MİMARLIK TARİHİ NEDİR?

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan, Andrew Leach’in kaleme aldığı ve Hayrullah Doğan’ın Türkçeye kazandırdığı Mimarlık Tarihi Nedir? raflardaki yerini aldı. Mimarlık tarih yazımına ilişkin yaklaşımların değerlendirildiği kitapta, tarihsel mimarlık bilgisinin oluşma, toplanma ve yayılma yolunu biçimlendiren temel sorunlar ortaya konuyor. Modern mimarlık tarihinin kendi sınırları ve retorik, analitik ve tarihselci gelenekler irdelenerek, 20. ve 21. yüzyıldaki mimarlık tarihçilerinin karşılaştıkları çatışmalar ele alınıyor.

KÜY, Andrew Leach’in yazdığı Mimarlık Tarihi Nedir? adlı kitabı yayımladı. Mimarlık ve tarih kategorisinde yayımlanan kitap, mimarlık tarihi üzerine yazan ve mimarlık tarihçilerinin çalışmalarını inceleyenlerin karşılaştığı kavramsal sorunlara bir giriş niteliği taşıyor.

Mimarlık Tarihi Nedir? yüz yıllık bir zaman diliminde tarihsel mimarlık bilgisinin oluşma, toplanma ve yayılma yolunu biçimlendiren temel sorunları ele alıyor. Meraklı okurları bu konunun çeşitli yönlerini ve alanın önemli isimlerini daha derinlikli bir şekilde inceleyen çalışmalara yönlendirmeyi amaçlıyor.

Kitapta, tarihsel mimarlık bilgisinin oluşma, toplanma ve yayılma yolunu biçimlendiren temel sorunlar ortaya konuyor. Modern mimarlık tarihinin kendi sınırları ve retorik, analitik ve tarihselci gelenekler irdelenerek 20. ve 21. yüzyıldaki mimarlık tarihçilerinin karşılaştıkları çatışmalar ele alınıyor.

Kitap, mimarlık tarihinin bilgi birikimine, kronolojilerine, kanun ve coğrafyalarına ilişkin temel bilgiye sahip okurlar için bir kaynak niteliği taşıyor. Mimarlık Tarihi Nedir?, mimarlık ve tarih programlarına devam edenlere ve bu konularda araştırma yapanlara rehberlik edecek bir kitap.

Künye Bilgisi
Mimarlık Tarihi Nedir?
Yazar: Andrew Leach
İngilizceden çeviren: Hayrullah Doğan
Dağıtım Tarihi :        04.09.2015
Fiyat (KDV Dâhil) :   24 TL
ISBN               :           978-605-5250-53-9
Ana Kategori :           Tarih
Alt Kategori   :           Mimarlık
Ebat                :           16,5 x 24 cm
Sayfa Sayısı  :           150
Kapak Türü   :           Karton Kapak
Baskı Adedi   :           1.000
Dağıtım          :           YKY

 


 

Koç Üniversitesi Yayınları Hakkında

Koç Üniversitesi Yayınları’nın öncelikli amacı fen bilimleri, teknoloji, sosyal bilimler, hukuk, sanat ve edebiyat alanlarındaki yayınlarıyla toplumun gelişmesine önemli ölçüde katkıda bulunmaktır. Yayınlar, Koç Üniversitesi’nin araştırma, yaratıcılık, disiplinlerarası sorgulama ve sınıf içi-sınıf dışı eğitim gibi konularda mükemmeliyetçiliğe olan bağlılığını göstermektedir. Yayınevi, araştırma ve bilimi çeşitli disiplinlerde ve başka ülkelerde yayabilmek için, İngilizce eserlerle, global bir okuyucu kitlesine hitap etmektedir. Koç Üniversitesi Yayınları Türkçe orijinal çalışmalarla da bilgi üretimine katkıda bulunmanın yanı sıra Türkçenin bilimsel ve akademik alanda kullanımını yaymayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca Türkçe çevirilerle yabancı dillerdeki güncel çalışmaları ve literatürü Türkçe okuyucusuna ulaştırmayı amaçlamaktadır. Koç Üniversitesi Yayınları’nın ulaşmayı hedeflediği kitle yalnızca üniversite öğrencileri ve akademisyenler değil, çeşitli alanlardan profesyoneller ve genel olarak akademik çalışmalarla ilgilenen okuyuculardır.