BKA tarafından tasarlanan “Batum Stadyumu” projesinin lansmanı ve imza töreni Batum’da gerçekleşti

Bahadır Kul Architects tarafından tasarlanan Batum Stadyumu’nun basına tanıtımı ve imza töreni 25 Kasım 2015 cumartesi günü Batum Radisson Otel’de gerçekleşti. Stadyumun tanıtımına Batum yönetiminden üst düzey bürokratlar ve Gürcistan basını katıldı.

87 dönüm arazi üzerinde tasarlanan 20.000 seyirci kapasiteli Batum Stadyumu projesi, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Finans ve Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

LANSMAN (1)

Batum Kültürü’ne Özgü Stadyum

Gürcü halkının bir arada olması, dinamizmi, özgür ruhu ve heyecanı Gürcistan’da belirgin şekilde görülmektedir. Bu heyecan, Gürcü kültürüne özgü halk danslarını etkilemiştir. Bu beraberlik ve dinamizm stadyumun ana tasarım kararına esin kaynağı olmuştur. Bu düşünce ile, stadyumun cephesinde kullanılan, birbirini takip eden paneller ile ritmik bir etki verilmek istenmiştir. Aynı zamanda, cephe tasarımı stadyumda yapılacak olan organizasyonun ruhuyla farklılaşacaktır.

LANSMAN (3)

Batum Stadyumu’nun; Gürcistan’ın enerjisini yansıtan, sosyal alanları ile haftanın her günü yaşayan, simge bir yapı olması hedeflenmiştir.

Stadyum’da neler var?

 

30.000 m2 kapalı alanda, 20.000 seyirci kapasiteli Batum Stadyumu, UEFA IV Kategorisinin gerekliliklerine göre tasarlanmıştır. 10.000 m2 ticari alanı ile haftanın her günü yaşayan, sosyal bir stadyum olması hedeflenmiştir. Stadyumun çevresinde yer alan meydanlar ile, maç öncesi, sonrası ve diğer günlerde şehrin toplanma alanı, odak noktası olması istenmiştir. Organizasyonlar için 1000 araçlık açık otopark düşünülmüştür.

 

BKA | BAHADIR KUL ARCHITECTS HAKKINDA

Bahadır Kul Architects (BKA) 2003 yılında Bahadır Kul tarafından kurulmuştur. Kadir Has Stadyumu, Kayseri Batı İlçe Terminali, Nevşehir Otobüs Terminali gibi yapılar, BKA’ nın ilk yıllarında inşa edilen ve ses getiren projelerindendir. Deneyimli ekibiyle İstanbul merkez ofisi ile Bağdat ve Batum iletişim ofisinde ulusal ve uluslar arası mimari proje üretimine devam etmektedir. Türkiye’de ve uluslararası arenada birçok stadyum ve spor yapısında çokça deneyimi bulunmaktadır. Konya Torku Arena, Mersin Stadyumu, Al-Sunbula ve Karbala Stadyumları gibi tamamlanmış stadyumların yanı sıra; inşaatları devam eden Sivas Arena, Gaziantep Arena, Samsun Stadyumu, Eskişehir Arena, Çorum Stadyumu, İzmir Karşıyaka Stadyumu ve Malatya Stadyumu gibi spor yapılarının da tasarımlarına imza atmıştır.

Kentsel tasarım ölçeğinden çok farklı tipolojilerde mimari tasarım ölçeklerine kadar geniş bir kapsamda üretim yapan bir mimarlık ofisidir. BKA mimarlığın topluma ve çevreye karşı sorumlulukları olduğunun ana düşüncesiyle yola çıkar. Her projede, yerin ve tipolojinin verileriyle birlikte yaratıcı çözümlere gidebilmek için, hem gelecekle ilişki kuran hem de kavramsal alt yapıları kuvvetli süreçler izlenmektedir. BKA mimarlık ofisi, tasarım sürecini sorunsallaştıran ve her ölçekteki yapı tasarımında disiplinler arası etkileşimi önemseyen mimari tasarım yolunuz izler. Bu bağlamda, her projeyi hem inovatif çözümlerle hem de geleceğe ilham olabilmek adına daha da ileri götürmeyi hedefler.