ÇAĞDAŞ USTALARDAN RESİM, HEYKEL VE FOTOĞRAF

Yirmi dokuz buçuk yılı geride bırakan Tem Sanat Galerisi, etkinliklerini 15 Haziran – 22 Eylül 2015 tarihlerinde Nişantaşı’ndaki iki katlı mekanında açacağı büyük ustalardan genç ustalara uzanan karma bir resim, heykel ve fotoğraf sergisiyle sürdürüyor. Gerek düzenleme, gerekse eserlerin seçimiyle çok emek verilen bir sergi bu. Mevsim olarak, galeriler, çoğunlukla ölü dönemini yaşarken, adeta bu imajı silmek istercesine üst düzeyde ve dolu dolu.

22 Eylül’e kadar sürecek bu sergide Adnan Varınca, Gökşin Sipahioğlu, Ömer Kaleşi, Alecos Fassianos (Yunanistan), Nevin İşlek, Güngör İblikçi,   Yuri Kuper (Rusya), Hale Sontaş, Mehmet Güler, Zeki Fındıkoğlu,   Hüseyin Ertunç, Abdulkadir Öztürk, Angelos Panayiotidis (Yunanistan), Fuat Acaroğlu, Gülden Artun, Nur Özalp, Talat Enlil, Devabil Kara ve Özlem Özkan’ın eserleri yer almaktadır.

Genellikle, sanatçılar iki yılda bir sergi açtıkları için hepsini böyle toplu olarak bir arada görmek oldukça güçtür. Farklı çizgilerde çalışan, bazıları bugün hayatta bile olmayan, on dokuz Türk ve yabancı tanınmış usta sanatçının, yüz altmışı aşkın seçkin eserinden oluşan bu sergi, günümüz çağdaş plastik sanatları hakkında genel bir fikir verme açısından da oldukça önemlidir. Tem Sanat, bu sergisiyle ve depolarıyla meraklılarına, tuval resminden heykele, suluboyadan pastele, guvajdan karakalem resim ve desenlere, ayrıca çok çeşitli tekniklerde üretilmiş, Türk ve yabancı sanatçıların orijinal baskılarına uzanan bir yelpazede seçilmiş eserler sunuyor. Böylelikle, büyük bir titizlikle oluşturulan bu sergi yalnızca İstanbul’lu sanatsevere değil, sanatla ilgili bütün kesimlere ve yabancı konuklara, çağdaş resim ve heykel sanatından önemli bir kesitin tanıtılmasına olanak sağlıyor.

Sergiyi galeride izleme olanağı bulamayanlar, Tem Sanat Galerisi’nin http://www.temartgallery.com adresinde devamlı güncel tutulan sayfalarında hem bu sergiye, hem galeri sanatçılarına, hem de geçmiş sergi arşivlerine ulaşabilirler.