Ortaköy’de Yeni Konut Projesi: Nestortaköy

8.000 m²’lik bir alan üzerine konumlanan Nestortaköy, Ortaköy vadisinde yaşamın başladığı son konut projelerinden biri.

Projenin peyzaj, blok girişleri, blokların merdiven alanları ve koridorları ve daire içlerindeki tüm genel alanların aydınlatması TEPTA tarafından projelendirilip ürün teminleri yapılmış.

Vadideki ince ve uzun bir parselde Kreatif Mimarlık tarafından tasarlanan proje, imar koşulları monoblok bir yapıya izin vermesine karşın parçalı blok sistemi olarak tercih edilmiş. Komşuluk ilişkilerini teşvik etmesi sebebi ile de tercih edilen bu sistem, kabul edilebilecek bir mahremiyet çerçevesinde 6 ayrı bloğa dağıtılmış.N6296_StudioMajoAnd5more_r

Sitenin güvenlikli geniş giriş kapısından geçtiğinizde karşınıza, blokların alt bölümü boyunca devam eden kapalı otoparkın girişi geliyor. Burada yerde, iki yönden ışık veren gömme ışık kaynakları size yol gösteriyor. 2W PowerLED ışık kaynaklı bu armatürler sadece 7cm çapında ve hem yürüme hem de araç yolları için İtalyan i-LED markası tarafından özel olarak tasarlanmış. Gri renkli bu armatürlere, otopark rampasının yan duvarlarına yerleştirilen yine gömme sistemli aplikler eşlik etmiş. Yalnızca dış aydınlatma armatürü üreten Simes’in Blinker serisinden belirlenen armatürler içerisinde, enerji tasarruflu 18W’lık kompakt fluoresan ampuller kullanılmış. Rampanın zeminine doğru asimetrik şekilde ışık veren bu gömme sistem, duvarların rengine uyumlu olması sebebi ile alüminyum renkte tercih edilmiş.

Bloklar tek bir sıra oluşturacak şekilde, önündeki yürüme yolunu ve peyzajı sınır alacak şekilde konumlandırılmış.  Yürüme yolunda, yolu ve etrafındaki peyzajı aydınlatmak için kısa bollardlar tercih edilmiş. 13cm çapında ve 39cm yüksekliğindeki Microreef bollardlar, dünyaca ünlü dış aydınlatma markası Simes’e ait. Dört yöne ışık veren Microreef, 11W LED ile donatılmış ve peyzaj ile daha uyumlu olması için de pas renginde tercih edilmiş.N6146_StudioMajoAnd4more_r

Site içerisinde 80 adetten fazla kullanılan bu aydınlatmalara Tepta’nın 200 adetten fazla bitki aydınlatması eşlik ediyor. Peyzaj ile ilgili olarak Tepta tarafından yapılan aydınlatma hesaplamaları sonucunda tüm ürünlerin yerleri, yönleri ve ampul güçleri belirlenmiş. Bu sebeple de bitki aydınlatma armatürleri, peyzaj içerisinde saplama aparatları ile kimileri 15W kimileri de 7W LED ışık kaynağı ile kullanılmış. Bunda doğal olarak, aydınlatılan çiçek ya da ağacın cinsi de çok büyük önem göstermekte. Yürüme yolu ve ağaçlandırma iç içe olduğu için bu armatürlerin ışık kaynakları önünde, ışığın yol açabileceği rahatsızlığı ve kamaşmayı önlemek için özel vizör aksesuarlar kullanılmış.

Blokların giriş kısımlarında, hem girişi aydınlatmak hem de blok isimlerini belirginleştirmek için yine Simes’in bollardları kullanılmış. Look serisinden tercih edilen ters L formundaki bollardlar, genel renk akışına uymak için gri renkte tercih edilmiş. 58cm yüksekliğindeki bollardlar’da 12,5W LED kullanılmış ve ışık tamamen zemine doğru yönlendirilmiş.

Blokların içine girdiğinizde sizi geniş bir alan ve merdivenler karşılamakta. Bu ferah düzenleme, mimari tasarımın doğal bir parçası. Kullanılan malzeme ve renkler, ışık ile birleşince holleri ve giriş alanlarını komşuların karşılaşması, buluşması ve yakınlaşması için uygun, ortak alanlar haline getirmiş. Ana giriş hollerinde tavanda Tepta’nın lineer tavana gömme armatürleri mekana, ihtiyacı olan tüm aydınlatmayı sağlamış. Her bir ünite 180cm uzunlukta ve 6,5cm genişliğinde. Beyaz boyalı tavanda yine beyaz renkte kullanılan bu uzun armatür LED ışık kaynağı ile donatılmış. Lineer yapının orta bölümünde tek sıra olacak şekilde lineer formda şerit LED, yanlarda ise ikişer adet Power LED yönlenebilme özelliği bulunan spotlar kullanılmış.N6263_StudioMajoAnd4more_r

Katları birbirine bağlayan merdiven basamaklarının aydınlatması ise yine Tepta ürünü duvara gömme armatürler ile sağlanmış. Antrasit renkli çerçevesi ve vidasız montaj imkanı ile mekandaki yerini almış. Asansör giriş kapı duvarlarında, i-LED markasının armatürleri, yere yakın bir şekilde konumlandırılmış. Aşağı yönde ışık veren ve 2W LED ile donatılan bu armatürler krom renkte tercih edilmiş. Asansöre giriş çıkış yönünün belirlenmesi açısından önemli bir görev üstlenen bu ışık kaynağı sadece 4cm çapında.

Daire içlerine girdiğinizde sizi geniş bir antre karşılamakta. Girişin yönlendirdiği alan, evin arka tarafına doğru ince uzun bir koridor ile devam etmekte. Bu alanların hepsi tavana gömme Tepta armatürleri ile aydınlatılmış. 7W LED gücündeki bu armatürler özel olarak alçı malzemeden seçilmiş. Işık kaynağı da oldukça geride olduğu için, kamaşma gibi oluşabilecek kötü yan etkiler en aza indirilmiş. Bu armatür WC ve banyolarda da kullanılarak devamlılık sağlanmış.

Mutfakta ise yönlendirme yapabilme özelliği olan daha büyük ölçüdeki tavana gömme armatürler tercih edilmiş. Yine alçı malzemenin kullanıldığı bu Tepta armatürlerde 15W PowerLED bulunmakta.


Mimari Proje: Kreatif Mimarlık – Aydan Volkan / Selim Cengiç

Aydınlatma Tasarımı: Tepta Aydınlatma – Efrayim Güneş / Yaşar Yılmaz

Kullanılan Ürünler: Simes – Linealight – iGuzzini – Apleton – Tepta