Risk Anlama Konferansı (Understanding Risk), Washinghton, Cape Town, Londra’dan sonra 2016’da İstanbul’da yapılacak

Dünyanın en büyük risk azaltma projesi İSMEP’e destek sağlayan önemli finans kuruluşlarından Dünya Bankası, İstanbul’a bir heyet göndererek misyon ziyaretlerinde bulundu. İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir ve İPKB Direktörü Kazım Gökhan Elgin ile bir araya gelen heyet, İSMEP kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Dünya Bankası misyon ziyaretinin ana konularından birini de 2016 yılı Mayıs ayında İstanbul’da yapılması planlanan Understanding Risk 2016 (Riski Anlama) Konferansı oluşturdu.

İstanbul Haziran’da Dünya Bankası yetkililerini ağırladı. Dünya Bankası’nın misyon ziyaretinde Kıdemli Kentsel Uzmanı Elif Ayhan, Kıdemli Afet Risk Yönetimi Müdürü Alanna Leigh Simpson, DRM Uzmanı Vica Rosario Bogaerts, Risk Yönetimi Bölge Müdürü JoaquinToro, DRM Danışmanı Erdem Ergin, DRM Danışmanı Simone Balog, Risk Müdürü Analizi Pınar Arıkan ve İletişim Uzmanı Bilgen Kahraman yer aldı.

Misyon ziyareti kapsamında heyete İSMEP programında bügüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Vali Yardımcısı Haluk Nadir ve İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü Kazım Gökhan Elgin ile bir araya gelen Dünya Bankası yetkilileri, İSMEP Programından elde edilen bilgi ve tecrübelerin çok değerli olduğu ve paylasılması gerektiği hususunda görüş belirterek, 2016 Riski Anlama Konferansı toplantısı ve İSMEP Projesinin ilave finansman ihtiyacı gibi konuları değerlendirdi.

İstanbul’da İPKB tarafından İSMEP projesi kapsamında yenilenen bazı okulları ve yapımı devam eden Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi şantiyesini de gezen yetkililer bu ziyaretlerin ardından İstanbul’dan ayrıldı.

2016 Risk Anlama Konferansı

22-26 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşen Dünya Bankası misyon ziyaretinin ana konularından birini 2016 Mayıs ayında İstanbul’da yapılması planlanan Understanding Risk 2016 (Riski Anlama) Konferansı oluşturdu.

Dünya Bankası ve Yeniden Yapılanma Küresel Tesisi (GFDRR) işbirliğiyle yapılan UR konferanslarının ilki 2010 yılında Washinghton’da gerçekleştirilmiş, 2012 Cape Town ve 2014 Londra UR toplantılarının ardından 2016 yılındaki toplantıya İstanbul’un ev sahipliği yapması planlanmıştı.

Afet riski azaltma konusunda binin üzerinde katılımcıyı İstanbul’da bir araya getirmeyi amaçlayan Understanding Risk 2016 (Riski Anlama) Konferansı’nın ; bilgi paylaşımı, paydaş çeşitliliğinin desteklenmesi, yeniliklerin ve iyi örneklerin ele alınması, öğrenme alanı yaratılması, ortaklık ve işbirliklerine zemin hazırlanması gibi temel amaç ve hedefleri bulunuyor. Ayrıca konferansta teknik oturumlar, eğitim oturumları, fuar etkinlikleri, uygulama toplantıları ve paneller düzenlenecek.

İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB)’nin eş ev sahipliğinde gerçekleştirilecek konferans, İstanbul’un yüksek afet riskini en aza indirmek amacıyla yürütülen çalışmaların paylaşılması için önemli bir platform niteliği taşıyor.


 

İPKB Hakkında
İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), 2006 yılında İstanbul Valiliği bünyesinde “Geleceğimizi Güçlendiriyoruz” sloganı ile kuruldu. İPKB, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, afet olmadan önlem alma amacı ile İstanbul’da başta okullar ve hastaneler olmak üzere kamu binalarını depremlere karşı yeniden yapıyor ve güçlendiriyor. İPKB, bugüne kadar toplam 1175 kamu binasını güçlendirmiş ve yeniden yapmış olup, Güvenli Yaşam Eğitimleri kapsamında 825 bin kişiye eğitim verirken, materyal dağıtımı ve genel
bilgilendirmelerle de 6,5 milyon kişiye ulaştı. İstanbul’un ihtiyaçlarını doğru analiz ederek çözümler üreten ve dünyaya örnek olan modelleri ortaya koyan İPKB, kentin güvenli geleceğine katkı sağlayacak yenilikçi projelerle çalışmalarına devam etmektedir.