(Işıklar), Ekoklinker İle Yapıları YENİDEN Şekillendirecek!

Enerji, inşaat ve ambalaj başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren Işıklar Holding’in inşaat alanında faaliyet gösteren firması Işıklar Yapı Ürünleri, yenilikçi bir ürün geliştirdi. Isı ve ses yalıtımında rekor seviyelere ulaşan Ekoklinker isimli ürün, ince yapısıyla da yapıların metrekarelerinin artmasını sağlayacak. Firmanın bu yılki satış hedefi 50bin ton.

Türkiye’nin en büyük endüstrilerinden biri haline gelen inşaat sektörü için yenilikçi bir yapı ürünü geliştirildi. Işıklar Yapı Ürünleri tarafından iki yıllık Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkan Ekoklinker isimli ürün, özel fırınlarda 1000 derecede pişirilen klinker tuğlanın iç kısmına mineral yün yerleştirilerek üretiliyor. Bu sayede yüksek ısı yalıtımı ve ses izolasyonu sağlıyor. Geleneksel duvar tiplerine göre çok daha ince olan Ekoklinker, yapıların sahip olduğu metrekarenin de artmasına imkan veriyor.Işıklar Roll up Üretim PTK 9416

42 Desibel Ses “Yok” Oluyor!

Türkiye’de inşaat sektörünün sürekli büyüme gösterdiğini, ancak kullanıcılara konforlu yapılar sunmak konusunda hala zayıf kalındığını ifade eden Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk, “milyon liralık evlerde dahi yan dairedeki kişinin konuşmaları duyuruluyorsa bir problem var demektir” dedi.

Şehir gürültüsünün, komşu yapılardan gelen seslerin, ev araçları, asansör ve sıhhi tesisat gürültüleriyle birleşerek yaşam konforunu ortadan kaldırdığını ifade eden Üzeltürk, Ekoklinker’in sahip olduğu yoğunluk ve içindeki mineral yün sayesinde 42 desibellik sesi engelleyebildiğini söyledi.

%50’ye varan Enerji Tasarrufu

Ülke olarak enerjide dışa bağımlılığımızın hala çok yüksek olduğuna değinen Üzeltürk, bu tüketimin %40’ının konutlarda harcandığını ve bunu doğru yapı ürünleri ile azaltabilmenin mümkün olduğunu söyledi.

Geleneksel duvar tipleri ile karşılaştırıldığında Ekoklinker’in %50 dolayında bir enerji tasarrufu sağladığını açıklayan Üzeltürk, bu performansın tüm iklim bölgelerinde geçerli olduğunun altını çizdi. Ekoklinker duvar sisteminin mantolama sistemine nazaran daha da uzun ömürlü bir alternatif olacağını belirtti.

Ekoklinker_1100 Dairede 3 Daire Kazandırıyor!

Ekoklinker, ısı ve ses yalıtımının yanı sıra, ince yapısı sayesinde yapılarda 1 ila 3 metrekarelik alan kazanımı sağlıyor. “Bu rakam tek bir yapı için çok fazla anlam ifade etmeyebilir. Ancak çok katlı ve yüksek adetli yapılarda yüksek kar rakamlarına ulaşılıyor.” diyen Üzeltürk, 100 dairelik bir projede ekstradan 3 daire için alan yaratıldığını söyledi.

Özgür Üzeltürk
Özgür Üzeltürk

Depreme ve Yangına Karşı Dayanıklı

Ar-Ge çalışmaları sırasında Türkiye’nin deprem kuşağında olması durumunu da göz önünde bulundurduklarını belirten Üzeltürk, Ekoklinker’in yoğun ve sağlam yapısı ile yüksek basınca karşı çok dayanıklı olduğunu, aynı zamanda normal duvarlara göre 3-5 kat daha fazla çekme dayanımı olduğunu söyledi. Yüksek derecede pişen ürün yangına karşı da oldukça dayanıklı.

Düzgün bir yapıya sahip olan Ekoklinker, duvarların kolay ve hızlı örülmesini sağlarken, geleneksel ve gelişmiş sıva sistemleriyle de uyum sorunu yaşamıyor. Bu sayede inşa süresi de kısalıyor.

İlk yıl hedefi 50bin ton!

Işıklar Yapı Ürünleri’nin iki ayrı fabrikada yılda 180bin ton üretim yapabildiğini söyleyen Özgür Üzeltürk, şuan için üretimin 4’te 1’ini Ekoklinker’e ayırdıklarını ifade etti. 4 ay önce ortaya çıkan Ekoklinker’in şimdiden önemli projelerde tercih edilmeye başladığını da belirten Üzeltürk, 2016 yılında 50bin ton satış hedeflediklerini söyledi. Ürünün satış fiyatı geleneksel duvar tipleri ile aynı rakamlarda seyrediyor.

30 ülkeye yapı ürünleri ihracatı gerçekleştirdiklerine değinen Üzeltürk, Ekoklinker’i öncelikle Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, İran ve Irak gibi komşu ülke pazarlarına sunacaklarını açıkladı.Ekoklinker_harc_islemi

Turizm, Eğitim ve Sağlık Yapıları için Konfor!

Yapı içi konforun sadece konutlar için değil oteller, sağlık merkezleri ve eğitim kurumları için de büyük önem arz ettiğini vurgulayan Üzeltürk, bu alanlarda sessiz alan ihtiyacının çok daha fazla olduğunu iletti.

Kentsel Dönüşüm Çevreci ve Doğru Yapıların Artması adına Avantaj Olabilir!

Dünyada artık sadece çevreci yapıların oluşması gerektiğini vurgulayan Üzeltürk, bu anlamda kentsel dönüşümün bir avantaj olabileceğini söyledi.

EK BİLGİLER:

  • Ekoklinker’in üretim aşamasında Işıklar’ın kendi mühendislerinin yanı sıra, TUKDER (Tuğla ve Kiremit Üreticileri Derneği) Başkanından, mühendislerinden ve araştırma merkezinden, Knauf Insulation firmasının tecrübelerinden, farklı yalıtım malzemesi üreten firmalardan ve akademisyenlerden öneriler alındı.
  • Işıklar Yapı Ürünleri, Türkiye’deki klinker tuğla pazarının %65’ine sahiptir.
  • Ekoklinker, 5. Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde “Cephe Sistem Bileşenleri” dalında birincilik ödülü kazandı.Ekoklinker_Odul