Çiçekler arasında bir nefes alma mekanı: “Tembellik Hakkı”

Atıl Aggündüz ve Ceren Sözer’in Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali için tasarladığı “Tembellik Hakkı”, yoğun kent karmaşası içinde yaşayan kullanıcısına durma hakkı sunan, “doğal olan”la vakit geçirme şansı tanıyan bir nefes alma mekanı. Üzerinde dakikalar, saatler, günler geçebilir…

Sporcular Parkı’nda piknik yapmak katı bir şekilde yasak; dolayısıyla çayırların üzerinde değil, banklarda oturan insanlar görebiliyorsunuz yalnızca. “Tembellik Hakkı” bu bağlamda parktaki formal davranış biçimine informal bir alternatif sunuyor. Spor yapıp kafeye oturanlara, yürüyüş yaptıktan sonra oturacak bank bulamadığı için gidenlere, çocuk parkı dışında oyun oynayacak mekan bulamayan çocuklara yeni bir alan tanımlıyor.

Tasarım temelde 3 bileşenden oluşuyor: metal taşıyıcılar, kanvas yüzeyler ve solar panelli aydınlatmalar. Bu 3 bileşenin farklı kombinasyonlarda bir araya gelmesi ile oluşan 9 modül ise birbirlerine farklı uzaklıklarda konumlandırılarak tasarımın sınırladığı alan içerisinde doğaçlama mekan hissi kuvvetlendirilmeye çalışıldı.

Kanvas yüzeyler, tasarımın parkta informal bir davranış biçimini harekete geçirmesi planladığından, insanların yatar ve uzanır pozisyonda olmalarını sağlayacak farklı şekillerde taşıyıcılara tutturuldu. İsmini ise tam olarak bu noktadan alıyor: bir hak olarak tembellik yapmanın, farklı kullanıcılara göre değişen farklı fiziksel hallerini yaratmaya çalışmak, bir “Tembellik Hakkı” mekanı sunmak. Park 24 saat açık olduğundan, tasarımın akşam/gece vakti kullanımı için solar panelli aydınlatmalar yerleştirildi.

 


 

Proje Adı: Tembellik Hakkı

Proje Tipi: Enstalasyon, Kamusal Alan Tasarımı

Mimar/Tasarımcı: Atıl Aggündüz , Ceren Sözer

Yer: Beşiktaş, İstanbul

İşveren: Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali

Proje Yılı: 2016