaşanacak herhangi bir hasar durumunda tamir edilebilir. Bu malzemenin diğer bir avantajı ise kaymaz yüzey yapısıdır.

Philippe Starck
Philippe Starck

DuraSolid banyo nasıl dizayn edilmiştir?

Tasarımcı Philippe Starck bu yeni malzemenin yapısında yeni bir tasarım oluşturmak için ilham kaynağı oldu. Philippe Starck karakteristik ve oval küvet formu için: Malzemenin esnekliği ona üç boyutlu, heykel gibi banyo yaratmam için ilham kaynağı oldu. Banyo kenarları tamamen benzersiz bir etki yaratmak için lale gibi açılan formlarda tasarlandı. Ayrıca banyo aksesuarlarınız için değerlendirebileceğiniz kalın kenarlar ve nazik baş destek kısmı ile de benzersiz bir konfor sağlanıyor. Opsiyonel olarak, neredeyse görünmeyecek kadar küçük noktalardan hidro masaj sistemi ile de mükemmel banyo deneyimi tamamlanıyor.

Duravit CEO’su Frank Richter: “Philip Starck ile yaptığımız Cape Cod tasarım çalışması akıllı tasarımın daha da geliştirilmesi adına önem temsil ediyor. Bizim için ürünün mükemmel olması, malzeme uzmanları, ürün geliştiriciler ve tasarımcılar ile birlikte mümkün. ISH 2015 fuarından piyasaya sürülecek yeni ürün gamı ile Durasolid banyolar tasarım ve ürün gamında yeni yollar açacak.”


Duravit AG Hakkında

1817 yılında Hornberg Kara Orman bölgesinde kurulan Duravit AG, bugün uluslararası tasarım banyo üreticilerindendir. Şirket 130’dan fazla ülkede faaliyet göstererek, iyi tasarım, teknoloji ve yenilikçi yaklaşımı ile bilinir. Philippe Starck ve EOOS gibi uluslararası tasarımcılar ile yaşam kalitesini sürdürülebilir bazda arttıran banyolar geliştirir. Duravit’in ürün gamını vitrifiye, banyo mobilyaları, banyo ve duş tekneleri, welness ürünleri ve aksesuarlar oluşturur.