[söyleşi]: “Biz Değer Mühendisliği Yapıyoruz”

Yalçın Ata

ERSA Mobilya’dan Yalçın Ata ile Yapı Fuarı’na katılımı ve mobilya sektörünü konuştuk.

 

Yapı sektörünün bugünkü durumunu kısaca değerlendirebilir misiniz? Size göre sektörde acil çözüm bekleyen sorunlar nedir? Sektörün kısa ve orta vadedeki vizyonunu çizebilir misiniz?

Durumu sadece sektör bazında mı konuşmak lazım yoksa ülke bazında da mı konuşmak lazım, onu bilmiyorum. Şöyle bir durum var, fuarın 1. günü, ilk başta çok fazla bir hareketlilik yoktu. Öğleden sonra hızlanan bir fuar görüyorum. Ama hala sektöre bakınca ülkenin en önemli lokomotiflerinden bir tanesi. Hem müteahhit, hem mimar, hem geri kalan proje yönetim firmaları anlamında ekipler burada. Herkes neler olup bittiğini görmek istiyor. İnsanlar stand ve ürün taraflarında inanılmaz yatırım yapmışlar, iyi bir şeyler olsun istiyorlar. Bunun yanında sorun olarak belki şöyle bir şeyler konuşulabilir, bu sabah bir firma ile beraberdik, müteahhitlerle nasıl bir araya gelip katma değerli ürünü iyi bir şekilde nasıl aktarabiliriz, bunları kendi projelerinde de kullandıklarında kendilerine nasıl değer katabileceğini anlatabiliriz, bunları tartışıyorduk. Şu anda yapı sektörü çok genişliyor, çok büyüyor, inanılmaz projeler var, ama projelerin içerisinde belli kriterler projelerin belli miktarda satılmasını, belli bir aşamaya gelmesini sağlıyor. Bunların bir kısmı gerçekten katma değer yarattığı için öyle, bir kısmı sadece ranttan veya belli sıkıntıları olan projelerden kaynaklanıyor. Bence en büyük sorun bu. Yani insanların biraz daha bilinçlenmesi, doğru ürün kullanılması, doğru malzeme seçilmesi, doğru proje detayının olması, işin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor.

Firmanızın sektördeki konumu hakkında bilgi verir misiniz? Sektörde sizi farklı kılan özellikleriniz nedir?

Bizim farklı çözümlerimiz var. Öncelikle ofis tarafından konuşmak gerekebilir. Bundan 3-5 sene öncesinde hiçbir müşteri veya mimar bel desteği konusunu, tasarım estetiğini, ergonomikliği, sürdürülebilirliği çok fazla tartışmıyordu. Sektörün içerisindekiler olarak bizim en büyük görevlerimizden bir tanesi bunların da onlara ne kadar büyük etkisi olduğunu ifade etmek ve anlatmak ve burada hızlıca bir dönüş olmayacağını kabul edip sabırla beklemek. Mesela ofis tarafıyla ilgili konuşursak bizim mutlu olduğumuz konulardan bir tanesi ergonomikliği önemli bir noktaya getirmek. Satın alma yapacak firma sahiplerinin, mimar grupların, proje yönetim ekiplerinin tamamı kendileri için en önemli şeyin ergonomiklik ve sürdürülebilirlik olduğunu söylüyorlar. Hem sertifikasyon bakımından, hem çalışan memnnunuiyeti açısından, hem motivasyon açısından… Biz de bu noktada ürünler, hizmetler geliştiriyoruz ve bunları vazgeçmeden, sabırla anlatmaya çalışıyoruz. Diğer taraftan, otel tarafıyla ilgili olarak, bizim en önemli özelliklerimizden bir tanesi değer mühendisliği yapıyor olmamız. Müşterinin elindeki bütçeyle, var olan çizimleriyle onlara en doğru çözümü, nasıl bir mühendislik yapabileceğimizi anlatıp, üretim kapasitemizde çözümler sunmaya çalışıyoruz, bu da onlara hem bütçesel hem estetiksel hem fonksiyonel anlamda fayda sağlamış oluyor. Bu iki taraftan dolayı da sektör içerisindeki diğer firmalara göre farklı olduğumuzu söyleyebiliriz.

Yeni projeleriniz ve hedefleriniz neler? Yapı Fuarı’nda hangi ürün ve yeniliklerinizi sunuyorsunuz?

Yapı Fuarı’nda 5 yıldızlı bir otel konseptiyle buradayız. 80 metrekare alan içerisine hem genel mekan, hem restoran-kafeterya, hem banko resepsiyon hem de yatak odası tarafının hepsini sığdırmış durumdayız. Burada da hem işçiliğimizi, çözümümüzü gösteriyoruz hem de bir işin anahtar teslim, proje sisteminde yaptığımızı anlatmaya çalışıyoruz. Buradaki yeniliğimiz aslında bu. Hem Türkiye tarafında hem uluslararası pazarda projeli, kontratlı işler içerisinde iç mimari dekorasyon olarak anahtar teslim projeleri çözebildiğimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Bilinirlik olarak Ersa daha çok ofis mobilyalarıyla tanınan bir marka. Pazarlama faaliyetleri olarak ofis tarafında daha çok bulunuyoruz. Kamuyla da özel sektörle de çalışmaya devam ediyoruz. Otel konsepti, hastaneler, yurtlar gibi işler de son 10 senedir sürekli olarak içinde bulunduğumuz, ama pazarlamasını çok fazla yapmadığımız projeler. İlk defa bu Yapı Fuarı ile birlikte bunu da duyurmuş  oluyoruz. Bundan önce IMOB Fuarı’nda bu konseptle bulunmuştuk, orda da farklı bir ilgi görmüştü.

Yapı Fuarı hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce fuarlar yapı sektörü için ne önem taşıyor? Bugünlerde düzenlenen fuarların önceki yıllara kıyasla farkları neler?

Sürekli büyüyen bir fuar ve bizim sektörümüz açısından bakınca en önemli fuarlardan bir tanesi. Çünkü gerçekten hem işvereni, hem danışmanı, hem mimarı hem satın almacısını, sektörle alakalı herkesi bir arada bulabildiğimiz bir fuar. Sakin de olsa hareketli de olsa ilgili kişileri burada görüyorsunuz, o açıdan önemli. Tabi ki de gelişecek, iyileşecek bir sürü şey vardır ama bunlar zamanla, teker teker, bire bir olacak işler. Ama şu anda oldukça ilginç ve etkileyici gözüküyor.