Tasarımcılar için “Yaşam Boyu Öğrenim Atölyesi” Ekimde BİLGİ’de…

İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde, 22-23 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “Yaşam Boyu Öğrenim Atölyeleri: Yetkinlikler, Yeterlilikler, Eylemler” programı, sosyal bilimlerden işletmeye, tasarımdan iletişim ve ekonomiye farklı alanlarda önde gelen profesyonelleri ve çeşitli üniversitelerden öğrencileri aynı çatı altında ağırlamaya hazırlanıyor. İstanbul Tasarım Bienali’nin paralel etkinliği olarak düzenlenecek atölyenin çıktıları, 2017 yılında Montreal’de düzenlenecek ilk ‘Dünya Tasarım Zirvesi’ne sunulacak önerilere de katkıda bulunacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi
santralistanbul
22-23 Ekim

İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Tasarım Bienali’nin paralel etkinliği olarak, ‘ico-D Yaşam Boyu Öğrenim Atölyeleri’nin ilk serisi olan ‘Yetkinlikler, Yeterlilikler, Eylemler: Tasarımcılar için Yaşam Boyu Öğrenim Atölyesi’ne ev sahipliği yapacak. 22-23 Ekim tarihlerinde santralistanbul’da düzenlenecek atölye çalışması, sosyal bilimler, işletme, kentsel planlama, tasarım, iletişim, eğitim, ekonomi, mühendislik gibi birçok farklı alandan profesyonelleri ve öğrencileri ağırlayacak.

Uluslararası/yerel uzman ve öğrencilerin, takım çalışması, sunum ve tartışmaları temel alarak görüşlerini aktaracağı programla, katılımcılara iletişim ağı fırsatı sunulması hedefleniyor. Atölyenin geliştirilmesi ve organizasyonu, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Görsel İletişim Tasarımı Programı ile ico-D Uluslararası Tasarım Konseyi (International Council of Design) ve IIDj Japonya Bilgi Tasarım Enstitüsü (Institute for Information Design Japan) işbirliğiyle yapılıyor.

Uluslararası Tasarım Konseyi Başkanı David Grossman ve diğer uluslararası/ulusal uzmanların katılımıyla gerçekleşecek olan atölyenin küratörlüğünü, ico-D Başkan Yardımcısı da olan İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihangir İstek ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Konuk Öğretim Üyesi ve IIDj  Kurucu Ortağı Andreas Schneider, birlikte üstlenecek.

Atölyenin çıktıları, Dünya Tasarım Zirvesi’ne sunulacak

Atölye, tasarımda yeni meslek eğitimi vizyonlarına yön vermek üzere ‘Yetkinlikler’, ‘Yeterlilikler’, ve ‘Eylemler’ başlığıyla üç alanı inceleyecek. Bu alanlar, yeni keşifleri, tartışmaları ve sunumları tutarlı bir şekilde yapılandırmak adına alt kümeleri de içerecek. Uzman anlatımlarıyla da beslenecek üç oturumda, küçük ekiplerin üç grupta etkileşimli olarak geniş kapsamlı bulgular üretmeleri bekleniyor. “Tasarımcılar için Yaşam Boyu Öğrenim Manifestosu”nun içeriği, üretilen bulgular ışığında oluşturulacak.

Oturumlarının, “Amaç ve Vakalar”, “Kişisel Planlar” ve “Gündem” başlığıyla düzenleneceği atölyenin çıktıları, 2017 yılında, Montreal’de düzenlenecek ilk Dünya Tasarım Zirvesi’ne sunulacak önerilere katkıda bulunacak.

Katılımın 40 kişi ile sınırlandırıldığı programa ön kayıt, http://cca.istanbul-a-z.info adresi üzerinden yapılabilir.

 


 

İstanbul Bilgi Üniversitesi:

1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate International Universities ağının Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1000 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’e yakın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 200’e yakın ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, santralistanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Koztayağı olmak üzere dört kampüsü bulunmaktadır.tanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından verilen “Mükemmellikte Yetkinlik 4 Yıldız Belgesi”ne sahiptir. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2016 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda, BİLGİ, en iyi 130 üniversite arasında yer almaktadır. Sıralamaya göre, BİLGİ Türkiye’deki en iyi 4 vakıf üniversitesi arasında bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tr adresinden ulaşılabilir
http://www.facebook.com/istanbulbilgiuniversitesi
http://twitter.com/bilgiofficial