[Proje]: Ersa Core Ideas Mağaza

Proje Adı: ERSA CORE IDEAS MAĞAZA

İSTANBUL, 2015

Mimari: SANALarc

İç Mimari: SANALarc

Peyzaj Danışmanı: PROF. DR. MURAT YAZGAN

İşveren: ERSA MOBİLYA

Mobilyanın her alanında uzmanlaşan Ersa’nın Altunizade’deki binası, kurumun İstanbul mağazasını ve çalışma ofislerini barındırıyor. Altunizade, coğrafi olarak şehrin çok merkezi bir noktasında yer almasına rağmen, aynı zamanda banliyö karakterine sahip. Bu da Ersa’ya, şehrin merkezinde ancak ağaçların arasında, aydınlık, keyifli bir manzaraya sahip, kendine ait küçük bir otopark alanı bulunan bir binada çalışma ve ziyaretçilerini ağırlama olanağı sunuyor. 4 katta 1350 metrekare alana yayılan müstakil bina, farklı cephelerinden farklı dünyalara pencere açarak kullanıcıları adeta şaşırtıyor.

Şirketin büyümesi ve çağın gerekleri yeni bir dönüşümü zorunlu kıldığında yeni bir mekana ihtiyaç duyuluyor. Altunizade’deki Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Caddesi üzerinde bulunan müstakil bir yapı kiralanıyor. Daha önce holding binası olarak kullanılan ve tıknaz bir forma sahip binaya, 2 kat yüksekliğinde bir kış bahçesi eklemenin dışında, çok fazla müdahalede bulunulmuyor. Giriş cephesine bilboard benzeri bir metal çerçeve yerleştiriliyor. İç mekan tasarımı, ziyaretçiler ve Ersa çalışanları olmak üzere iki farklı kullanıcı grubu düşünülerek geliştiriliyor. İşlevleri çok net belirlenmiş alanlar arzu edenler, zemin katta düz bir showroom alanına sahipken, yönetici odası arayanlar, çatı katında bulabiliyor. Dikey düzlemde kalan yerler ise daha çok kullanıcıların sosyal taraflarına göre tanım buluyor. Mağazayla ofisin farklı girişleri bulunuyor. Ofisler katlara yayılırken, mağaza ise bir düşük kottaki girişiyle zemin kata yayılıyor, birinci katta ve kış bahçesinde devam ediyor.

Ziyaretçileri mekanın farklı noktalarına yönlendirerek deneyimlerini artırmak üzere, bir kattan diğerinin görülebildiği, alt kattan gelen seslerin kış bahçesinden duyulabildiği bir yapı oluşturuluyor. Bu sayede örneğin showroom katında yapılan görüşmeler, satış ve pazarlama bölümünden duyulabiliyor. Bu da farklı kullanıcının birbirinden haberdar olmasını sağlıyor. Bağlayıcılık görevi üstlenen ana merdiven ise hem kolay bir dolaşım sağlıyor, hem de teatral bir ortam yaratıyor.

Çalışanlar için açık ve çok saydam, aynı zamanda gereksinimlere karşılık veren işlevsel çalışma mekanlarının yaratıldığı binada, 3. bir kullanıcı grubu olarak tasarımcılar da göz önünde bulunduruluyor. Zemin kat, tasarımcı lansmanlarına uygun bir arka plan sunarken, birinci katta ise tasarımların sergilenmesi düşünülüyor.

Cephe:  Ersa Mobilya

Mekanik- Elektrik: Smart İstanbul

Bitirme İşleri: Mese İnşaat  [tüm ince işler, zemin ve duvar kaplamaları ]

Islak Hacim: VitrA [vitrifiye ve armatür], Polcon Mikro Beton [zemin kaplaması], Forbo Linoleum [podyum döşeme kaplaması]

Mobilya ve Aksesuar: Ersa Mobilya [mobilya], Interface [halı], Perde [Perdesan]

Ersa Mobilya Hakkında;

Güvenilirliği ve kalitesiyle Türkiye’deki ofis mobilyası üreticileri arasında önemli bir yere sahip olan Ersa, sektöre adımını 1958 yılında, Sivas’taki metal atölyesiyle attı. Metin Atabey Ata tarafından kurulan ve bugün ailenin 3. kuşak üyelerinin de yönetiminde görev aldığı Ersa, konforun simgesi haline gelen ilk koltuk modelini 1962’de üretti. Devlet Malzeme Ofisi’nden aldığı siparişlerle büyüyerek, 1971’de üretimini Ankara’ya taşıdı. 

80’leri kurumsallaşan yapısı ve yenilenmiş makine parkıyla karşılayan Ersa, uzun yıllar metal mobilyaya odaklanmasının ardından, 1987’de ahşap mobilya üretimini de devreye aldı. 1990’da yeni ve modern bir tesis kuran Ersa, 21. yüzyılla birlikte Türkiye’den ve dünyadan tasarımcılarla çalışmaya başladı. 

Bugünkü üretim merkezini, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde 2009’da kuran Ersa, Design Turkey kapsamında “Üstün Tasarım” ve “İyi Tasarım” kategorilerinde yarışarak, ilk ödüllerini almaya hak kazandı. Ersa’nın fabrikası ve üretim gücünü temel alan Box-in-a-Box-Ideakonseptiyle tasarlanan mağazasını 2011’de İstanbul’da açtı. Yakaladığı tasarım çizgisiyle, dünyanın prestijli tasarım ödüllerinden Red Dot’a layık görülen Ersa, ödüllere doymayarak 2015 sonu itibarıyla 38 ödüle ulaştı. 

2011-13 yılları arasındaki performansıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri listesinde 44. sırada yer aldı. Cappellini ve Quadrifoglio markalarının Türkiye temsilciliğini yürüten Ersa, 2014’te dünyanın en büyük ofis mobilyası markalarından Haworth ile tek yetkili satıcılık anlaşması yaptı. Ersa’nın fikir ve tasarıma verdiği önemi yansıtan Ideas House konseptiyle tasarlanan yeni mağazasını 2015 yılında Altunizade’de açtı. 2016’da yenilikçi çalışma mekanları için ofis mobilyası tasarlayan Frem Group ile ortaklık yaparak İngiltere pazarına açıldı. 

Enerjisini çalışan ve müşterilerinin memnuniyetinden alan Ersa, tüm ürün ve hizmetlerini, kurum kültürünün temelini oluşturan kalite ve güven unsurları doğrultusunda sürekli öz denetimden geçiriyor. Ersa, mobilyanın bulunduğu her alanda var olma hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor