YVES SAINT LAURENT MÜZESİ, 2017 sonbaharında Marakeş’te kapılarını açacak…

YSL. En büyük moda tasarımcılarından birinin yaşamı ve yaptığı işleri simgeleyen üç harf. Yves Saint Laurent modada bir devrim yarattı. Özel tasarımlardan oluşan koleksiyonlar yaratmak için dünyanın her yerinden renkleri, şekilleri ve desenleri bir araya getirdi. Belki de bu nedenle Fas’ta bulunan dünyaca ünlü Majorelle Bahçeleri’ne yürekten bir hayranlık duyuyordu. 

Pierre Bergé Vakfı tarafından yönetilen bu mekan, Saint Laurent’in çalışmalarından bazılarını vitrine çıkarmak adına oldukça uygun bir seçenek. Bu durum da yeni Marakeş Yves Saint Laurent Müzesi’nin (mYSLm) Majorelle Bahçelerinin hemen sağındaki Yves Saint Caddesi üzerinde inşa edilmesine neden oldu. Aynı zamanda ülkesi Paris’te de yeni bir YSL müzesi inşa ediliyor. Her iki müze de önümüzdeki sene açılacak.

Marakeş’teki binanın tasarımı ve konseptinden Karl Fournier ve Olivier Marty tarafından kurulmuş olan Studio KO sorumlu. Bu iki mimarın binanın mimarisine dair hedefi binanın içerisinde sergilenen modanın yankılanmasını sağlamak. Binanın tasarımında Saint Laurent’in en meşhur tasarımlarından biri olan kadınlar için smokin koleksiyonundan ilham alınıyor. Marakeş çevresinde üretilen pişirilmiş tuğlalar binanın ön yüzünü kaplayacak. Sıkı bir kafes düzeninde düzenlenerek neredeyse kumaş benzeri bir desen oluşturuyorlar. İçerisindeki bağımsız bir astarla genellikle şaşırtan bir smokin gibi, Studio KO mütevazı dış cepheyle karşıtlık sergileyen heyecan verici bir iç tasarım yarattı. Renkli motifler ve taş parçacıkları duvarları ve zemini süsleyecek.

Toplam 4000 m² yüz ölçümünün 400 m²’si Yves Saint Laurent hakkındaki sürekli sergiye ayrılacak. 5000 kıyafetten, 15.000 özel tasarım aksesuardan ve on binlerce eskizden oluşan, çalışmalarından bazıları burada sergilenecek. 150 m²’lik diğer bir alan geçici sergiler için kullanılacak. Ek olarak bu yeni bina geniş bir terasa, bir restorana ve moda ve tasarım hakkında 5000’den fazla kitaba yer veren kendi kütüphanesine sahip olacak. Sağlık tesisleri banyo ekipmanları tasarımcısı ve üreticisi Duravit tarafından üretilen tuvaletlere sahip olacak: Sieger tasarım tarafından dizayn edilen Darling New serisinden duvara monte tuvaletler. Kapalı kenarları sayesinde, modeller zarif ve uyumlu görünümlerini bozacak görünür bağlantıları barındırmıyor.