IKEA, RIGGAD çalışma lambasıyla 2016 “iF Tasarım Ödülü”ne layık görüldü

IKEA, bu yıl 53 ülkeden 2.400 katılımcının 5.000’den fazla ürünle yarıştığı, dünyanın prestijli tasarım yarışmalarından ”2016 iF Tasarım Ödülleri”nde, kablosuz şarjlı çalışma lambası RIGGAD ile aydınlatma kategorisinde birinciliği elde etti.

IKEA’nın Qi sertifikalı ürünlerden oluşan kablosuz şarj ailesinin üyelerinden RIGGAD, tüketicileri çabuk biten şarj derdinden ve masadaki kablo karmaşasından kurtarmanın yanı sıra, kablosuz şarj teknolojisini tasarımsal anlamda evlerin doğal birer parçası haline getiriyor. Qi teknolojisiyle uyumlu telefonlar herhangi bir desteğe ihtiyaç olmadan, uyumlu olmayan telefonlar ise yine IKEA kablosuz şarj ürün gamında yer alan VITAHULT telefon kılıfıyla beraber RIGGAD çalışma lambasının tabanına yerleştirildiğinde, lambanın altında bulunan gizli şarj ünitesinin yardımıyla herhangi bir kabloya ihtiyaç duyulmadan şarj edilebiliyor.ikea-2

Münih’de düzenlenen ödül törenine katılan IKEA Aydınlatma ve Akıllı Ev Bölümü Yöneticisi Björn Block, RIGGAD’ın başarısından duyduğu sevinci ifade ederek, “Sektöründeki üstün başarıları ödüllendiren iF Tasarım Ödülleri’nden birincilik ödülüyle dönmek bizi gururlandırıyor.” dedi.

Tasarımın ana fikrini anlatan IKEA İsveç Tasarımcısı David Wahl ise “Amacımız, telefonu şarj etmeyi gündelik, doğal bir iş haline getirmek ve tabii ki bunun için kullanımı kolay bir ürün geliştirmekti. Sonuç, son derece kolay kullanılan ve ilgi çekici bir tasarıma sahip RIGGAD çalışma lambası oldu.” diye ekledi.ikea-1


 

iF Tasarım Ödülleri Hakkında:

iF Tasarım Ödülleri ilk kez 1953’te Almanya’da düzenlenmeye başlandı. Farklı sektörlerden endüstriyel ürün tasarımlarını ödüllendirmeyi amaçlayan yarışma, dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak görülüyor. Bu yıl, iF Tasarım Ödülleri’nde, ürün tasarımı, iletişim tasarımı, ambalaj tasarımı, iç mimari ve profesyonel konsept şeklinde beş kategoride 2.458 katılımcıdan gelen 5.295 başvuru yarıştı.