(TEPTA AYDINLATMA) Darzanà projesinin aydınlatmasını üstleniyor!

Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek Darzanà projesinin aydınlatmasını 2010’dan bu yana temsilcisi olduğu Linea Light Group ile birlikte üstleniyor. 28 Mayıs – 27 Kasım tarihleri arasında Alejandro Aravena küratörlüğünde gerçekleştirilecek Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde Türkiye Pavyonu’nda sergilenecek proje, küratörler Feride Çiçekoğlu, Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar ve işbirliğinde bulunan proje ekibi tarafından hazırlandı.

Doğru ve etkili aydınlatmanın gerek mimarlık gerekse sanat eserleri üzerindeki etkisinin bilincinde bir kuruluş olarak sanata ve mimarlık dünyasına her zaman katkı sağlayan TEPTA, 25. Yılını kutladığı bu özel dönemde düzenlenen Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye katılımının da eser aydınlatmasını üstleniyor.

Bienal süresince sergilenecek “Darzanà: İki Tersane Bir Vasıta” başlıklı proje, bir zamanlar Akdeniz’in ikiz limanları olan tersane kentleri Venedik ve İstanbul arasında bir köprü kurmak ve iki kentin ortak kültürel mirasını vurgulayarak bunun dil ve mimarideki izlerini gelecek hayallerine yansıtmayı hedefliyor. Türkçe’de tersane ve İtalyanca’da aynı anlama gelen arsenale kelimeleriyle ortak kökenden gelen “Darzanà” isimli proje için, 600’e yakın atık malzemeden oluşan 30 metrelik bir baştarda inşa edilecek.

Küratörleri tarafından “Venedik ile İstanbul’un unutulmuş hikayelerini anlatacak bir tekne inşası” olarak tanımlanan bu eserin bienalin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi binasında yer alacak olması ayrıca anlam taşıyor. Arsenale’de Türkiye’nin kalıcı bir sergi mekanına sahip olması, 2014 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçi nin katkılarıyla gerçekleştirilmişti.

Mimarların projeleri için ürün ve süpervizyon sağlayan TEPTA, Darzanà’nın aydınlatmasını 2010’dan buyana temsilcisi olduğu Linea Light Group ile işbirliğinde, firmanın i-Led markası altında yer alan ürünlerle gerçekleştiriyor. Eser üzerinde dramatik bir etki sağlamak üzere dar açılı 70 kadar spot ünitenin kullanıldığı aydınlatma tasarımı ZKLD tarafından gerçekleştirildi. Mekan içerisindeki fotoğrafların aydınlatmasında ise homojen aydınlatma sağlayan üniteler tercih edildi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu sergisi, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Projenin küratöryel işbirlikçikleri Cemal Emden ve Namık Erkal’ın yanısıra, Hüner Aldemir, Caner Bilgin, Hande Ciğerli, Gökçen Erkılıç, Nazlı Tümerdem ve Yiğit Yalgın da proje ekibinde yer alıyor.


 

Linea Light Group Hakkında:

1985 yılında alanlarında öncü üç İtalyan firmasının güçlerini birleştirmesi ile ortaya çıkan Linea Light Group, mimarlara olabilecek en geniş yelpazede çözüm öneren ürünleri sunmak üzere yola çıktı ve bugün dünyanın her yerinde hizmet verebilen global bir marka haline geldi. LED teknolojisinin potansiyelini iyi bilen ve en gelişmiş LED teknolojilerini her zaman ürünlerine taşıyan grup, sergileme alanlarından otellere, tarihi alanlardan ofislere, kentsel aydınlatmadan müzelere ve okullara kadar çok farklı alanlarda aydınlatma çözümleri sunabiliyor. EXPO Milano, Roma’da bulunan Augustana Evi’nin tarihi banyoları, Singapur’daki Marina Bay, firmanın son projeleri arasında bulunuyor.

Firmanın ürünleri ve projenin aydınlatmasında tercih edilen armatürler hakkında daha detaylı bilgi için: www.tepta.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

TEPTA Hakkında:

Tepta Aydınlatma 1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. Tepta Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası montaj ve bakım servislerine kadar yaygındır. Tepta, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

Tepta’nın aydınlatma alanındaki hizmet ve ürün kapsamı, gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmada, iç mekanlardan dış mekanlara ve bina cephe aydınlatmasına kadar uzanır. Sergilenen tek bir mücevherin aydınlatılmasından, büyük kapsamlı projelere; tüm bir konutun hedeflenen estetik kavram çerçevesinde aydınlatılmasından, ofislere ve ticari yapılara, demo aydınlatmalarından tarihi eserlere ve müzelere kadar her aydınlatma çözümü için en uygun ürünlere ve en iyi hizmete Tepta’da ulaşmak mümkündür.

Tepta böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 25 yıldır temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanı sıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Studioİtalia, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani and Smith, Antrox, Linealight ve Terzani ‘dir. 30.000’den fazla ürün çeşidine sahip olan Tepta’nın 1.Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin çarpıcı örnekleri sergilenmektedir.

Bütün bunların yanında Tepta’nın sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. Projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimar – elektrik mühendisi – kullanıcı üçgeninin istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonominin birleştikleri en uygun noktayı gerçekleştirdiği üst kalitedeki üretimlerde sağlayan Tepta, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iyi, hızlı ve güvenilir bir çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA’nın önde gelen projelerinin arasında Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı, Bakü Haydar Aliyev Müzesi ve Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve İstanbul Atatürk Havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, İKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye ve Selimiye Camileri, Azerbaycan Şemkir Kilisesi, Şırnak Kırmızı Medrese gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor.

İstanbul, Antalya, Bursa, Bodrum ve İzmir’de satış noktaları bulunan Tepta’nın, yurt dışı çalışmaları Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır. Temsilcisi olduğumuz markalar ve referans projelerimiz hakkında daha detaylı bilgi için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz: www.tepta.com