(BETONART) Yazarları ve Okurları 47. Sayı için (MIXER)’de buluştu!

Her sayıda farklı bir konuk editör işbirliği ile farklı bir temada hazırlanan mimarlık, tasarım ve sanat dergisi BETONART,  ele aldığı tema paralelinde o sayının konuk editör ve yazarlarının katılımıyla kendi ofisinde düzenlediği buluşmaları Mixer’e taşıyor.

Dergiye katkıda bulunanların hem dergi ekibiyle hem de birbirleri ile tanışma, görüşme fırsatı bulduğu, dergi ekibi, konuk editör ve yazarlarla o sayının hikayesinin paylaşıldığı, sayfalara sığmayanların, akıllara takılanların hep birlikte tartışıldığı, tema ile sınırlı kalmayıp mimarlık, tasarım ve sanata dair gündemde ne varsa hepsinin konuşulduğu ‘BETONART  Yazar Buluşmaları’ artık Mixer’de düzenleniyor.

Okurların katılımı ile de genişleyen Mixer’deki BETONART Yazar Buluşmaları’nın ilki TÇMB ve VitrA’nın katkılarıyla, 9 Ocak 2016 Cumartesi günü mimarlık tarihinin en tartışmalı isimlerinden Adolf Loos üzerine, Can Onaner ve Yehuda Safran konuk editörlüğünde hazırlanan “Adolf Loos ve Askıya Alınmış Diyalektik” temalı özel sayı için gerçekleşti.

BETONART yazarlarının ve okurların yoğun katılımı ile başlayan etkinlik kısa bir sohbetin ardından kokteyl ile devam etti. Yayın Koordinatörü Çağlan Becan kısaca BETONART’tan bahsetti. Genel Yayın yönetmeni Neslihan Şık, BETONART’ın yayın sürecine, son 4 yıldır Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından, konuk editör ile tematik olarak hazırlanan dergideki yeniliklere ve son sayının hikayesine, yayın kurulu üyesi aynı zamanda 47. sayının da yazarlarından olan Saitali Köknar konuk editör ile çalışmanın mimarlıktaki yansımalarına değindi. 47. Sayının konuk editörlerinden Can Onaner öğrenciliğinden itibaren Loos ile olan hikayesini ve dergi sürecini anlattı. “Benim için Loos’un en önemli yönü kendisine karşı gelmesi ve bunu kendisine ihanet etmeden yapabilmesi” diyen Can Onaner, Loos’un bu ikilemlerinin 47. sayıda nasıl ele alındığından, Loos’un modernite ile olan ilişkisinin incelendiği ilk bölüm ve daha psikanalitik incelemelerin yer aldığı ikinci bölümdeki yazılardan ve bu sayının yazarları Yehuda Safran, Saitali Köknar, Georgi Stanishev, Levent Şentürk, Aydın H. Polatkan, Marco Pogacnik ve Elias Guenoun’dan bahsetti.

a_DSC_0015_1452466264374

a_DSC_0017_1452466264904

BETONART’ın her sayısının ardından Mixer ile ortak olarak gerçekleştireceği bu buluşmalarda gerek entelektüel gerekse sosyal anlamda yeni bir çerçeve çiziliyor. Genç ve dinamik yapısıyla hem genç sanatçıları desteklemeyi hem de koleksiyonerlik kavramına yönelik bakışı değiştirmeyi kendine amaç edinen Mixer’in Sıraselviler’de açılan yeni mekânında düzenlenecek buluşmalar ile Mixer, mimari ve sanatın kesiştiği noktaları sorgulamaya devam ediyor.


 

BETONART hakkında
BETONART odağına beton malzemesini alan ve 3 ayda bir yayınlanan mimarlık ve tasarım dergisidir.

Betonun nitelikli ve yenilikçi kullanım örneklerine yer verirken mimari kültür, tasarım, teknoloji ve sanat ile okurlarını buluşturur. BETONART, Türkiye’nin en “nitelikli” mimarlık yayını olma özelliğini 2004’den beri koruyor. Ocak 2012’den itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanmaya başlanan dergi, bu tarihten itibaren dijital iletişime de olanak vererek bir yenilenme ve değişim sürecine girdi. 32.sayıdan itibaren bir konuk editör ve onun işlediği bir tema ile yayınlanıyor.

BETONART’ın okur kitlesi yapı sektörünün ve tasarım dünyasının tüm paydaşlarından oluşuyor. Betonla yapılan nitelikli tasarımların ön planda tutulduğu dergi, okurları iyi uygulama örnekleriyle buluştururken mimarlık kuramı, teknoloji, sanat ve tasarım gibi bu sektörün profesyonellerinin ilgi alanını 360 derece kapsayan bir içerik sunuyor.

www.betonart.com.tr

 

Mixer hakkında
Modern sanat mekânı algısına farklı bir yorum getiren Mixer, çağdaş sanatın yükselen yeteneklerini keşfeden, özgün sanat eserlerine herkesin ulaşabilmesi amacına hizmet eden, ve özellikle bağımsız sanatçılar ile kendi koleksiyonlarını yaratan yenilikçi koleksiyonerlere hitap eden bir sanat platformudur.

www.Mixerarts.com