BETONART Yazarları ve Okurları 48. Sayı için MIXER’de buluştu!

Her sayıda farklı bir konuk editör işbirliği ile farklı bir temada hazırlanan mimarlık, tasarım ve sanat dergisi BETONART,  ele aldığı tema paralelinde o sayının konuk editör ve yazarlarının katılımıyla kendi ofisinde düzenlediği buluşmaları artık MIXER’de düzenliyor.

Dergiye katkıda bulunanların hem dergi ekibiyle hem de birbirleri ile tanışma, görüşme fırsatı bulduğu, dergi ekibi, konuk editör ve yazarlarla o sayının hikayesinin paylaşıldığı, sayfalara sığmayanların, akıllara takılanların hep birlikte tartışıldığı, tema ile sınırlı kalmayıp mimarlık, tasarım ve sanata dair gündemde ne varsa hepsinin konuşulduğu ‘BETONART  Yazar Buluşmaları MIXER’de devam ediyor.

Okurların katılımı ile de genişleyen MIXER’deki BETONART Yazar Buluşmaları’nın ikincisi TÇMB’nin de katkılarıyla 16 Nisan 2016 Cumartesi günü, Hakan Tüzün Şengün’ün konuk editörlüğünde hazırlanan “Tektonik” temalı sayı için gerçekleşti.Kartpostal

Hemen öncesinde Beton Tasarım Yarışması toplantısı gerçekleştirilen ve yarışmanın jüri üyeleri Cem İlhan, Nurbin Paker, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Nilüfer Kozikoğlu, Yeşim Hatırlı’nın da katıldığı etkinlik, BETONART yazarlarının ve okurların yoğun ilgisi ile başladı. Etkinlik kısa bir sohbetin ardından kokteyl ile devam etti. Sohbet sırasında etkinlik mekanı MIXER’in Direktörü Bengü Gün’ün kısaca MIXER’den bahsetmesinin ardından sözü alan Yayın Kurulu Üyesi Saitali Köknar, derginin konuk editör sistemiyle işleyişinden ve her yeni konuk editörle yaşanan maceralardan söz ederek konuşma sırasını “Tektonik” temalı 48. sayının konuk editörü Hakan Tüzün Şengün’e devretti. Sayıya yazılarıyla katkıda bulunan Aristide Antonas, Davide Tommaso Ferrando, Filipe Magalhaes, Ana Luisa Soares gibi pek çok yabancı yazardan bahsederek konuşmasına başlayan Şengün, kendisinin “Tektonik” ve konunun mimarlıktaki yansımalarıyla tanışmasından, sayıda yazıları da bulunan Atilla Yücel ve Boğaçhan Dündaralp ile sohbetlerinden söz etti. Şengün, “Betonu çok yakından ilgilendiren tektonik meselesini sadece mimarlıkla sınırlı tutmamak, endüstriyel tasarım, peyzaj, mimarlık gibi tüm yaratı biçimlerinin ortak alanındaki problemler açısıdan bakarak etkisini vurgulamak fikrimdi” diyerek devam etti. Bir “sökme-dikme-yeniden düzenleme” işlemi olarak tektoniği geniş bir çerçevede ele almayı amaçladığını belirten Şengün, editöryel ve akademik açıdan sürecin zorluklarından da bahsederek konuşmasını tamamladı. Genel Yayın Yönetmeni Neslihan Şık’ın da süreçten bahsetmesi ve yönlendirmesiyle soru-cevap şeklinde ilerleyen sohbete kokteyl çerçevesinde devam edildi.

BETONART’ın her sayısının ardından MIXER ile ortak olarak gerçekleştireceği bu buluşmalarda gerek entelektüel gerekse sosyal anlamda yeni bir çerçeve çiziliyor. Genç ve dinamik yapısıyla hem genç sanatçıları desteklemeyi hem de koleksiyonerlik kavramına yönelik bakışı değiştirmeyi kendine amaç edinen MIXER’in Sıraselviler’de açılan yeni mekânında düzenlenecek buluşmalar ile MIXER, mimari ve sanatın kesiştiği noktaları sorgulamaya devam ediyor.


 

BETONART Hakkında

BETONART odağına beton malzemesini alan ve 3 ayda bir yayınlanan mimarlık ve tasarım dergisidir.

Betonun nitelikli ve yenilikçi kullanım örneklerine yer verirken mimari kültür, tasarım, teknoloji ve sanat ile okurlarını buluşturur. BETONART, Türkiye’nin en “nitelikli” mimarlık yayını olma özelliğini 2004’den beri koruyor. Ocak 2012’den itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanmaya başlanan dergi, bu tarihten itibaren dijital iletişime de olanak vererek bir yenilenme ve değişim sürecine girdi. 32.sayıdan itibaren bir konuk editör ve onun işlediği bir tema ile yayınlanıyor.

BETONART’ın okur kitlesi yapı sektörünün ve tasarım dünyasının tüm paydaşlarından oluşuyor. Betonla yapılan nitelikli tasarımların ön planda tutulduğu dergi, okurları iyi uygulama örnekleriyle buluştururken mimarlık kuramı, teknoloji, sanat ve tasarım gibi bu sektörün profesyonellerinin ilgi alanını 360 derece kapsayan bir içerik sunuyor.

www.betonart.com.tr

MIXER Hakkında

Modern sanat mekânı algısına farklı bir yorum getiren MIXER, çağdaş sanatın yükselen yeteneklerini keşfeden, özgün sanat eserlerine herkesin ulaşabilmesi amacına hizmet eden, ve özellikle bağımsız sanatçılar ile kendi koleksiyonlarını yaratan yenilikçi koleksiyonerlere hitap eden bir sanat platformudur.

www.mixerarts.comBetonart_Mixer