(ÇİMSA) Yemekhane Binası LEED Platin aldı!

Türkiye Çimento sanayinin önde gelen kuruluşları arasında yer alan ÇİMSA A.Ş.’nin yemekhane binası olarak tasarlanan yapı, ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım danışmanlığında LEED BD+C: New Construction (Yeni Binalar) kategorisinde LEED Platin sertifika almaya hak kazandı.

Yemekhane binası olarak kullanıma sunulan yapıda çalışan konforunun en üst düzeyde olmasına önem verilerek, doğal aydınlatmadan yüksek düzeyde faydalanılması hedeflendi. Bina içerisinde özellikle iç hava kalitesi konusunda ileri seviyede çalışmalar yürütülerek, kullanıcılar için daha iyi bir çalışma ve dinlenme alanı yaratıldı.

Sürdürülebilir Araziler

Bina kullanıcılarına ana akslara servisle ulaşım imkanı sağlayan yapı, toplu ulaşım hatlarına kolay erişilebilir bir sahada konumlanıyor. Projeye 12 adet bisiklet park alanı, düşük emisyonlu araçlar için 2 adet özel park alanı ve 1 adet paylaşımlı araç kullanımı öncelikli park alanı eklenerek, ulaşım kaynaklı karbon emisyonunun azaltılması ve bireysel araç kullanımından kaynaklı trafik yükünün düşürülmesi amaçlandı.

çimsa yemekhane14Su Verimliliği

Peyzaj alanlarında yerel iklim şartlarına uygun bitkiler tercih edilerek yağmur haricinde su ihtiyacı olmayan bir peyzaj tasarımı yapıldı. Projede su verimliliğini artırmak ve şebeke suyu kullanımını minimuma indirmek için armatür ve rezervuar seçimlerinde tasarruflu ve sertifikalı ürünler seçilerek toplamda yüzde 58 oranında şebeke suyu tasarrufu sağlandı. Bölgedeki gölete aktarılması ile sahaya gelen yağmur suyunun değerlendirilmesi sağlandı. Yapılan detaylı çalışmalar ile elde edilen toplam su tasarruf oranı yüzde 54’e ulaştı.

Enerji ve Atmosfer

ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım danışmanlığı ile yapılan çalışmalar sayesinde yapıda toplam yüzde 61 oranında enerji tasarrufu elde edildi.

çimsa yemekhane4Malzeme ve Kaynaklar

Çatı kaplamalarında özellikle açık renkli malzemeler kullanılarak binanın soğutma yükü azaltıldı, çatılarda ısı adası etkisi minimize edildi. Geri dönüştürülebilir atıklar için bina kullanıcılarının kolaylıkla erişebileceği alanlara geri dönüşüm kutuları yerleştirildi. ÇİMSA Yemekhane binasında kullanılan malzemelerin yüzde 33’ü yerel malzemelerden, yüzde 31’i ise geri dönüştürülmüş malzemelerden seçildi.

çimsa yemekhane11İç Hava Kalitesi

Projedeki açık alanların yüzde 50’sinden fazlası kullanıma uygun olarak tasarlanarak, kullanıcıların bina dışında açık alandan maksimum seviyede faydalanması sağlandı. İç mekanlarda yüzde 86 oranında doğal aydınlatma ve yüzde 98 mertebesinde manzara imkanı sağlandı.