Londra Tasarım Bienali’ndeki TÜRKİYE SERGİSİ Açıldı!

Dilek Makinesi / The Wish Machine

Bu yıl ilk defa 7-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Londra Tasarım Bienali, Türkiye’nin de aralarında olduğu 37 ülkeden projeyi “Utopia by Design” (Tasarımla Ütopya) teması altında Somerset House’ta bir araya getiriyor. Bienalde, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu üstlendiği Türkiye sergisinde Autoban’ın hazırladığı “Dilek Makinesi” adlı proje yer alıyor.

Londra Tasarım Bienali’nin Türkiye sergisindeki “Dilek Makinesi” projesi, Autoban’ın kurucuları Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar ile küratöryel danışmanlar, iletişim danışmanı ve sanatçı Paul McMillen, mimar Zehra Uçar ve Koleksiyon Marka ve Tasarım Direktörü Koray Malhan’ın katılımıyla 6 Eylül Salı günü yapılan ön izleme gününde uluslararası tasarım dünyasına tanıtıldı.

Türkiye sergisinin açılışına, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile serginin sponsorluğunu üstlenen Turkishceramics adına Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çenesiz ve Şube Müdürü Sevgin Utlulığ da katıldı. Açılışta ayrıca, tasarımcılar, mimarlar, akademisyenler, tasarım profesyonelleri ve küratörler yer aldı. Açılışın ardından, aynı akşam Londra Büyükelçiliği Rezidansı’nda, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’in ev sahipliğinde bir resepsiyon düzenlendi.

“Dilek Makinesi” (The Wish Machine)

Dilek Mikinesi, Autoban, 1. Londra Tasarım Bienali 2016 Türkiye Sergisi ©Gareth Gardner
Dilek Mikinesi, Autoban, 1. Londra Tasarım Bienali 2016 Türkiye Katılımı, ©Gareth Gardner

Kökleri Neolitik çağlara kadar uzanan “Dilek Makinesi”, Anadolu inanışında derin bir yere sahip, Yunan, Kabala ve Pers inançlarında da rastlanabilen kültürel bir gelenekten, dilek ağacından ilham alıyor. Yüz yıllardır bilinen bir sistemi yeni bir form ve işlevle yeniden inşa eden Autoban, bienal mekânı için özel tasarlanmış, gerçek, etkileşimli ve kusursuz işleyen mekanik bir sistem oluşturdu. Yansımalı bir mekânda, sıkıştırılmış hava olarak depolanan enerjiyi kullanan pnömatik bir sistem görünümündeki sergide ziyaretçiler, şeffaf tüplerden yapılmış altıgen bir tünelin içinden geçmeye davet ediliyor. Ziyaretçiler, umutlarını, geleceklerini, ütopyalarını ve dileklerini yazdıkları kâğıtları tünelin sonunda bulunan kapaktan “Dilek Makinesi”ne yerleştiriyorlar. Bu notlar da tüpler aracılığıyla, ziyaretçilerin görüş alanının dışında bir yere doğru yolculuğa çıkıyor.

Autoban’ın kurucularını “Dilek Makinesi” için harekete geçiren ütopik fikir, daha iyi bir gelecek tahayyül edebilmek için geçmişe ve şimdiye ait bilinen bütün parametrelerden kopmak oldu. Ütopya, onları yapıcı düşünceye iten ve ümidin özünü korumalarını sağlayan bir referans noktasıydı.

Somerset House’un Batı kanadında G1A no’lu odada yer alan Türkiye sergisi, İKSV’nin koordinasyonunda, Turkishceramics sponsorluğunda ve BARRISOL/TEKNO’nun prodüksiyon desteğiyle gerçekleştiriliyor. Türkiye sergisine, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TC Londra Büyükelçiliği de destek veriyor. Autoban tarafından hazırlanan Türkiye sergisinin kimlik tasarımı ise Umut Südüak tarafından yapıldı.

 

Londra Tasarım Bienali’ne Türkiye’nin Katılımı Londra Büyükelçiliği Rezidansı’nda Özel Bir Davetle Kutlandı

Sefer Çağlar, Seyhan Özdemir, Abdurrahman Bilgiç, Görgün Taner, Zehra Uçar, Paul McMillen
Sefer Çağlar, Seyhan Özdemir, Abdurrahman Bilgiç, Görgün Taner, Zehra Uçar, Paul McMillen
Abdurrahman Bilgiç
Abdurrahman Bilgiç

Londra Tasarım Bienali’ne Türkiye’nin katılımı onuruna 6 Eylül Salı akşamı, Londra Büyükelçiliği Rezidansı’nda, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’in ev sahipliğinde bir resepsiyon düzenlendi.

Londra Tasarım Bienali Türkiye Sergisi davetine, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Autoban’dan Seyhan Özdemir ile Sefer Çağlar, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çenesiz, Londra Tasarım Bienali Başkanı Sir John Sorrel CBE ile Londra Tasarım Bienali Direkörü Christopher Turner da katıldı.

Davette yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Bülent Eczacıbaşı
Bülent Eczacıbaşı

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı yaptığı konuşmada “İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, Türkiye’nin öne çıkan uluslararası platformlarda varlık göstermesini sağlamanın ve kültür-sanat alanındaki uluslararası işbirliklerimizi kuvvetlendirmenin, ülkemizin bu alanda küresel ölçekte önemli aktörlerden biri hâline gelebilmesi için büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Londra, dünyanın en önemli tasarım kentlerinden biri, bu etkinliğin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyor ve Türkiye sergisinin koordinasyonunu üstlenmemize yönelik önerisi ve teşviki nedeniyle Londra Tasarım Bienali’ne içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkiye’nin Londra Tasarım Bienali’nde de en nitelikli şekilde temsil edilmesini sağlamak bizim için büyük önem taşıyor,” dedi. Eczacıbaşı konuşmasında “projeyi başarıyla gerçekleştiren Autoban ekibine ve başta Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve serginin sponsorluğunu üstlenen Turkishceramics olmak üzere tüm destekçilerimizle, bu akşam büyükelçilik rezidansının kapılarını bize açarak Türkiye sergisi onuruna muhteşem bir davet veren Büyükelçimiz Sayın Abdurrahman Bilgiç’e de en içten teşekkürlerimizi sunuyorum,” diyerek Türkiye sergisinin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm taraflara da teşekkür etti.

Türkiye Sergisi sponsoru Turkishceramics adına konuşma yapan Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Çenesiz “Seramik Tanıtım Grubu olarak bu sene ilki gerçekleşen Londra Tasarım Bienali’nde ülkemizi temsilen Dilek Ağacı sergisini desteklemekten ötürü gurur duyuyoruz. Sektörümüz bugün sağlık gereçleri ihracatında Avrupa’nın en büyüğü olup, seramik karo ihracatında ise dünyada ilk beşte yer almaktadır. Özellikle İngiltere pazarı olmak üzere Seramik Tanıtım Grubu uluslararası düzeyde tasarım ve yaratıcı işbirliklerini destekleyici bir rol üstlenmektedir. Bugün burada İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na ve sergide emeği geçen herkese içten teşekkürlerimizi sunuyor, Londra Tasarım Bienali’nde tüm ekibe başarılar diliyoruz,” dedi.


Londra Tasarım Bienali

Londra Tasarım Bienali 2016

7-27 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen Londra Tasarım Bienali’nde, Sir Thomas More’un klasik eseri Ütopya’nın (1516) yayımlanışının 500. yıldönümü dolayısıyla “Utopia by Design” (Tasarımla Ütopya) teması altında altı kıtaya yayılmış 37 ülkenin projesi sergileniyor. Somerset House’un tamamına yayılan Londra Tasarım Bienali, bir münazara, tartışma ve işbirliği platformu oluşturmayı hedefliyor. Ütopik düşüncenin tarihini sorgulayan ve tasarımın insanlığın en zorlu meselelerini çözmedeki rolünü keşfe çıkan Londra Tasarım Bienali, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye katkı sağlayabilecek bir fikir laboratuvarı olmayı hedefliyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.londondesignbiennale.com

 


Autoban hakkında

2003 yılında Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar tarafından kurulan Autoban, İstanbul merkezli, çok disiplinli bir tasarım ofisi olarak ulusal ve uluslararası çapta projelere imza atıyor. Tanıdık form ve malzemeleri, mekândaki yaşamın parçası hâline getirmek üzere çağdaş bir bakış açısıyla yeniden yorumlayan stüdyo, zanaat teknikleri ve modern teknolojinin imkânlarıyla yeni deneyler yapıyor. İngiltere, İspanya, Hong Kong, Rusya, Çin ve Azerbaycan gibi ülkelerde uluslararası projeler gerçekleştiren ekip yenilikçi ve özgün tasarımlarıyla uluslararası alanda birçok ödül de kazandı. İkilinin aldığı ödüller arasında 2005 yılında Wallpaper* Dergisi En İyi Genç Tasarımcı, 2014 yılında Bakü’nün Hayder Aliyev Havalanı’nın iç mekân tasarımıyla aldıkları RedDot ve 2012 Wallpaper* Tasarım Ödülleri’nin “En İyi Domestik Tasarım” kategorisinde “En İyi Yatak” ödülü de bulunuyor.


Londra Tasarım Bienali Türkiye sergisini sosyal medyada takip etmek için:
facebook.com/istanbulkultursanatvakfi
twitter.com/iksv_istanbul
www.instagram.com/iksv_istanbul/
#thewishmachine #LDB2016 #UtopiaByDesign