Amerika Çevre Koruma Ajansı’na göre okulların yüzde 50’si SAĞLIK RİSKİ taşıyor!

TED Rönesans Koleji

Kimyasal gazların salımından kaynaklanan, organik uçucu bileşikler olarak bilinen VOC’ler, gelişme çağındaki çocuklarda alerji, astım, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların oluşmasının riskini de beraberinde getiriyor. Hatta yüksek miktarda VOC’ye maruz kalan çocukların astım olma ihtimali 4 kat daha fazla.

Amerika Çevre Koruma Ajansı (USEPA)’ya göre okulların yüzde 50’si çocukların sağlığı için büyük risk oluşturabilecek düzeyde düşük iç hava kalitesine sahip. Tipik bir sınıfı ele alırsak, iç mekan havasında 50–300 adet VOC çeşidi bulunuyor. Sağlığı tehlikeye atan bu kirleticilerin çok çeşitli kaynakları var; temizlik malzemeleri, yapı malzemeleri, boyalar, astarlar, kaplamalar, sıralar, masalar ile parfümlerin yanı sıra araba egzozu, böcek ilaçları gibi dış hava kirleticileri bunlardan bazıları…

GREENGUARD Çocuk & Okul sertifikasına sahip olmak için, ürünün iç hava kalitesi standartlarını karşılayabilmesi adına 10.000’den fazla VOC testine tabi tutuluyor.

Daha az tıkalı burun, daha az hasta öğrenci

Okullarda iç hava kalitesini arttırmak için, daha yüksek verimli pasif ve mekanik havalandırma sistemlerinin kurulması, nem ölçümü, CO2 ölçüm sensörleri yerleştirmek gibi bazı çalışmalar yapılabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar, yukarıda sayılan çalışmalar sayesinde öğrencilerin genel sağlık parametrelerinin yüzde 10-85 arasında artış gösterdiğini belirtiyor.

 

Cihangir Koleji
Cihangir Koleji

Daha fazla başarı

UL Environment’in yayınladığı analizler, Amerika’da bazı bölgelerde yapılan çalışmalar sonucunda; okuldaki yaşam kalitesinin yükselmesiyle öğrencilerin matematik notlarında yüzde 14,7; dil bilgisi notlarında ise yüzde 13,7 oranında artış görüldüğünü gösteriyor.

Öğretmenlerde kurumsal bağlılık

Araştırmalara göre, iç hava kalitesi yönetim planının içinde olan sağlıklı ve çevre dostu olarak inşa edilen okullarda görev yapan öğretmenlerde kurumsal bağlılık yüzde 54, yeni öğretmenlerin başvuru oranı yüzde 20 artış yaşıyor. Okul yöneticileri açısından, okul personeline daha rahat ve konforlu bir çalışma ortamı sunmak, verimlilik kaybını minimize ederken öğrenme kavramı için kaynak harcanmasına imkan sağlıyor.

Daha fazla tercih edilir olmak

Okulların prestiji, öğrencilerin sınavlarda ve derslerde gösterdiği başarı ile doğru orantılı. Öğrencilerin sınavlardan yüksek not alması ve düşük iç hava kalitesine bağlı olarak hasta olup devamsızlığının engellenmesi, iç hava kalitesinin yüksek olduğu okulların daha fazla tercih edilmesini sağlamakta.

İç Hava Kalitesi ve Türkiye’de Yeşil Okullar

Okullardaki iç hava kalitesinin arttırılması için yapılacak en önemli çalışma, kimyasal gaz salım miktarları sağlığa etki limitlerinin altındaki yapı malzemeleri tercih edilmesidir.  Yapı malzemelerinin VOC gaz salımı seviyelerinin çok düşük olduğu, bu konuda dünyada en çok bilinen GREENGUARD GOLD sertifikası ile sağlanabilir. Türkiye’de satın alınabilecek GREENGUARD Gold sertifikalı malzemelerin listesine http://yesilmalzemeler.com.tr/Certifications/greenguard-gold.html adresinden ulaşılabilir. GREENGUARD GOLD sertifikası ile ilgili detaylı bilgi için UL Environment (http://industries.ul.com/environment) ve ERKE (http://www.erketasarim.com) ile iletişime geçilebilir.

Türkiye’de Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen LEED Schools (Yeşil Okullar) sertifikasına sahip 3 okul bulunmaktadır. Bunlar TED Rönesans Koleji, Cihangir Koleji Bahçeşehir Kampüsü ve İzmir’deki Mavişehir Eğitim Kurumu’dur.

Kaynak: Mother Nature Network, 2013