(Schréder)’den BİSİKLET ve YAYA YOLLARINA ÖZEL aydınlatma çözümleri…

Dünyanın en büyük dış aydınlatma şirketlerinden olan Schréder’in geliştirdiği özel çözümlerle açıkhava, bisiklet ve yaya yolları ve yerel yönetimlerde operasyonel fayda, güvenli, rahat, kalıcı ve akıllı ortamlar sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda, dünya devi Schréder, hızlı bisiklet yolları ve yürüyüş parkurları için “U-MOVE”;  güvenli, şehir içi ve dışındaki bölgelerde yer alan kestirme yollar için   “U-SAVE” ve eğlence, dinlenme alanları için “U-ENJOY” çözümlerini piyasaya sunuyor.

“U-MOVE” hızlı bisiklet yolları ve yürüyüş parkurlarında insanların hızlı ilerleyebilmelerini sağlayan doğru ışığın oluşmasını sağlıyor. Armatürlerin yol üzerinde sensor algılama özelliği sayesinde kullanıcı yaklaşırken aydınlatma seviyesi artıyor. Aydınlatma seviyeleri arasındaki rahat geçiş kullanıcılara güvenlik ve konfor sağlıyor. Ayrıca Alt geçit, köprü veya korkuluklara yerleştirilen armatürler arasında iletişim kurulabiliyor.

SONY DSCKestirme yollarda kullanılan “U-SAVE” modelinde birçok çözümü bir arada bulmak mümkün oluyor. Dekoratif LED armatürleri, direk üzerinde ve uzaktan (PIR veya kamera) algılama sistemleri, uzun bekleme süreli dim senaryoları ve çift yönlü iletişim (birlikte çalışan ağ) sistemlerinin yanında fotosel ve CCTV özellikli armatür seçenekleri ile de en iyi çözümü sunuyor. Özellikle dar sokak aydınlatması olarak Katenari sistem armatürler öneriliyor. Kritik bölgelerde ise güvenlik ve seçici algılama işlemi için ENTEGRE CCTV KAMERALARI kullanılıyor.

“U-ENJOY” çözümleri ise daha çok güvenlik, sağlık ve eğlenceye odaklanarak hoş ve çok amaçlı ortamlar oluşturmayı sağlıyor. U-ENJOY çözümleri arasında, çok işlevli LED aydınlatması, uyarlanabilir aydınlatma senaryoları (bölgedeki faaliyete bağlı olarak), çift yönlü iletişim, WLAN altyapısı, CCTV kamera, yön işaretleri, hoparlör, kimlik belirleme ve e-bisiklet şarj istasyonu gibi her türlü ihtiyaca yönelik seçenek sunuluyor.

Istanbul“Araç sayısının eksilmesi trafik sıkışıklığını da azaltıyor”

Özellikle büyük şehirlerde yaşanan trafik ve otopark probleminin çözümüne yönelik bir alternatif olan bisiklet ve yaya yolları, aynı zamanda hareketliliği de sağladığı için insanların yaşam kalitesini artırıyor. Sıfır emisyonlu hareketliliğin artması, insan faaliyetlerinin karbon ayak izini düşürmek için oldukça büyük önem taşıyor.

Schréder Aydınlatma Genel Müdürü Zeynep Akkaya, yoğun trafik ve kazaların insanların yaşam kalitesini düşürdüğünü belirterek, “ Ulaşım için bisiklet kullanmak veya yürümek, yollarda daha az araç anlamına geliyor. Böylece trafik yoğunluğu da azalıyor. Yapılan araştırmalara göre trafikteki mevcut araç sayısının yüzde 10 oranında eksilmesi trafik sıkışıklığının yüzde 40 oranında azalmasını sağlıyor. Alternatif ve çevre dostu ulaşım şekilleri sadece hareketliliği sağlamakla kalmıyor aynı zamanda yaşam kalitesini artırıyor, şehir kültürüne ve bireylerin sağlığına olumlu katkı sunuyor” dedi.

1467620188“Geri dönüşümlü malzeme kullanıyoruz”

Akkaya, sürdürülebilirlik misyonu kapsamında şirket olarak tüm ürün gamında çevreye duyarlı ve enerji verimliliğini ön planda tuttuklarını dile getirerek şu bilgileri veriyor: “Schréder olarak verimli bisiklet ve yaya yolu çözümleri için geri dönüşümlü malzeme kullanıyoruz. En iyi LED teknolojisini çok kapsamlı kontrol sistemleri ile kombine ederek çözümlerimizin yüzde 85’e varan oranlarda enerji tasarrufu sağlamasına ve karbon ayak izinin azalmasına yardımcı oluyoruz. Ayrıca ‘akıllı kontrol sistemimiz’ uzun mesafe yol kat etmeksizin, en kalıcı şekilde bakım işlemlerinin organize edilmesi için çok önemli bilgi sağlıyor” şeklinde konuştu.

1467620127“İnsanlar kendilerini eğlendirecek özellikler bulmaktan hoşlanıyor”

Bir ortamda kullanılacak aydınlatma armatürlerinin seçiminde o yerin yerleşimine bağlı olarak, çevre ayrıntılı bir şekilde inceleniyor ve kullanılacak malzeme, malzemenin konumu ve önceden programlanacak ışık senaryosu belirleniyor. Temiz, güvenli ve iyi aydınlatmanın yanı sıra insanlar kendilerini eğlendirecek özellikler bulmaktan da hoşlanıyor. Schréder ses sistemleri, wi-fi ve elektrikli araçlar için şarj istasyonları gibi entegre özellikler ile donatılmış estetik teçhizatlar sunarak bu katma değeri oluşturmaya katkı sağlıyor. Böylece, alanları kullanacak olan insanların yaşam kalitesi artıyor ve yerel ekonomiye fayda sağlanıyor. Bu anlamda şehir aydınlatmalarında Schréder tarafından çok dar sokaklar için katenari sistem armatürler kullanılması öneriliyor. Kritik bölgelerde güvenlik ve seçici algılama işlemi için entegre CCTV kameraları kullanılıyor. Kent alanlarında, yaya ve bisiklet alt geçitleri dinamik aydınlatma ile geliştiriliyor. Altgeçit led aydınlatmasında kullanılan armatürler arasında Omniflood ve Neos ürünleri yer alıyor.


Schréder Hakkında

Dünya çapında 48 şirketi ile Schréder, Aydınlatmanın Ötesindeki Çözüm Ortağınız. Kullanıcıların deneyimleyeceği ve yöneticilerin işletme alanındaki faydalarını artırabileceği kamusal ve özel alanları güvenli, rahat, sürdürülebilir ve akıllı ortamlara dönüştürmek için akıllı çözümler tasarlıyor ve geliştiriyor. Schréder aydınlatma, kumanda sistemleri, finansman ve çok daha akıllı özellikler (CCTV, WLAN, EV şarj sistemleri…) dahil, tasarımdan satış sonrası desteğe kadar tek çözüm ortaklığı sunuyor.

Türkiye’de, aydınlatma tasarımı ve çözümleri alanında adını gerçekleştirdiği Karadeniz Sahilyolu Tünelleri, Arkun Tüneli, Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü otoyol aydınlatma çalışmaları ve muhtelif otoyolların aydınlatma tasarımı ve uygulamaları ve İstanbul İstinye Park Alışveriş Merkezi’nin tüm dış aydınlatması, Samsun Sheraton dış cephe aydınlatması, Karaköy Balıklıhan cephe aydınlatması, Adana Pozantı otoyolu aydınlatması projeleriyle duyuran Schréder, Belçika’da kurulduğu 1906 tarihinden itibaren dünyanın dört bir tarafında proje ve uygulama anlamında gerçekleştirdiği aydınlatma çözümleri ile tanınıyor. Güvenli, sürdürülebilir ve yönetilebilir aydınlatma tasarımı ve mühendisliği anlayışını tüm çalışmalarında temel dayanak noktası olarak belirleyen Schréder, dünyada yüzlerce kentin, otoyolun ve tünelin aydınlatmasını gerçekleştiren marka olarak biliniyor.