NAR NİYETİYLE “Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve iki yakın halkın sekiz yüz yıllık ortak yaşam kültürüne ışık tutmayı amaçlayan sergi, 6 Nisan 2016’da MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılıyor. 

Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno’ya ait, Anadolu ve İstanbul’da Ermenilerin yaşamlarına ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çok sesli ve çok kültürlü bir dönemine tanıklık eden kartpostalların, zengin görsel içerik ve arşiv belgeleri ile birlikte yer alacağı sergi, 29 Nisan 2016 tarihine kadar görülebilir.

Yüzyıllarca, Anadolu’nun farklı yerleşim bölgelerinde birlikte yaşamış olan iki halkın unutulmaya yüz tutmuş ortak yaşamlarının, acı ve sevinçlerinin izini süren sergi, Türkler ve Ermenilerin, birlikte yaşayarak oluşturdukları ortak yaşam kültürlerini ve bu mirasın iki halk için içerdiği önemi hatırlatıyor.

Küratörlüğünü mimar Güzin Erkan’ın yaptığı sergide, Osmanlı Arşivleri’nde yer alan belgeler ve Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan 1895-1914 yılları arasında üretilmiş 4000 kadar kartpostal arasından yapılan özel bir seçkiye yer veriliyor. Ermeni mahalleleri, kilise, manastır, okul, yetimhane ve hastanelerin resmedildiği, Ermeni editör veya fotoğrafçılar tarafından hazırlanmış kartpostallar silinmeye yüz tutan birçok anıyı canlandırıyor.

Sergi, asırlar boyu edebiyat, mimari, müzik, tiyatro ve zanaat başta olmak üzere, hayatın birçok alanında birbirini tamamlayan bu iki halkın birbirlerinden ne denli beslendiklerini ve yakın olduklarını hatırlatarak farklı bir bakış açısı sunmayı amaçlıyor. 6 Nisan’da davetliler için özel olarak düzenlenecek olan Ermeni ud sanatçısı ve Türkiye’de tanınan pek çok şarkının bestecisi Ara Dinkjian ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun mini konserleriyle açılacak sergi, 7-29 Nisan 2016 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire KSM’de görülebilir.


 

Nar Niyetiyle: “Türk-Ermeni İlişkilerinde Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı”

Tarih:  7-29 Nisan 2016 Salı – Pazar / 10:00 – 19:00

Yer: MSGSÜ Tophane-i Amire KSM | Beş Kubbe Salonu

A: Boğazkesen Caddesi, Defterdar Yokuşu No:2 Tophane, Beyoğlu-İstanbul

T: +90 212 293 46 48

www.narniyetiyle.com


 

Güzin Erkan Hakkında:

1974 Konya doğumlu mimar Güzin Erkan, 1997 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun oldu. 18 yıldır çalışmalarını sürdüren Güzin Erkan Tasarımhane’nin kurucu ortağı ve baş tasarımcısı olarak 2000 yılından bu yana ortağı Oben Karatepe ile mimari, iç mimari, görsel iletişim alanlarında müze ve sergi tasarımına dayalı projeler üretmektedir. Erkan’ın son dönem projeleri arasında Ptt Pul Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, ‘Güvenli Liman Türkiye’ Sergisi, Çanakkale Kilitbahir Müze Projesi, Tasavvuf Müzesi projesi bulunmaktadır. 

Orlando Carlo Calumeno Hakkında:

20 Aralık 1970 doğumlu Calumeno, Lycee Francais Pierre Loti’de gördüğü eğitiminin ardından, Kanada’da McGill ve Concordia Üniversiteleri’nden Ekonomi ve Finans alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldı. Ege Portföy Yönetimi ve Finans Portföy Yönetimi şirketlerinde Başkan Yardımcısı olarak görev alan Calumeno, şu anda Net Grubu Murahhas Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup CFO’su olarak görev yapmakta. Calumeno, Osmanlı dönemine ait günlük eşyalar, halılar, gümüşler, ve tabloları içeren, aynı zamanda  1890-1922 yıllarına ait dünyanın en geniş Osmanlı Kartpostal Koleksiyonu’nu barındıran “Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu ve Arşivleri”nin de kurucusu. Calumeno Koleksiyonu’ndan seçilen kartpostallar, “Bir Zamanlar İzmir”, “Bir Zamanlar Sivas” ve “Eski Diyarbakır’da Kültürel Çeşitlilik” ve “Yadigar-i Hürriyet” gibi birçok farklı serginin görsellerini oluşturdu. Sergilere bağlantılı olarak, “Bir Zamanlar İzmir (2007)”, “Yadigar-ı Hürriyet (2008)” ve “Diyarbekir Vilayetinde Ermeniler (2011)” gibi kitapların yanı sıra, koleksiyondan seçilen kartpostallarla iki cilt halinde “100 Yıl Önce Türkiye’de Ermeniler” kitapları da yayınlandı. Koleksiyon, İstanbul Milli Pul Sergisi 2 altın madalya; 2006 Montreal Kanada İstanbullu Ermeniler Derneği özel sergi katılım mansiyon ödülü; 2008 Ankara Milli Pul Sergisi 1 altın madalya, 2 elmas madalya ve 1 pırlanta madalya; 2010 Belçika Ulusal ve Avrupa Filateli Şampiyonası gümüş madalya da dahil olmak üzere dünya ve Türkiye çapında bir çok ödüle layık görüldü.