TAMER NAKIŞÇI, (Şişecam Düzcam) Desteğiyle DESIGN HARBOUR’da Türkiye’yi Temsil Etti

Ünlü tasarımcı Tamer Nakışçı, Şişecam Düzcam’ın desteğiyle Hong Kong’da gerçekleştirilen Design Harbour Sergisi’nde Türkiye’yi temsil etti. Art Basel Sanat Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Design Harbour özel seçkisinde Michael Young, Daniel Libeskind gibi dünyaca ünlü isimlerle birlikte yer alan Tamer Nakışçı, sergide Şişecam Düzcam ürünü cam ve Flotal aynalar kullanarak geliştirdiği Mirage adlı enstalasyonunu sergiledi.

Şişecam Düzcam, sanat ve tasarıma destek veriyor. Dünyaca ünlü sanat fuarı Art Basel Hong Kong ile aynı dönemde gerçekleştirilen Design Harbour’a Şişecam Düzcam desteğiyle katılan Studio Nakışçı ve Futureisblank markasının kurucusu, tasarımcı Tamer Nakışçı, etkinlikte enstalasyonunu sergiledi. Sergideki tek Türk tasarımcı olan Nakışçı, ziyaretçilerle buluşturduğu enstalasyonunda, Şişecam Düzcam ürünü cam ve Flotal ayna kullandı.

Tamer Nakışçı
Tamer Nakışçı

Tamer Nakışçı: “Tasarımda camın kullanımı Şişecam Düzcam ile bizi yakınlaştırıyor”

Tamer Nakışçı tasarladığı Mirage adlı enstalasyon ile özel cam modüllerinin arkasına yerleştirilen mum ışıklarının yarattıkları yansımalar ve üç boyutlu etki sayesinde adeta havada asılı duran bir alev bulutu, çöldeki gibi bir serap etkisi yaratıyor. Enstalasyonuna ve Şişecam Düzcam ile olan işbirliğine değinen sanatçı; tasarım, ürünün işlevselliğine ve görünümüne sağladığı katkıyla yaşadığımız ortamlara güzellik kattığını belirterek, “Yaşanılan tüm mekânlarda insan kullanımına yönelik olarak, yüzyıllardır farklı kültürler için farklı formlara girerek işlevsellik katan iç mimaride ise tasarımın yeri pek çok sektöre göre çok daha belirleyici. Tasarımcılar, farklı ihtiyaçları karşılarken çok yönlü düşünce sistemiyle çok farklı malzemeye ihtiyaç duyuyor. Camın tasarımda önemli bir malzeme olması ise Şişecam Düzcam ile bizi birleştiren en büyük nokta oluyor” dedi.

Farklı düzcam ürünlerinin potansiyellerini keşfetmeye devam etmek ve insanların hayatına sunmak için sabırsızlandığını dile getiren Tamer Nakışçı “Hong Kong’da yer aldığı bu uluslararası sergi bu nedenle benim için oldukça özel bir öneme sahip. Şişecam Düzcam’a projeye verdiği destek ve vizyonundan dolayı tekrar teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Geleceğe dair güçlü bir vizyona ve tutkuya sahip disiplinler arası bir tasarımcı olan Tamer Nakışçı insan, mekân ve obje arasındaki duygusal ve fiziksel etkileşimleri sorgulayarak çalışmalarında form, teknoloji ve malzemeyi yalın ve beklenmedik biçimlerde bir araya getiriyor. Sanatçı geçtiğimiz yıl Londra Royal Academy of Arts’da da bir enstalasyon gerçekleştirmişti.

Causeway Bay’da bulunan ve Hong Kong’un ilk lüks tasarım oteli Lanson Place’de 22 – 27 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenen Art Basel Sanat Fuarı her yıl olduğu gibi bu yıl da 60 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı.

SONY DSC
SONY DSC

 

Şişecam Düzcam Hakkında

Cam sektörünün global oyuncusu konumundaki Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Şişecam Düzcam, Türkiye düzcam pazarının lideri ve Avrupa’nın en büyük iki üreticisinden biri konumundadır. Bugün Türkiye’de Kırklareli, Mersin, Bursa, Ankara yurtdışında ise Bulgaristan, Romanya, Almanya, Slovakya, Macaristan, Rusya, Hindistan ve Mısır olmak üzere toplam 9 farklı ülkede üretim yapan Şişecam Düzcam,Avrupa’da 2’nci, dünyada ise 5’inci büyük düzcam üreticisidir.

“Temel camlar” (düzcam, buzlu cam, ayna, lamine cam, kaplamalı cam, mimari projelere yönelik camlar), “otomotiv camları”, “enerji camları” ve “beyaz eşya camları” olmak üzere dört ana ürün grubunda faaliyet gösteren Şişecam Düzcam inşaat, otomotiv, enerji, beyaz eşya, mobilya ve tarım gibi birçok sektöre girdi sağlamaktadır.

Şişecam Düzcam hedeflediği pazarlarda müşteri ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan nitelikli ve kaliteli ürünleri, sürekli gelişen teknolojisi ve çevrenin korunması bağlamında enerji tasarrufuna yönelik çalışmalarıyla rekabet gücünü artırarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

www.sisecamduzcam.com

Tamer Nakışçı Hakkında

Tasarım kariyerine 2004 yılında Fiat Advanced Design Concept Lab – Milano’da başladı. 2005’te “Nokia 888” adlı tasarımı ile ilk uluslararası ödülünü kazandı. 2009 yılında Avrupa Birliği tarafından “Avrupa’nın 100 yaratıcı genç yeteneği” arasında gösterilen Tamer Nakışçı, tasarımları ile Design Plus, Red Dot ve IF Design Awards, başta olmak üzere birçok prestijli ödüle layık görüldü.

2015 yılı itibariyle çalışmalarına Londra – Istanbul arasında devam eden tasarımcı, özellikle son dönemde Wallpaper*, TL Mag, Dwell gibi birçok önemli uluslararası yayında yer aldı, Villa Noailles, ICFF Studio, Royal Academy of Arts gibi önemli platformlarda işlerini sergiledi.

Tamer Nakışçı ürün tasarımından, mekân tasarımı ve enstalasyonlara kadar uzanan projelerine İstanbul merkezli Studio Nakışçı ve Londra’da kurduğu tasarım markası Futureisblank ile devam etmekte.

www.tamernakisci.com