(Polimeks)’in inşa ettiği Awaza Kongre Merkezi açıldı!

 

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısında bulunan Awaza Bölgesi’nde inşası tamamlanan Orta Asya’nın en büyük kongre merkezi Awaza Kongre Merkezi açıldı. 36 ay boyunca 2.500 kişinin çalıştığı ve yaklaşık 197milyon dolar proje değerine sahip olan Awaza Kongre Merkezi’nin zemininde bulunan akvaryum ise büyüklüğü ile dünyada eşi bulunmayan özelliğe sahip.

Yurtiçi ve yurtdışında önemli projelere imza atan, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Polimeks, Kasım 2012’de Türkmenistan’ın Awaza Bölgesi’nde inşaatına başladığı Awaza Kongre Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Hazar Denizi’nin dalgalarından ilham alarak inşa edilen Awaza Kongre Merkezi 197 milyon dolar proje değerine sahip.

Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, “Türkmenistan’ın önemli bölgelerinden Awaza’da 3 yıl önce hayata geçirdiğimiz çalışmalarımızın sonucunda bugün bölgeye çok önemli bir değer katacak kongre merkezin tamamlanmasından büyük gurur duyuyoruz. Awaza bölgesinin turizm bölgesine dönüştürülmesi ve ziyaretçilerin bu bölgeye çekilmesi isteği ile başladığımız bu projede Türkmen hükümetinden gelen özel talepler projenin fonksiyonlarının şekillenmesinde önemli rol oynadı. Yabancı devlet başkanlarının çalışma, dinlenme ve sosyal alanları ya da basın toplantıları yapılması istenen özel bölüm ve banket alanları binanın tam kapsamlı bir hizmet verebilmesi için eklendi” dedi.

awaza6

Polimeks’in tüm projelerinde baş mimar olarak da görev alan Erol Tabanca, Awaza Kongre Merkezi için Hazar Denizi’in dalgalarından da ilham aldıklarını dile getirdi. Tabanca, “Awaza Kongre Merkezi’nin Polimeks imzasıyla Türkmenistan’ın prestij projelerinden biri  olarak yerini alacağını düşünüyoruz” dedi.

Zemin akvaryumu fark yaratıyor

52 bin 700 metrekarelik toplam inşaat alanı üzerinde 2012 yılında inşa edilmeye başlanan ve 3 yıl içerisinde tamamlanan Avaza Kongre Merkezi, 5 milyon 400 bin adam/saat çalışma ile hayata geçirildi. Awaza Kongre Merkezi’nde her türlü toplantı ve etkinliğe hizmet verebilecek birbirinden farklı büyüklük ve işlevsellikte toplamda 2000 ve 476 kişilik 2 adet konferans salonu, 128 kişilik basın konferans salonu, 130 kişilik çok amaçlı görüşme odası ile 256 ve 450 kişilik 2 adet banket salonu bulunuyor. 100 kişilik resepsiyon salonu ve çalışma odalarının yanısıra zemindeki akvaryumu ile da fark yaratıyor. 31,5 x 5,25 metre boyutunda, 1,55 metre derinliği sahip olan akvaryum için Guinness başvurusu yapılması planlanıyor.

Avaza Kongre Merkezi’nin 36 ay süren inşaatında, İtalya, Japonya, İngiltere, Rusya, Türkiye, Türkmenistan, İran ve Belçika’dan yaklaşık 2 bin 500 kişi çalıştı.


Polimeks İnşaat Hakkında

Polimeks İnşaat, üç girişimci ortak Erol Tabanca, Cem Siyahi ve Abdullah Gözener tarafından 1995 yılında kuruldu. Üç kurucu ortağın mimari, mühendislik ve kurumsal yönetimdeki yetenekleriyle doğru ve nitelikli projeler üstlenen Polimeks İnşaat, kuruluşundan bu güne geçen 20 yıllık sürede başta Türkmenistan’da olmak üzere toplam 131 projeye imza attı. Polimeksportföyünde Türkmenistan’ın zengin kültürel özelliklerini taşıyan Anayasa Anıtı ve Bağımsızlık Anıtı gibi, kültür-sanat-spor kompleksleri, tarihsel ve sanatsal öneme sahip anıtlar, hükümet binaları, otel, hastane, arıtma tesisleri, çimento fabrikaları, hipodrom ve alışveriş merkezleri gibi farklı kullanım özelliklerine sahip birbirinden nitelikli projeler bulunuyor.

Polimeks, 2015 yılında inşaat sektörün en prestijli yayınlarından uluslararası Engineering News Record (ENR) Dergisi tarafından “En büyük 250 Uluslararası Müteahhit” sıralamasında 62.; Türkiye’de ise 3. Sırada yer aldı.Fortune 500’de 2014 Türkiye 30.’su olan Polimeks, istihdamda ise Türkiye’de 2. sırada yer alıyor.

Polimeks’in Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta inşasına devam ettiği Olimpiyat Kompleksi, şirketin en büyük projeleri arasında yerini alıyor. 2017 “Asya Salon ve Uzakdoğu Dövüş Sanatları Oyunları” (AIMAG 2017) oyunlarına ev sahipliği yapacak olan kompleks, global spor organizasyonlarına uygun çok yönlü yapı ve tesislerinden oluşacak.Genel konseptiPolimeks tarafından oluşturulan Aşkabat Olimpiyat Kompleksi toplam 1.466.400 m² üzerine inşa edilecek ve tesislerin toplam inşaat alanı ise 1.284.882,69 m²’yi bulması bekleniyor. Komplekste 15bin kişilik kapalı arena, 5bin kişilik su sporları merkezi, 4bin kişilik kapalı tenis kompleksi, 5bin kişilik kapalı atletizm salonu, 450 ve 800 yatak kapasiteli 2 otel, , 12bin kişi kapasiteli sporcu rezidansları, kültür merkezleri planlandı.Projenin tamamlanan ilk etabında ise; 6bin kişi kapasiteli velodrom, bireysel sporlara ev sahipliği yapacak, içerisinde antrenman salonlarının da yer aldığı 5bin kişi kapasiteli kapalı spor salonu, 15bin kişi kapasiteli büyük arena, tıp ve rehabilitasyon merkezi, basın merkezinin de yer aldığı 800 yatak kapasiteli otel, iş merkezi, 1000 koltuk kapasiteli restaurant, açık spor sahaları, yapay göl, açık / kapalı otoparklar, antrenman tesisleri, futbol sahası ve atletizm pistinden oluşan 1000 kişi kapasiteli çok amaçlı spor tesisi ve açık kafeteryalar yer alıyor.

Polimeks İnşaat’ın en büyük projeleri arasında yer alan bir diğer proje ise Aşkabat Uluslararası Havalimanı. Yeni havaalanı projesi kapsamında inşa edilecek olan VIP terminali, hava trafik kontrol kulesi, toplam 3.000 araç kapasiteli açık ve kapalı yolcu otoparkları, yılda 200.000 ton yük kapasiteli kargo terminali, 3 uçak kapasiteli uçak bakım hangarı, catering binası, yeni yakıt ikmal tesisleri, itfaiye binaları, bakım-onarım ve ambar tesisleri, sivil havacılık okulu, uçuş ve kabin eğitim simülatör binası, hastane, yurt binası, kapalı spor salonu ve diğer idari ve teknik yardımcı tesislerle birlikte Aşkabat Uluslararası Havaalanı’nda toplam 408.046 m2 kapalı alan mevcut. Türkmenistan’ın milli sembollerinden esinlenerek tasarlanan yeni terminal binası yılda 14 milyon yerli ve yabancı yolcuyu IATA Class A hizmet standartlarında ağırlayabilecek.