AHEC’in yeni kampanyası “YETİŞMESİ SANİYELER SÜRDÜ” Amerikan sertağaçlarının gerçek sürdürülebilirliğini gösteriyor…

Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticari birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), Amerikan sertağaçlarının gerçek sürdürülebilirliğini gözler önüne sermek için, farklı projelerde kullanılan ahşabın Amerikan ormanlarında nasıl hızlı bir şekilde yeniden yetiştiğini gösteren, ‘Grown in Seconds’ (‘Yetişmesi Saniyeler Sürdü’ – http://growninseconds.org/) adlı yeni bir kampanya başlattı. AHEC web sitesi ile birlikte yürütülecek kampanyada amaç, çevre odaklı çalışan mimarlar, inşaat kurucular ve imalatçılara, projeleri için en uygun malzeme seçme konusunda yardımcı olabilecek bir bilgi kaynağı sunarak kolaylık sağlamaktır. Yeni kampanya, dün açılışı gerçekleşen ve 21 Şubat 2016 tarihine dek sürecek olan Yapıda Ahşap Fuarı (YAF) çerçevesinde düzenlenen AHEC seminerinde basın ve misafir katılımcılara duyuruldu.

Çevre danışmanları olan ThinkStep (www.thinkstep.com) tarafından desteklenen AHEC, tasarım ve imalatta Amerikan sertağaçlarını kullanarak elde edilecek gerçek çevresel faydaların daha iyi anlaşılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. ‘Grown in Seconds’ (Yetişmesi Saniyeler Sürdü) adlı bu yeni platform, projelerde kullanılan ahşabın, ABD ormanları içinde doğal olarak ne kadar hızlı yeniden yetiştiğini hesaplamak için ve her sertağaç türünün yıllık büyüme ve hasat oranlarını izlemek üzere, ABD Orman Servisi tarafından toplanan kapsamlı verileri kullanmaktadır. Platformun websitesi, AHEC tarafından başlatılan ve tasarım ile mimarlık alanlarının önde gelenleriyle işbirliği içinde oluşturulan, aynı zamanda, Amerikan sertağaçlarını birbirinden farklı yaratıcı şekillerde nasıl kullandıklarını gösteren dokuz etkileyici projeye yer vermektedir.

AHEC Afrika, Orta Doğu, Güney Asya ve Okyanusya Direktörü Roderick Wiles, yeni platformla ilgili şunları söyledi: “Platform her bir parçanın çevresel Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi sonucunu göstermektedir ve kullanılan malzemenin ormandaki doğal büyümesinin ne kadar hızlı olduğuna dair bir hesaplama yapmaktadır. Bazı durumlarda, bu nesnelerin yapımında kullanılan kerestenin yerine yenisinin büyümesi, tıpkı ahşap kaynağının boyutu gibi sadece saniyeler alacaktır. Sitede aralarında; muhteşem bir M.C. Esher ilham kaynaklı merdivenin yalnızca 2 dakikada, tasarım odaklı kulübenin sadece 14 saniyede, bir ahşap çalışma alanının 5 saniyede, bir güvertenin 25 saniyede ve hatta ısmarlama bir kalemtıraşın 0.02 saniyede yerine yenisinin yetişmesi gibi çok ilginç örnekler sunulmaktadır. “

Amerika Birleşik Devletleri’nin yaklaşık üçte bir alanı ormanlık arazidir ve bu kaynağın yaklaşık yarısı, sertağaç yetiştirilmesine ve hasadına ayrılmıştır. Bu ormanlar çok geniştir ve ağaçlar çok seçici olarak kesilmektedir ki, bu kerestelerin kesim, kurutulma, işlemden ve mobilya, bina ya da diğer ürünler için makineden geçme süreleri, yalnızca saniyeler içinde yerlerine yenilerinin konması kadardır. Bunu gözönüne alarak, AHEC, uluslararası mimarlar ve tasarımcılar için yerli Amerikan sertağaçlarının kullanımını teşvik etmektedir. Amerikan sertağaçlarının ne kadar hızlı büyüdüğünü ve yerine yenisinin konduğunu gösteren bu yeni web sitesi ve parçanın, toplam çevresel etkileri üzerinde üretim sürecine etkisi, Amerikan sertağaçlarının son derece yüksek sürdürülebilir malzeme olduğu tartışmasını güçlendirecektir.

Amerikan ormanındaki sertağaç yıllık genel büyüme oranı, hasat oranının çok daha üzerindedir. Örneğin, her yıl doğal olarak kendiliğinden yetişen Amerikan kirazının, sadece yüzde 40’ı hasat edilir. ABD Orman Hizmetleri Orman Envanteri ve Analizi (FIA) programı (www.fia.fs.fed.us/tools-data), yıllardır tüm ülke genelinde sürdürdüğü çalışmalarda, her bir Amerikan ahşap türünü büyümesi ve hasadıyla ilgili verileri toplamıştır. İşte bu kaynak, platformda listelenmiş bulunan yaratıcı projelerde kullanılan malzemenin yerine konulmasıyla ilgili olarak, bütün bir ormanda ne kadarlık bir süreç olduğunu hesaplamak için kullanılmıştır.

Wiles son olarak şunları söyledi: “Amerikan ormanın yüzyıllardır devam eden dikkatli yönetimi, bu güzel sert ağaçların hasat edilmesinden daha kısa bir sürede büyümesi anlamına gelmektedir ve bu durum yüzyıllar boyunca da devam edecektir. Doğal jenerasyon yenileme (ekim yapılmadan) hızı, bazı kişilere sürpriz olmaktadır, ama biz, arazi büyüklüğüyle Avustralya’ya benzeyen, ancak üçte biri ağaçlarla kaplı olan bir ülkeden bahsediyoruz. Bununla birlikte, bu ahşabın kullanımda iken karbon depoladığı gözönüne alındığında, daha çok ahşap kullanılarak tasarlanmış ve mümkün olduğunca uzun sürmesi inşa edilebilir ürünler oluşturmanın da, iyi çevresel uygulamaları optimize etmesiyle ilgili bir tartışma söz konusudur. Grown in Seconds (Yetişmesi Saniyeler Sürdü) kampanyası, Amerikan sertağaçlarının gerçek anlamda sürdürülebilirliğini vurgulamaya ve kutlamaya yardımcı olmaktadır.”

Roderick Wiles
Roderick Wiles

 

AHEC Hakkında:

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), tüm önemli Amerikan sertağaç şirketlerini ve tüm büyük Amerikan sertağaç ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD sertağaç endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir. AHEC dünya çapında Amerikan sertağaçlarının, 50’den fazla ihracat pazarında tanıtımını yapmaya yönelik, mimar, hazırlayıcı, tasarımcı ve son aşama kullanıcılarına türlerin çeşitliliği, ürünler ve tedarik kaynaklarına dair teknik bilgi sağlamaya odaklanan bir program yürütmektedir. Ayrıca, AHEC tam seri teknik yayınlar da üretmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen  www.americanhardwood.org adresini ziyaret ediniz.